ŁAM WSZYSTKIE ZASADY I CZYTAJ!

20.11.2017

Skoro czytasz ten tekst, zakładamy, że należysz do miłośników książek. Być może jesteś początkującym czytelnikiem, który właśnie złapał bakcyla czytania, a może czytasz już od lat i wiesz jaka to fantastyczna przyjemność. Obojętnie jakim czytelnikiem jesteś, warto szukać sposobów, by czytać częściej i efektywniej. Mamy na to kilka pomysłów!

Z opowiadanych nam historii możemy wiele dowiedzieć się o różnych miejscach na świecie i środowiskach, których gdyby nie książki, nie mielibyśmy okazji poznać. Pisarze dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i wyobraźnią, a opisywane wydarzenia pobudzają do refleksji. Poza przyjemnością jaką daje czytanie, można tą czynność traktować jako doskonalenie się, uczenie, które im dłużej nam w życiu towarzyszy, tym lepiej. Nie ma sensu oczywiście z czytania robić maratonu i kolejnej rzeczy, którą „musimy” robić, ale trochę dyscypliny na pewno nie zaszkodzi 🙂

  1. Po co czytam?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się właściwie po co czytasz? Dla osób, które czytają, sięgnięcie po książkę jest czymś naturalnym. Ale może warto zastanowić się czy robisz to wyłącznie dla przyjemności, relaksu, a może także wiedzy i poszerzania horyzontów? Gdy już sobie odpowiesz na to pytanie, łatwiej Ci będzie dobierać lektury i realizować plan.

  1. Jaki mam cel?

Chyba największy problem współczesnego czytelnika, to brak czasu na czytanie 😉 Dlatego wyznaczając cel, przeanalizuj swoją sytuację i  postaraj się, by był on realistyczny. Jeśli Twoim celem jest czytanie większej ilości książek, możesz wyznaczyć sobie określoną ilość czasu, którą przeznaczysz dziennie na czytanie lub ilość stron jaką przeczytasz każdego dnia. Z czasem warto podnosić poprzeczkę 😉 15 minut dziennie zamienić na pół godziny, dwie strony na rozdział.

  1. Tylko jedna książka na raz?

A może warto mieć w zanadrzu kilka książek, by sięgać po odpowiednią w zależności od stopnia zmęczenia czy nastroju. Na pewno zdarzyło Ci się czytać cienką książkę np. w tramwaju czy autobusie, a grubym tomiszczem raczyć się w domu J Inną zaletą posiadania pod ręką kilku książek w różnych miejscach i na różne okoliczności jest to, że można każdą chwilę wykorzystać na czytanie.

  1. Nie omijam żadnych fragmentów!

Naprawdę? Są książki, które pochłania się z przyjemnością w całości i takie, z których chcemy czerpać tylko to co nas interesuje. Jeśli jakiś fragment, który zupełnie Ci nie przypadł do gustu ma spowodować, że odłożysz z niesmakiem książkę na bok, lepiej bez wyrzutów sumienia po prostu omiń go, przeskanuj tylko tekst wzrokiem i czytaj dalej!

  1. Umrę z nudów, ale przeczytam do końca!

To kolejna ważna rzecz. Nie podoba Ci się książka? Odłóż ją! Szkoda czasu na czytanie czegoś, co Ci się nie podoba. Jest tyle świetnych książek na które brakuje nam czasu, że szkoda go marnować na te, które akurat nie przypadły nam do gustu.

  1. Notuję!

Kiedy się czegoś uczymy notatki czy podkreślanie albo zaznaczanie karteczkami najistotniejszych rzeczy jest niezbędne, bo ułatwia zapamiętywanie. To nie niszczenie książki, a aktywna z nią praca. Podobnie jest z literaturą piękną. Notowanie utrwala to co czytamy i dzięki temu czytamy uważniej. Jeśli w powieści występuje mnóstwo postaci, stwórz sobie diagram z imionami; jakiś fragment szczególnie Ci się spodobał, zanotuj cytat.

  1. Nigdzie nie ruszam się bez książki!

Jeśli zależy Ci żeby czytać więcej, ta zasada bardzo pomaga! Podróż do pracy, kolejka w urzędzie czy oczekiwanie na znajomego, zamiast być czymś nużącym, stanie się dobrze wykorzystanym czasem. Znalezienie w ciągu dnia pół godziny czy godziny na czytanie, czasem bywa naprawdę trudne. To luksus, który rzadko się zdarza. Większość z nas czyta książki właśnie w takich krótkich momentach, kilka razy w ciągu dnia po 5 czy 10 min.

  1. Sięgam po różnych autorów.

By czytać z przyjemnością i często, ważna jest świadomość tego jakiego typu książki lubimy. Dlatego warto sięgać po różne, by swój gust badać. Ale nawet gdy już dokładnie wiesz co chcesz czytać, nadal sięgaj po nowych autorów i gatunki. Może Cię spotkać miła niespodzianka i odkryjesz wspaniałą książkę lub kolejnego ulubionego pisarza!

Jeśli lubisz czytać, to nic nie stanie Ci na przeszkodzie! Na naszym blogu znajdziesz recenzje (link do Inspirujemy) pisane przez blogerów o różnych gustach czytelniczych. Poznaj ich opinie i zainspiruj się!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora