MEANDRY LUDZKIEJ PSYCHIKI | CHARLOTTE LINK „BEZ WINY”

18.11.2021
bez winy charlotte link

Znalezienie winnego – to główny cel śledztwa. Szukanie sprawcy, osoby, która jest odpowiedzialna za popełnienie przestępstwa. Czy na pewno jest nią ten, kto pociąga za spust? Charlotte Link wprowadza nas w świat ludzkich emocji. Opowiada o problemach skrywanych w czterech ścianach, sekretach i tajemnicach. Jednak kiedy wyjdą one na jaw, opuszczą dom w którym były skrywane, możemy się spodziewać… najgorszego.

Przypadek czy przeznaczenie?

bez winy charlotte linkSierżant Kate Lenville zmienia właśnie pracę. Była funkcjonariuszką w Scotland Yardzie, jednym z najsłynniejszych wydziałów na świecie. A teraz dołączyła do policji w North Yorkshire, wydziału śledczego w Scarborough, w placówce, o której nikt nie słyszał. Od razu jednak wiadomo, że nie będzie się tam nudzić.

W drodze do Yorku niespodziewanie staje się uczestniczką strzelaniny w pociągu. Celem jest Ksenia Paget, przeciętna kobieta, która wydaje się nikomu nie wchodzić w drogę ani nie rzucać się w oczy. Dlaczego więc sprawca obrał sobie ją za cel? Jakiś czas później, w pobliżu Scarborough, dochodzi do ataku na młodą kobietę. Ktoś do niej strzela i to z tej samej broni, co do Kseni.

Kate Lenville próbuje dociec, kto stoi za tymi atakami i czy sprawcą jest ta sama osoba. Choć z pozoru nic nie łączy tych dwóch kobiety, jednak Kate ma poczucie, że ktoś coś przed nią ukrywa. Na jej niekorzyść działa czas, bo sprawca (bądź sprawcy) ciągle jest na wolności. Próbując rozwiązać zagadką, sierżant Lenville sama wpada w najgroźniejszą pułapkę w życiu.

Akcja toczy się w naszych głowach

Charlotte Link bez wątpienia potrafi opowiadać. Jest mistrzynią tkania fabuły, malowania obrazów słowami. W „Bez winy” swoje umiejętności wykorzystała do opowiedzenia historii, która przyprawia o ciarki na plecach. Tworzy wizje niepokojące, powodujące gęsią skórkę, ale przede wszystkim takie, w których są zagadki, tajemnice, sekrety. Ze strony na stronę atmosfera robi się cięższa, zagrożenie narasta, im dalej w jej głąb, tym mroczniej.

Jednak nie jest to powieść, w której akcja toczy się szybko, jak w filmie sensacyjnym. Wręcz przeciwnie – sprawia wrażenie powolnej i niespiesznej. Jednak tak naprawdę na każdej stronie dzieją się rzeczy, które powodują, że tętno nam przyspiesza. Dostajemy bowiem dostęp do emocji bohaterów, czytelnik odnosi wrażenie, że z każdym zdaniem zagłębia się coraz bardziej w niesamowity świat ludzkich przeżyć. A wiadomo – gdzie są emocje, tam i adrenalina.

Charlotte Link poświęca swoim bohaterom bardzo dużo czasu, dokładnie przedstawia ich historię. Wnika w ich psychikę, dzięki czemu łatwiej nam zrozumieć dlaczego postępują tak, a nie inaczej. Każda z postaci boryka się ze swoimi problemami – samotnością, lękami, nałogami. Każda próbuje odzyskać kontrolę nad swoim życiem, podejmując decyzję, które czasem mają straszne skutki.

„Nieważne, co się robi i jak się postąpi. W życiu bywają sytuacje, które wykluczają dobre rozwiązania”.

„Bez winy” to kolejna powieść Link, która powoduje, że wypatrujemy na horyzoncie kolejnych zapowiedzi z jej nazwiskiem na okładce.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Charlotte Link „Bez winy”. Sonia Draga. Katowice 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora