LEŚNE LEKTURY, KTÓRE ZMIENIĄ TWOJE SPOJRZENIE NA DRZEWA

07.08.2018

Nie trzeba być eko-freakiem, aby inaczej spojrzeć na otaczającą nas naturę. Literatura popularnonaukowa i przyrodnicza zyskuje coraz więcej fanów, ale nic w tym dziwnego. To książki, które nie tylko przekazują ciekawą wiedzę, ale przede wszystkim zmieniają nasze myślenie. Tak jak trzy leśne tytuły, które chcę wam przedstawić.

i-sekretne-zycie-drzew

„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena rozpoczęło modęna leśne lektury, ukazując czytelnikom las z innej perspektywy. Tytuł zdobył nagrodę Książki Roku 2016 w plebiscycie portalu Lubimy czytać, w którym to od czytelników zależało, kto zostanie zwycięzcą, co zdecydowanie o czymś świadczy. Wohlleben z zawodu (ale także z zamiłowania) jest leśniczym, co sprawia, że lasy zna od podszewki. W swojej pierwszej książce opowiada o drzewach w wyjątkowy, niespotykany wcześniej, sposób, nadając im cechy antropomorficzne. Czy drzewa mogą ze sobą rozmawiać, wychowywać potomstwo i dbać o starszych sąsiadów? Czy mogą czuć i pamiętać? Informacje zawarte w tej książce zadziwią was nie raz. Autor traktuje lasy jako pełnoprawne organizmy, które powinniśmy szanować i doceniać, a po lekturze „Sekretnego życia drzew” nie da się inaczej.

InstrukcjaObslugiLasu_500_porp

Niemiecki leśniczy niedawno wydał kolejny leśny tytuł – „Instrukcję obsługi lasu”. Aby przeczytać tę książkę, nie trzeba znać poprzednich publikacji Wohllebena, ale jak najbardziej warto. Jego najnowsze dzieło to zbiór różnych ciekawostek, rad i ważnych informacji na temat lasu, które ułatwią czytelnikom późniejsze krótkie spacery czy dłuższe wyprawy. To książka zupełnie inna niż „Sekretne życie drzew”, ponieważ autor kładzie w niej nacisk na bardziej praktyczną wiedzę. Dowiecie się m.in. jak podczas leśnych wędrówek unikać komarów, czy specjalistyczna odzież przeciw insektom rzeczywiście jest potrzebna, jak przeżyć weekendowy biwak bez własnego prowiantu, jak wygląda życie lasu w kolejnych porach roku i czy zwierzętom przeszkadza, kiedy będąc w lesie krzyczycie. Do tego książka jest pięknie wydana, tak jak pozostałe publikacje tego autora. Jeśli jesteście amatorami leśnych wypraw, ta pozycja zdecydowanie jest dla was.

Thoma_Tajemna mowa drzew_m

Ostatni tytuł, na który warto zwrócić uwagę, to „Tajemna mowa drzew”, tym razem autorstwa austriackiego leśniczego i właściciela firmy budowlanej, która zajmuje się budową ekologicznych, drewnianych domów. Wydawać by się mogło, że książka Erwina Thoma będzie podobna do wymienionego wyżej „Sekretnego życia drzew”, ale nic bardziej mylnego. Thoma skupia się na innych zagadnieniach, m.in. udowadniając, jak wspaniałe, dobre zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców, mogą być domy z odpowiedniego drewna. Słyszeliście kiedyś o drewnie księżycowym? Ponadto autor opowiada o swoich najwcześniejszych doświadczeniach i odkryciach związanych z lasem w taki sposób, że ma się ochotę naśladować go we wszystkich jego poczynaniach. Czy dzięki samodzielnemu rozpalaniu ogniska możemy bardziej docenić dane nam drewno? Jaki wpływ na nas mogą mieć meble wykonane z dębu, sosny czy orzecha? W „Tajemnej mowie drzew” Erwin Thoma przybliża również charakterystykę różnych gatunków drzew i ich właściwości lecznicze.

Wszystkie trzy książki są nie tylko ciekawe, ale również zawierają niezwykle ważną wiedzę i bardzo poszerzają świadomość ekologiczną. Warto sięgnąć po każdą z nich, bo każda jest nieco inna, ale wszystkie sprawią, że po lekturze inaczej spojrzycie chociażby na pojedyncze drzewo wyrastające z chodnika w mieście.

Autor

Marta Korytkowska
Marta Korytkowska
Z wykształcenia bibliotekoznawca, miłość do książek ma we krwi. Od ponad czterech lat dzieli się swoją pasją na blogu bibliofilembyc.pl, żaden rodzaj literatury jej nie straszny (no, może poza horrorem).
Artykuły autora