MROCZNA STRONA MIŁOŚCI

28.02.2020

Miłość w książkach opisywana jest na przeróżne sposoby – od wielkich, romantycznych porywów uczuć, poprzez miłość pełną sprzeczności i prawdziwą do bólu, aż po tę jej najmroczniejszą formę. Ale tak ciemnej strony miłości, jaką ukazano w tych powieściach, jeszcze nie widzieliście…

„Krok trzeci”

Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich miesięcy była najnowsza powieść Bartosza Szczygielskiego „Krok trzeci”. Autor znany jest już polskim czytelnikom za sprawą trylogii, na którą składają się: „Aorta”, „Krew” i „Serce”. Książki te zostały bardzo dobrze odebrane i zapewniły Szczygielskiemu wysoką pozycję wśród polskich autorów. „Krok trzeci” opanował social media i półki w księgarniach, a wśród przedpremierowych recenzji próżno szukać tych negatywnych. Nic dziwnego!
Magda ma wszystko – wymarzoną pracę, która daje jej satysfakcję, piękne mieszkanie i co najważniejsze – cudownego męża. Na pierwszy rzut oka nie ma więc niczego, czego mogłoby jej zabraknąć. Pewnego dnia jednak budzi się w fatalnym stanie fizycznym, nie pamiętając z poprzedniego wieczoru nic poza sprzeczką z partnerem. Niestety kobieta orientuje się, że nie wie, co się z nią działo przez kilka ostatnich dni, a felerny wieczór musiał mieć miejsce kilkadziesiąt, a nie kilka godzin wcześniej… Co dziwne, jej mąż zniknął i nie ma z nim żadnego kontaktu. Podczas poszukiwań Damiana wychodzą na jaw coraz to kolejne kłamstwa mężczyzny. Czy Magda za wszelką cenę będzie chciała go odnaleźć? Czy będzie walczyła o mężczyznę, który ją zdradza i ma do ukrycia tak wiele kłamstw? Okaże się, że miłość tej pary może być iluzją… Zazdroszczę Wam, że jesteście jeszcze przed lekturą „Kroku trzeciego”, bo to thriller z najwyższej półki, naprawdę!
„Krok trzeci” to thriller idealny. Ma w sobie wszystkie cechy, których oczekuję od tego gatunku, w dodatku jest napisany w świetny sposób! Oczywiście pewne elementy każdy zrozumie na swój sposób – ilu czytelników, tyle bowiem pomysłów na rozwiązanie pokręconej zagadki rzuconej nam przez Szczygielskiego. Dzieje się tu dużo, szybko i mocno. Niektóre sceny zaskoczą nawet osoby, które czytają tylko i wyłącznie thrillery. Akcja trzyma poziom od pierwszej do ostatniej strony. Czytelnik błądzi po omacku razem z główną bohaterką, podążając wszędzie tam, gdzie istnieje choćby nikła szansa na odnalezienie Damiana. Na miejscu Magdy dobrze bym się zastanowiła, czy naprawdę zależy mi na poznaniu prawdy. Okaże się ona druzgocąca…

„Ukryte ciała”

Pamiętacie przystojnego dżentelmena pracującego w księgarni, który dla miłości jest skłonny… zabić? Joe Goldberg z „You” powraca! 26 grudnia na znanej platformie oferującej oglądanie filmów i seriali odbyła się premiera drugiego sezonu znanego fanom serialu. Z kolei niedawno do polskich księgarni trafiła wersja książkowa. Jeżeli oglądaliście wcześniej serial i uważacie, że nie będziecie tracić czasu na czytanie, skoro już znacie tę historię, bardzo proszę – przeczytajcie ją! Tym razem wersja, którą możemy obejrzeć na ekranach telewizorów, znacznie różni się od tej, którą znajdziemy w powieści. Obie są dobre, każda ma w sobie coś lepszego, ale finalnie warto zarówno obejrzeć serial, jak i usiąść w fotelu z książką.
Joe Goldberg tym razem chce odciąć się od przeszłości i zapomnieć o wszystkich złych czynach, których się dopuścił. Zmierza do Los Angeles, gdzie zaczyna wszystko od nowa – ma nowych znajomych, którzy nie znają jego mrocznej przeszłości i szansę na ułożenie sobie życia. Oczywiście poznaje cudowną dziewczynę… Czy zwariuje na jej punkcie tak samo, jak na punkcie Beck? Czy dopadną go błędy sprzed lat? Czy da losowi szansę, by sam ułożył mu życie? Nie. Joe Goldberg musi wziąć sprawy w swoje ręce. Musi doprowadzić je do końca, uciszając każdego, kto wie cokolwiek o jego przeszłości. Musi zadbać o siebie.
Kolejna bardzo dobra książka! Zapewniam Was jednak, że jeśli oglądaliście serial, tak czy inaczej, będziecie zaskoczeni, bo różnice są ogromne. Chociażby wątek z sąsiadką Joe, Dilalah. Caroline Kepnes nie zeszła z poziomu pierwszej części i nadal z przyjemnością czyta się historię urzekającego socjopaty. Można by pomyśleć, że nic dziwniejszego i bardziej pokręconego nie może przytrafić się jednej osobie. Nic bardziej mylnego! Przemyślenia księgarza są oczywiście bardzo rozbudowane, co podkreśla, jak bardzo pokręconym jest człowiekiem. Tym razem mężczyzna adoruje Love, dziewczynę z bogatej, nieco irytującej rodziny. Zrobi wszystko, by nikt się do niej nie zbliżył i by zawsze była u jego boku. Przecież nie może wypuścić z rąk Miłości! Nie zabraknie oczywiście ofiar, Joe standardowo narazi się wielu osobom i popełni wiele błędów. Czego jednak nie robi się dla miłości? Goldberg robi dla niej wszystko. Znowu…

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Storei Virgin. Polecamy!

Bartosz Szczygielski “Krok trzeci”. W.A.B. Warszawa 2020
Caroline Kepnes “Ukryte ciała”. Przeł. Jacek Żuławnik. W.A.B. Warszawa 2020

Autor

Pamela Olejniczak
Pamela Olejniczak
Prowadzi blog i bookstagram o nazwie polish.bookstore. Najbardziej kocha kryminały i thrillery, ale czasem lubi wzruszyć się przy dobrym romansie. W życiu codziennym jest… doradcą w serwisie pojazdów ciężarowych!
Artykuły autora