Na Wschodzie bez zmian

30.08.2022
na wschodzie bez zmian artykuł

Jak pisać o Rosji dzisiaj? Łatwo nie jest. Na szczęście są opowieści, które powinny nam w takiej opowieści pomóc.

„Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” Krystyna Kurczab-Redlich

wowa krystyna kurczab redlichPierwsza z nich to książka, o której być może osoby czytające ten tekst słyszały. To jeden z bestsellerów ostatnich miesięcy, „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” Krystyny Kurczab-Redlich. Rzecz po raz pierwszy ukazała się w 2016 roku i już wtedy budziła zainteresowanie, choć teraz – przez wiadomy kontekst – ma swoje drugie życie.

Autorka to znana wśród czytających o współczesnej Europie Wschodniej i Azji publicystka i reporterka. W jej dorobku są wyróżniane książki o Rosji: „Pandrioszka” z 2000 roku oraz „Głową o mur Kremla” z 2007 roku. Ponoć do pisania książki o Putinie nie była od początku przekonana, co należy interpretować jako świadomość trudów związanych z taki trudnym tematem.

Na szczęście się udało i jej „Wowa, Wołodia, Władimir” to rozciągnięty na prawie 800 stron wieloaspektowy portret Putina. Krystyna Kurczak-Redlich pisze nie tylko o człowieku i polityku, odsłaniając istotne konteksty z prywatnego życia i pokazując mechanizmy jego zachowań, ale odsłania również historyczne i społeczne konteksty. To bardzo ważne dla właściwego rozumienia złożonej sytuacji współczesnej Rosji.

Książka jest znakomicie udokumentowana, oparta na analizie źródeł różnego rodzaju. Autorce udało się obalić kilka mitów, rozwiać szereg wątpliwości oraz zadać istotne i prowokujące pytania. Całość okraszona jest zdjęciami, a czytanie ułatwia charakterystyczny, dynamiczny styl reporterski.

„Czerwony terror” Max Czornyj

czerwony terror max czornyjO ile książka Kurczak-Redlich jest propozycją o charakterze literatury faktu, powieść Maxa Czornyja „Czerwony terror” to opowieść mocno przetworzona przez wyobraźnię autora. A trzeba tu zaznaczyć, że wyobraźnia Czornyja wiele może. Lista bestsellerowych książek pisarza obejmuje zarówno kryminały, jak i thrillery psychologiczne.

„Czerwony terror” w pewien istotny sposób mocno dialoguje z wspomnianą wcześniej książką o Rosji. Tym razem nie chodzi o współczesność i Putina, a o Lenina. Max Czornyj osadzając w historycznym kontekście swoją opowieść stara się przybliżyć postać dyktatora. Interesuje go najbardziej psychologiczny aspekt tyrana.

Twórcze opracowanie znanych wątków historycznych to często okazja do naświetlenia nowej możliwej wersji wydarzeń. Nieograniczona wyobraźnia pisarska w tym wypadku była limitowana przez doświadczenie autora, który skupił się na fabularyzowanym opowiedzeniu o znanej historii. Propozycja nie tylko dla wielbicieli historii.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” Krystyna Kurczab-Redlich, Wydawnictwo W.A.B. 2022
„Czerwony terror” Max Czornyj, Wydawnictwo Filia 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora