KSIĄŻKI JOJO MOYES, W KTÓRYCH SIĘ ZAKOCHASZ

27.06.2018

Twórczość Jojo Moyes, mimo kilku tytułów, które pojawiły się na naszym rynku, długo nie była dostrzegana przez Polki. Dopiero ekranizacja jednej z powieści tej brytyjskiej pisarki rozpoczęła szał na tworzone przez nią historie. Po które warto sięgnąć? Które Was w sobie rozkochają tak, że będziecie chcieli więcej?

i-zanim-sie-pojawiles-edycja-filmowa

„Zanim się pojawiłeś”

To właśnie ten tytuł skradł serca milionów czytelniczek na całym świecie. Historia postrzelonej Lou Clark, pochodzącej z klasy średniej, i bogatego Willa Traynora jest piękna, ale i niełatwa. Mogłoby się wydawać, że to powieść banalna, jakich wiele, ale jedno, czego nie można zarzucić książkom Moyes, to właśnie banalności. W „Zanim się pojawiłeś” pisarka porusza ciężki temat poważnego wypadku, paraliżu całego ciała poniżej głowy i sensu życia w obliczu tak przejmującej zmiany. Czy można być jeszcze szczęśliwym, kiedy jeden dzień odbiera nam wszystko, co tak kochaliśmy: partnera, życie pełne przygód, karierę? Kiedy w życiu Willa pojawia się Lou, wnosi ona kolory i powiew świeżości, którego brakowało mężczyźnie od dnia wypadku. Nie zawsze jednak miłość jest w stanie wyleczyć wszystkie nasze rany. O tym m.in. jest ta powieść, ale nie tylko, o czym musicie przekonać się sami.

moje-serce-w-dwoch-swiatach-w-iext52781927

„Moje serce w dwóch światach”

Historia Lou Clark miała być historią jednotomową, ale czytelniczki na tyle nie dawały spokoju Jojo Moyes, że pisarka zdecydowała się rozbudować opowieść do trzech części. „Moje serce w dwóch światach” to ostatni tom, w którym definitywnie żegnamy się z Lou.  Dziewczyna, potrzebując nowego startu w życiu, wylatuje na rok do Nowego Jorku, gdzie ma pracować jako asystentka żony bogatego Amerykanina. Clark ma już doświadczenie w pracy z trudnymi ludźmi, ale czy i tym razem sobie poradzi? A musi poradzić sobie nie tylko w nowej pracy, ale także w nowym miejscu, daleko od domu i najbliższych. Wiele czytelniczek zarzucało autorce, że drugi tom, czyli „Kiedy odszedłeś”, jest bardzo słaby i ciężko odnaleźć w nim to, za co pokochali część pierwszą. W „Moim sercu w dwóch światach” historia wraca na właściwe tory i znów rozkochuje w sobie fanów Louisy.

dziewczyna-ktora-kochales-b-iext46761695

„Dziewczyna, którą kochałeś”

Jojo Moyes bardzo lubi sięgać po zabieg przeplatania i łączenia za sobą dwóch historii – z przeszłości i tej współczesnej. Wykorzystała go m.in. właśnie w „Dziewczynie, którą kochałeś”, gdzie losy Sophie, żyjącej w małym francuskim miasteczku w czasie I wojny światowej, krzyżują się za pomocą pewnego obrazu z historią Liv, żyjącą w czasach współczesnych w Anglii. W życiu każdej z tych kobiet obraz odegra ogromną rolę – Sophie będzie gotowa przehandlować za niego własną duszę, Liv zaś za wszelką cenę nie będzie chciała się z nim rozstać, kiedy upomną się o niego rzekomi spadkobiercy. Dla każdej z kobiet obraz to świadectwo ogromnej miłości, jaką darzyli je ich mężowie. „Dziewczyna, którą kochałeś” to opowieść o pasji, miłości, odwadze i walce. A wątek wojenny jeszcze bardziej gra na uczuciach czytelników.

436-ostatni-list-od-kochanka.jpg

„Ostatni list od kochanka”

I tutaj autorka łączy dwie historie rozgrywające się w różnych czasach: tym razem współczesność przeplata się z latami 60. Historię Ellie i Jennifer łączy pewien list, który ta pierwsza odkrywa w archiwum gazety, dla której pracuje jako dziennikarka. Jak potoczył się tajemniczy romans? To miał być temat na kolejny artykuł, ale w pewnym momencie historia kochanków zaczyna fascynować Ellie również na prywatnym poziomie – dziennikarka sama ma romans z żonatym mężczyzną i wciąż nie wie, czego właściwie oczekuje od tego związku. Czy historia Jennifer i Anthony’ego zakończyła się happy endem? Czy romans mężatki z klasy wyższej i dziennikarza ma w ogóle jakąś przyszłość? Moyes mocno miesza w życiu bohaterów, ale robi to w sposób umiejętny i sprawia tym, że od tej książki ciężko się oderwać.

Powieści Jojo Moyes zachwycają nie tylko pięknymi historiami miłosnymi (które nie zawsze kończą się szczęśliwie), ale także pomysłami na fabułę i samych bohaterów. To książki, które wciągają i fantastycznie spędza się przy nich czas, więc będą idealne na wakacyjną lekturę.

Autor

Marta Korytkowska
Marta Korytkowska
Z wykształcenia bibliotekoznawca, miłość do książek ma we krwi. Od ponad czterech lat dzieli się swoją pasją na blogu bibliofilembyc.pl, żaden rodzaj literatury jej nie straszny (no, może poza horrorem).
Artykuły autora