KOLACJA DLA WRONY, JONATHAN CARROLL

03.07.2017

Jonathan Carroll pisze w tak charakterystyczny sposób, że nie da się go porównać z żadnym innym pisarzem. Jego powieści są właściwie realistyczne, ale z reguły zawierają także elementy fantastyczne, które tworzą specyficzny klimat, który pokochali czytelnicy na całym świecie. Styl ten jest widoczny także w „Kolacji dla wrony”.

Amerykański autor ma w Polsce bardzo szerokie grono wiernych czytelników, często także odwiedza nasz kraj. Jego powieści i opowiadania zawierają polskie akcenty, również w najnowszym zbiorze znajdują się fragmenty poświęcone spotkaniom z polskimi czytelnikami.

„Kolacja dla wrony” to zbór opowiadań, które czyta się trochę jak dziennik. To rodzaj notatek z codziennych myśli. Takich, które masz jadąc do pracy, przygotowując obiad czy robiąc zakupy. Nigdy nie wiadomo co wywoła lawinę myśli, które całymi dniami przebiegają nam przez głowę. A to znajoma twarz przypomni Ci jakieś wydarzenie z przeszłości, a to nagle najdzie cię refleksja nad miłością czy generalnie życiem. Poza przemyśleniami pisarza, w książce znajdują się także fragmenty autobiografii, anegdoty o znajomych, komentarze rzeczywistości czy krótkie historyjki.

To co wartościowe w tych krótkich zapiskach to uświadomienie sobie, że trzeba być cały czas otwartym na niezwykłe chwile, które przytrafiają się nam codziennie. Zebrane utwory nie pozostawiają nas obojętnymi, ponieważ dotyczą zwykłych sytuacji, takich, których często sami doświadczamy. Jonathan Carroll swoją codzienność opisuje w niezwykły sposób.

Krótkie teksty są idealne do zaglądania do nich od czasu do czasu, gdy najdzie nas ochota na filozoficzne czy egzystencjonalne rozważania. Stopniowe ich czytanie pozwala na dojrzewanie myśli pisarza w naszej głowie i chwilę refleksji, śmiechu czy smutku.

Dla fanów Carrolla nowa książka to uzupełnienie twórczości pisarza i poznanie niektórych faktów z jego życia oraz kulisów tworzenia powieści. Dla tych, którzy nie znają jeszcze jego twórczości, to  wstęp i przedsmak tego, co czeka ich w najbardziej cenionych powieściach autora. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora