Kontrowersyjne i dramatyczne

21.12.2023
kontrowersyjne i dramatyczne

Od pewnych książek trudno jest się oderwać, pewne historie nie pozostawiają obojętnymi. Tak jak trzy tytuły, obok których radzimy nie przechodzić obojętnie.

INNOWATOR OCZAMI ISAACSONA
Elon Musk, Walter Isaacson

To połączenie musi być wybuchowe: słynny i bestsellerowy biograf takich postaci jak Steve Jobs czy Leonardo da Vinci oraz jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych innowatorów. O kim mowa? Pewnie już większość czytających się domyśliła. Oto Walter Isaacson i Elon Musk.

Walter Isaacson, amerykański profesor historii, ale również ekspert i dziennikarz, napisał biografię Muska. Tak jest! Dobrze czytacie!

Autor spędził z Muskiem prawie dwa lata, rozmawiając z dziesiątkami osób z najbliższego otoczenia innowatora. Jak pisze Isaacson bohater nie czytał tej książki przed publikacją i nie miał żadnego wpływu na jej treść.

Elon Musk doskonale znany jest dzisiaj, jako osoba publiczna, ale z tej biografii zaglądamy za kulisy, dowiadując się, jakim człowiekiem jest naprawdę. Poznajemy również jego dzieciństwo, dzięki czemu zrozumiemy również, co ukształtowało charakter tej wyjątkowej postaci.

Z nerwem, jak na Isaacsona przystało, napisana, drobiazgowo udokumentowana opowieść to historia niełatwej osobistości, pouczająca lekcja, skłaniająca do wielu rozmaitych refleksji. Książka idealna na długie mroźne wieczory.

DRUGI DEBIUT
Ostra, Marek Krajewski

ostra marek krajewskiPozostajemy przy postaciach niezwykłych, bo za taką uważamy autora Marka Krajewskiego. To na swój sposób postać fenomenalna, przez wiele lat konsekwentnie realizująca swój plan pisania retrokryminałów z Eberhardem Mockiem i Edwardem Popielskim w roli protagonistów. Ale przyszedł czas na nowe.
Tym nowym jest osadzenie kryminału we współczesności. Na taki krok zdecydował się Krajewski w opublikowanym właśnie tomie „Ostra”.

Jak celnie wskazuje tytuł, to fabuła pełna ponurych scen, brutalnych doświadczeń i brudnych spraw. A najlepsze, że Krajewski zdecydował się na… bohaterki – detekywkę oraz adwokatkę.

Co z tego wszystkiego wyniknęło? Możemy jedynie zdradzić, że istotną rolę w tym, jak to sam określił Krajewski, drugim debiucie odgrywa nowoczesna polska metropolia. Niektórzy nawet zobaczą w niej ślady swoich, dobrze znanych miejsc, choć autor deklaruje, że to „duże uniwersyteckie miasto w tej powieści jest fikcyjne”.

Musicie to przeczytać.

SKAZANA NA DOŻYWOCIE
Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman

tochman wojciech historia na śmierć i życieTo jeszcze jedna mrożąca – albo rozgrzewająca, jak wolicie – krew w żyłach historia. Zmierzył się z nią Wojciech Tochman, mistrz polskiego reportażu, czołowy autor tekstów, które słyną z psychologicznej przenikliwości.

„Historia na śmierć i życie” to opowieść o zamordowanej oraz o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła surową karę.

Rzecz dzieje się współcześnie, pełna jest więc odniesień do rzeczywistości, która nas otacza i którą sami często współtworzymy. W tle dramatycznych perypetii ujawniają się ważne pytania o to, czym jest sprawiedliwość czy zemsta. Oraz o odpowiedzialność polityków.

Wojciech Tochman składa swoim tekstem hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która zaczęła jako pierwsza dokumentować przedstawioną w książce sprawę.
Wstrząsająca książka.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Elon Musk, Walter Isaacson, Insignis Media 2023
Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman, Wydawnictwo Literackie 2023
Ostra, Marek Krajewski, Znak 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora