MATCE SIĘ NIE WYBACZA | JEDYNA Z ARCHIPELAGU, KRISTIN HANNAH


Pisanie o życiu, uczuciach i relacjach międzyludzkich wydaje się bardzo łatwe. Jednak pisać o tych sprawach tak, by nie popaść w banały, jest już sztuką. Kristin Hannah opanowała ją do perfekcji. Świadczy o tym stale rosnąca liczba wiernych czytelników. Co stoi za jej sukcesem? Przede wszystkim to, że opowiadane przez nią historie dotyczą prawdziwego życia. Każda czytelniczka może się z nimi utożsamić, odnaleźć w nich kawałek siebie. Powieść budzi stłumione uczucia, przywołuje niełatwe wspomnienia. Czytanie może stać się niezwykle oczyszczającym doświadczeniem, po którym mamy ochotę uporządkować swoje życie i dokonać w nim zmian. Czy podobnie jest z powieścią „Jedyna z archipelagu”?
Cena życiowych wyborów
Gdy nieoczekiwanie Nora staje się bohaterką głośnego skandalu, Ruby nie powstrzyma się, aby jeszcze bardziej ją pogrążyć. Otrzymuje propozycję napisania artykułu, w którym zdemaskuje swoją matkę, a jednocześnie da upust swojej wściekłości. Jednak życie okaże się przewrotne. Nora bowiem ulega wypadkowi. Wraca do domu, który opuściła przed laty, a Ruby będzie musiała się nią zaopiekować. Kobiety, skazane na swoją bliskość, zaczną ze sobą rozmawiać. Szybko okaże się, że prawda nie zawsze jest taka, jak się wydaje, a świat nie jest czarno-biały. Czy jest szansa na to, aby matka i córka pojednały się po latach?
Gdzie leży prawda?
Matce, która porzuciła rodzinę, się nie wybacza. Matka, która wybrała karierę zamiast dbania o ognisko domowe, jest stracona w oczach najbliższych i całego społeczeństwa. Kobiety, które podjęły decyzję o opuszczeniu rodziny, są oceniane z miejsca. Nikt nie pyta o powody, nikt nie próbuje dociec, dlaczego tak się stało. Tymczasem życie nie jest jednak czarno-białe. Historia Nory Bridge jest tego doskonałym przykładem. Kristin Hannah z niezwykłym wyczuciem, zrozumieniem i empatią opisuje losy tej kobiety. Pokazuje, że to co z pozoru wydaje się nieakceptowalne, może być wołaniem o pomoc, próbą ratowania siebie.
Współczesna rodzina
„Jedyna z archipelagu” to przede wszystkim opowieść o rodzinie. Jednak nie jest to rodzina, jaką widzimy na obrazkach. To rodzina poraniona, pełna tajemnic, traumatycznych doświadczeń.
Kristin Hannah porusza w najnowszej powieści szereg trudnych tematów – zdrada, uzależnienie, trauma, tęsknota, samotność czy odrzucenie to tylko niektóre z nich. Pisarka wyciąga na światło dzienne wspomnienia, do których nie chcemy wracać, rozdrapuje stare rany, przypomina o ludziach, o których chcemy zapomnieć. I choć to bardzo bolesne przeżycia, to są doświadczeniem wielu z nas. Dlatego powieść “Jedyna z archipelagu” jest tak wciągająca, bo tak bardzo nam bliska.
Ale mimo to lektura daje nadzieję. Pokazuje, że wiele rzeczy można naprawić. Nawet zerwane relacje można odbudować, wieloletnie konflikty zakończyć, a o starych urazach i zadrach zapomnieć. To czy to zrobimy, zależy tylko od nas.
Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Kristin Hannah “Jedyna z archipelagu”. Świat Książki. Warszawa 2022