„Make photography easier”, Katarzyna Tusk

24.11.2017

Na książki pisane przez celebrytów i blogerów zawsze spoglądam ostrożnie. To zwykle produkty książkopodobne napisane, by odcinać kupony od internetowej sławy. Tak samo patrzyłem na pierwsza książkę Katarzyny Tusk, która jakiś czas temu wpadła mi w ręce, czyli na „Elementarz Stylu”. Okazało się jednak, że „Elementarz” nie jest kolejnym pustym produktem wytworzonym przez blogera. Jak jest w przypadku najnowszej książki pani Tusk pt. „Make photography easier”?

Podobnie jak „Elementarz stylu” książka „Make photography easier” to poradnik. Tym razem Katarzyna Tusk dzieli się z czytelnikami wiedzą na temat fotografowania.

Nie jest to jednak poradnik dla każdego. Ta książka jest stworzona raczej dla amatorów, którzy chcą po prostu robić lepsze zdjęcia na własne potrzeby. Ta książka sprawdzi się świetnie jako poradnik dla wszystkich posiadaczy konta na Instagramie, a to dlatego, że wiele sugestii zamieszczonych w tym poradniku świetnie sprawdzi się właśnie na lajfstajlowych zdjęciach wrzucanych do internetu.

O tym, że jest to książka dla amatorów, a nie profesjonalistów świadczy już sam spis treści, w którym znajdziemy takie rozdziały jak: „w twoim domu też można robić ładne zdjęcia, ale…”, „jak robić piękne zdjęcia telefonem” lub „fotografia kulinarna”. Oczywiście to nie wszystko.

To, co w tej książce jest chyba najważniejsze z punktu widzenia czytelnika, to fakt, że możemy w niej znaleźć porady, jak robić fajne, ciekawe zdjęcia nie inwestując pieniędzy w drogi sprzęt, a głównie wykorzystując różnego rodzaju techniki proponowane przez autorkę. Bo tak naprawdę niewiele trzeba, żeby przestać cykać fotki a zacząć robić dobre zdjęcia.

Warto też zwrócić uwagę na formę tej książki. Nie jest ona już tak wyszukana i ekskluzywna jak „elementarz stylu”, który był jedną z najładniej wydanych książek, jaką miałem w rękach. Świetna chropowata faktura na okładce „Elementarza” dodawał mu odrobinę luksusu i wyjątkowości. Książka o fotografii jest wydana w bardziej tradycyjny sposób – ma normalną tekturową okładkę.

W środku znajdziemy prosty i elegancki projekt graficzny – niezbyt obszerne porady na temat fotografii wzbogacone są zdjęciami, które ilustrują omawiane techniki i koncepcje.

A na koniec coś co może zainteresować politycznych wyjadaczy: w książce znajdziecie kilka starych i nowych prywatnych zdjęć Donalda Tuska – np. z Kasią na rękach lub w zabawie z wnukiem.

 

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora