KTO JEST KIM? | BEHAWIORYSTA, REMIGIUSZ MRÓZ

19.05.2022
behawiorysta remigiusz mróz recenzja

Co w życiu człowieka musi się stać, żeby podjął się tak radykalnego, desperackiego kroku – zabarykadować się w przedszkolu i jako zakładników wziąć dzieci? Można pomyśleć, że taki człowiek jest po prostu doszczętnie zepsutym psychopatą. Jednak, jeśli ufać behawiorystom, każde zachowanie człowieka jest reakcją na bodziec. Jaki więc bodziec może spowodować taką reakcję? Sięgnijcie po książkę “Behawiorysta” Remigiusza Mroza, żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Po jej lekturze możecie być pewni, że nie będziecie potrafili myśleć o tym człowieku, jak o psychopacie…

Koncert krwi

– “Daję mu jeszcze kwadrans, zanim zabije pierwszą ofiarę.
– Skąd ta pewność?
Gerard wzruszył ramionami, jakby prokurator mogła to zobaczyć.
– Przecież nie zamknął się w tym przedszkolu po to, by leżakować”.

behawiorysta serial remigiusz mrózZamachowiec zajmuje jedno z opolskich przedszkoli grożąc, że zabije wszystkie dzieci i nauczycieli. Nie stawia jednak żądań, nie zachowuje się też jak człowiek opętany szaleństwem. Działa metodycznie, zgodnie z własnym planem, ale nikt nie wie, jaki ma cel. Sprawą zajmuje się lokalna policja, jednak jest bezsilna wobec takiego wydarzenia. Zadanie, jakie przed nimi stanęło, jeszcze bardziej się komplikuje. Zamachowiec bowiem rozpoczyna relację na żywo prosto z przedszkola i wciąga widzów do krwawej gry, którą nazwał “Koncertem krwi”.

Policja i prokuratura nie chce ze sobą współpracować, jednak nie mają wyjścia – muszą nie tylko odłożyć na bok konflikty, ale także poprosić o pomoc Gerarda Edlinga. To skompromitowany w opinii mediów i przełożonych, wydalony z pracy behawiorysta, specjalista od analizowania i badania ludzkiego zachowania. Nikt jednak nie zna się na tej pracy tak dobrze jak on i tylko on wydaje się rozumieć motywację zamachowca. Jest już jednak za późno, by uniknąć tragedii…

Wyjątkowy talent czy genialny marketing?

Remigiusz Mróz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych polskich pisarzy. Nikt wokół siebie nie robi tyle szumu, co on. To nazwisko, które dzieli czytelników na takich, którzy go uwielbiają oraz tych, którzy mają go dość. “Behawiorysta” to powieść, która doskonale pozwoli się zorientować, czy Remigiusz Mróz to jedynie postać wykreowana przez świetnych marketingowców czy jednak pisarz z talentem.

Autor zaprasza nas do swojego rodzinnego Opola – to tam toczy się akcja powieści. I choć samej akcji jest tu niewiele, to napięcie i dramatyzm uderza w nas już na pierwszej stronie i nie odpuści aż do końca. Sam temat wydaje się już być na tyle mocny, że przykuwa uwagę. Ale to, o czym dowiecie się w miarę czytania książki, zaskoczy Was nie raz i nie raz wywoła gęsią skórkę.

Mocne postacie – największy atut powieści

Najlepszym punktem powieści Mroza są postacie. Mamy tutaj dwa mocne typy. Z jednej strony jest to tytułowy behawiorysta – Gerard Edling. Człowiek nieco ekscentryczny, ale o nienagannych manierach i zawsze eleganckim ubiorze, sprawiający wrażenie opanowanego. Jednak jego życie dalekie jest od jego wizerunku. Znajduje się na rozstaju w życiu prywatnym, ma niemało problemów, z którymi nie do końca potrafi się uporać. Nie lepiej jest w życiu zawodowym. Ten były prokurator został odsunięty przez środowisko opolskiego wymiaru sprawiedliwości. Nikt mu nie ufa, nikt nie chce z nim współpracować. Jednak każdy wie, że to specjalista najwyższej klasy i tylko on jest w stanie zrozumieć motywację zamachowca i nawiązać z nim dialog.

– “Nie ufasz mi?
– Po tym, co zrobiłeś, nikt w tym mieście ci nie ufa, Gerard. Nawet twoja własna żona”.

Z drugiej strony mamy zamachowca, który urządza brutalne show dla anonimowej publiczności, rzucając wyzwanie policji i prokuraturze. Zdziwicie się jednak, jak bardzo niejednoznaczna jest to postać. Wywołuje w czytelniku skrajne emocje – od nienawiści do wdzięczności. Trudno o nim powiedzieć czarny charakter, co więcej – w pewnym momencie zaczynamy mu współczuć. Niejednokrotnie trzeba wracać do początku powieści, aby sobie przypomnieć, jakiej zbrodni się dopuścił. Śmiało można powiedzieć, że to jedna z ciekawszych postaci stworzonych na łamach polskiego kryminału.

Jeśli jeszcze się wahacie, czy sięgnąć po “Behawiorystę” Remigiusza Mroza, to macie kolejny argument. Na platformie VOD Player od niedawna dostępny jest serial stworzony na podstawie powieści, a w rolę Gerarda wcielił się niezwykły Robert Więckiewicz. Decyzja zostaje tylko taka, po co sięgnąć najpierw – książkę czy serial?

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Remigiusz Mróz “Behawiorysta”. Filia. Poznań 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora