MĘSKI TRÓJPAK

22.11.2021

Mężczyźni ciężko pracują na naszą czytelniczą uciechę. Tak wynika z list bestsellerów, na których w ostatnim czasie znaleźć można książki popularnej trójcy: Marka Krajewskiego, Franka Herberta i Quentina Tarantino. Każdy z tych autorów wydał nową opowieść lub wznowienie opowieści już doskonale znanej.

„Diuna” Frank Herbert

diuna frank herbert filmZacznijmy tym razem od klasyki. Bo chyba możemy już używać takiego określenia wobec „Diuny” Franka Herberta.
To doskonale znane – przede wszystkim wielbicielom literatury science fiction – dzieło wyróżniane było w przeszłości prestiżowymi nagrodami. Dla fanów „Diuny” każdy powód jest dobry, by sięgnąć po raz kolejny po tę opowieść, ale teraz powód jest szczególny.

Niedawno na ekrany kin, także polskich, weszła bowiem ekranizacja „Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Muzykę do filmu skomponował uwielbiany Hans Zimmer, a scenariusz napisali Jon Spaihts, Denis Villeneuve i Eric Roth. To powinno być wystarczającą rekomendacją (o obsadzie aktorskiej nie wspominam, bo też niezła).

Jest więc okazja podwójna, by wejść do tego świata. Filmowa i książkowa. My zachęcamy do tej drugiej, zwłaszcza że przy okazji filmu w księgarniach pojawiła się książka z nową, filmową, okładką.

Dla tych, co „Diuny” nie czytali, powiedzmy wprost: to prawie 800-stronicowa wyprawa w światy naprawdę fantastyczne. I dodajmy, że książka jest o wiele obszerniejsza niż film.

„Pewnego razu… w Hollywood” Quentin Tarantino

quentin tarantino pewnego razu w hollywoodZostajemy w kinie, zmieniamy tylko salę. Cały czas jednak mamy przy sobie książkę. Tym razem będzie to „Pewnego razu w Hollywood”. Nazwisko autora nie będzie obce, bowiem Quentin Tarantino zasłynął z takich kultowych obrazów jak „Pulp Fiction”, „Kill Bill” czy „Django”.

„Pewnego razu w Hollywood. Powieść” opowiada o końcówce szalonych lat 60. ubiegłego wieku. Poznajemy tu wiele zwariowanych postaci, są też niebywałe wręcz perypetie. Jak to u Tarantino. Co ciekawe (i raczej niecodzienne) najpierw był film, a dopiero potem – książka. Tarantino uzupełnia w niej rozmaite wątki, dopowiadając co nieco.

Nieznających Tarantino należy przygotować na niezłe show z fajerwerkami. Podejrzane typy i ich niewiarygodne wręcz przygody podszyte są absurdem. Lektura tej książki to gwarancja kilku godzin specyficznej, ale wartej tego czasu, rozrywki.

Nowy Marek Krajewski – „Diabeł stróż”

diabeł stróż marek krajewskiI na koniec tego męskiego trójpaku nowy kryminał Marka Krajewskiego. „Nowy” w tym wypadku znaczy: nową historię. Typowa osnowa znana z kryminałów Krajewskiego nie będzie bowiem specjalnie zaskakująca.

Krajewski przenosi nas tym razem między innymi do międzywojennego Wrocławia, pojawi się też doskonale nam znany Eberhard Mock. Będzie on musiał zmierzyć się z opieką nad niemym, niepełnosprawnym Rudolfem. Ale nie tylko z tym. Mock nie byłby jednak Mockiem, a Krajewski – Krajewskim, gdyby nie morderstwo. I to nie jedno.

Nowy Krajewski to prawdziwa uczta smakosza, który doceni nie tylko barwność podlanego zbrodnią świata, ale również detaliczność scenografii. „Diabeł stróż” – podobnie zresztą jak wiele innych opowieści Krajewskiego – to doskonale udokumentowana opowieść.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Diuna” Frank Herbert, Frank Herbert, Rebis 2021
„Pewnego razu… w Hollywood” Quentin Tarantino, Wydawnictwo Marginesy, 2021
„Diabeł stróż” Marek Krajewski, Znak, 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora