NADCIĄGA CHŁODNE POWIETRZE ZE SKANDYNAWII, CZYLI KRYMINAŁY Z PÓŁNOCY

05.11.2020

Chłodno, zimno, lodowato…. Kiedy do ręki bierzemy kryminały skandynawskich mistrzów pióra, ciarki przechodzą po plecach, bez względu na to, jaka pogoda jest za oknem. Szykuj więc ciepłe skarpety, gorącą herbatę i otul się grubym kocem, bo idzie podwójnie zimny front z północy. Czym mrożą krew w żyłach czytelników Camilla Läckberg i Jo Nesbø w swoich najnowszych powieściach? Sprawdź to!

Camilla Läckberg „Srebrne skrzydła”

Tam, gdzie są duże pieniądze, zawsze znajdą się wrogowie. Szczególnie wtedy, kiedy te pieniądze nie zostały zdobyte w czysty sposób… Faye, po zakończeniu toksycznego związku, zaczyna wieść spokojne życie w małym, włoskim miasteczku. Ma tyle pieniędzy, że mogłaby do końca życia nie pracować. Jednak Faye kocha swoją firmę kosmetyczną Revenge i nie chce jej zostawić. Niestety dobra passa nie trwa długo. Ktoś po cichu wykupuje akcje spółki, chce przejąć Revenge. Kto za tym stoi? Jaki ma cel? I jaki związek ma z tym wszystkim ojciec Faye?

Trupów nie da się schować w szafie. Przeszłość wraca jak bumerang, nawet po wielu latach. Wystarczy chwila rozluźnienia, utrata czujności i najgłębiej skrywane tajemnice zaczynają wychodzić na jaw. Faye próbuje zatrzymać to, co wydaje się nieuchronne. Zrobi wszystko, aby ratować firmę i swoich najbliższych. Sięgnie po każdy środek, który pozwoli jej osiągnąć ten cel, nawet jeśli ceną będzie czyjeś życie. „Powoli kiwnęłam głową. Czułam jego piwny oddech, ból w ściskanym ramieniu i w tym momencie coś się we mnie obudziło. Pierwszy raz w życiu zrozumiałam, że czasem trzeba zabić”.

Camilla Läckberg to mistrzyni budowania napięcia. Potrafi opowiedzieć historię w taki sposób, że trudno przerwać czytanie. Przewracasz strona za stroną i nawet nie zauważasz, jak mijają kolejne godziny. Za to właśnie czytelnicy kochają ją najbardziej. Ale Camilla Läckberg to także zdeklarowana feministka. Rozpoczynając sagę z Faye w roli głównej postanowiła dać jasny wyraz swoim poglądom. Faye to kobieta silna, zdeterminowana, sprytna i nieustępliwa, a powieść „Srebrne skrzydła” to historia wojującego feminizmu, ukazana przez pryzmat blichtru, próżności i nieskrępowanego seksu. Jak sprawdziło się to połączenie? Sięgnij po książkę i sprawdź, emocje gwarantowane!

Jo Nesbø „Królestwo”

„Jesteśmy rodziną. Mamy siebie i nikogo poza tym. Przyjaciele, kochanki, sąsiedzi, współmieszkańcy z wioski, państwo – wszystko to iluzja, g… warta w dniu, w którym dzieją się rzeczy naprawdę ważne. Wtedy musimy stanąć przeciwko wszystkim, Roy. My przeciwko absolutnie wszystkim”. Małe miasteczka skrywają nieraz więcej tajemnic niż wielkie metropolie. Tu z pozoru wszyscy znają się na wylot. Widzą się codziennie, codziennie pozdrawiają z daleka, zamienią kilka słów w drodze do domu. Znają swoje rytuały i przyzwyczajenia. Jednak to tylko fasada, pozory, które znikają po przekroczeniu progu własnego domu. Tam, w czterech ścianach dzieją się rzeczy, których sąsiedzi nie widzą… lub celowo zamykają na nie oczy.

Głównymi bohaterami powieści są bracia Roy i Carl. Roy wiedzie spokojne życie w górskiej wiosce Os, jest mechanikiem i kierownikiem stacji benzynowej. Carl, po latach nieobecności, niespodziewanie wraca w rodzinne strony. Ale nie wraca sam, lecz z egzotyczną żoną Shannon i rewolucyjnym pomysłem na budowę hotelu wraz ze SPA. Pojawienie się młodszego brata oznacza zmiany w naznaczonym rutyną życiu Roya. To także powrót do bolesnej, traumatycznej przeszłości. Co więcej przeszłością tą zaczyna się interesować miejscowy stróż prawa. Wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców Roya i Carla. Braterska lojalność poddana jest próbie. Ile są w stanie poświęcić, by prawda nie wyszła na jaw? „Nie miałem wyboru. Zdradzając młodszego brata, zaciągnąłem u niego dług, który miałem spłacać aż do śmierci. Właśnie przypadł termin zapłacenia kolejnej raty”.

„Królestwo” to wyjątkowo bolesna powieść o rodzinnych traumach, które tuszuje się w imię lojalności. To także opowieść o wstydzie, który nie pozwala wyjawić prawdy. Wstyd i lojalność – to słowa kluczowe tej powieści. To one wpływają na decyzje głównych bohaterów i decydują o ich losach. Jo Nesbø perfekcyjnie pokazał także obraz małomiasteczkowej społeczności oraz zasad, jakie w niej panują. Z pozoru spokojna, uporządkowana norweska prowincja pokazuje swoje prawdziwe oblicze. I nie jest to wcale sympatyczny obraz.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Camilla Läckberg „Srebrne skrzydła”. Przeł. Inga Sawicka. Czarna Owca. Warszawa 2020
Jo Nesbø „Królestwo”. Przeł. Iwona Zimnicka. Wydawnictwo Dolnośląskie. Wrocław 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora