Kłopoty z płcią | „Mów o mnie ono” Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska

26.10.2022
mów o mnie ono recenzja

Na polskim rynku wydawniczym kwestie queerowe to wciąż temat niszowy, choć przecież, jak wiemy, istotny społecznie. Tym bardziej należy docenić wydanie reportażu „Mów o mnie ono. Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci” Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin i Joanny Sokolińskiej.

mów o mnie ono katarzyna skrzydłowska-kalukin, joanna sokolińskaNa początku należy zaznaczyć, że wbrew sugestii płynącej z tytułu, nie jest to opowieść o dzieciach. Nie jest to także jednak opowieść ściśle o osobach nastoletnich. Owszem, pojawiają się one na kartach tej książki, czasem mówią nawet własnym głosem, ale jednak przede wszystkim jest to książka o konfrontacji rodziców z ich dziećmi, które poszukują własnej płci.

To dość ważne zastrzeżenie, bo książka ta, choć ma formę z pogranicza eseju i reportażu, nie jest ani podręcznikiem ani instrukcją obsługi. To raczej opowieść złożona z różnych głosów, wśród których usłyszeć można zarówno młode osoby, które mówią o swoich doświadczeniach, emocjach i stanach, jak i specjalistów, lekarzy, rodziców, a także same autorki, które często borykają się ze zmianami pokoleniowymi i usiłują zrozumieć nie tylko swoje dzieci, ale również i same siebie.

Zwraca uwagę charakter pracy wykonanej przez obie autorki: Katarzynę Skrzydłowską-Kalukin oraz Joannę Sokolińską przy tworzeniu „Mów o mnie ono”. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że praca ta wykraczała daleko poza standardowe zebranie i ułożenie niełatwej i trudnej czasem do zrozumienia dla nich samych materii. To również praca w emocjach i w zmianie.

W książce natkniemy się na rozmaite historie. Niektóre są przygnębiające. Trudno się dziwić, zważywszy na ignorancję osób, z którymi stykają się bohaterowie książki. Opisane tu historie osób poszukujących płci to często historie cierpienia, przemocy, odrzucenia. Na szczęście jest tu też miejsce na wsparcie, zrozumienie, cierpliwość. Ta także swoiste kompendium wiedzy o tym, czym jest tytułowe „poszukiwanie płci”.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Mów o mnie ono”, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin , Joanna Sokolińska, Wydawnictwo W.A.B. 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora