Nasłuchiwania polskie i ukraińskie

29.09.2022
nasłuchiwania polskie i ukrańskie

Gwiazda literatury (i muzyki) ukraińskiej, polski prozaik uznany za jednego z najciekawszych współczesnych twórców oraz zbiór mitologicznych opowieści znanych polskich pisarek – oto, co pragniemy tym razem zaproponować do czytania.

„Anarchy in the UK” Serhij Żadan

„Anarchy in the UK” Serhij ŻadanSerhij Żadan to pisarz, poeta i członek punktowego zespołu Żadan i Psy. Jego wznowiona właśnie książka „Anarchy in the UK” przełożona została przez Michała Petryka i ukazała się po raz pierwszy w Polsce w 2007 roku.

To opowieść drogi, książka na swój sposób podróżna, choć nie przewodnik w sensie klasycznym. W tej kolejowej historii – wraz z narratorem – pędzimy przed siebie albo zwyczajnie się włóczymy, słuchając jego mniej lub bardziej absurdalnych opowieści.

Rzecz spodoba się zwłaszcza tym, którzy tęsknią za latami 90. Wiele tu odniesień do tamtego okresu widzianych przez pryzmat doświadczeń wschodniej Ukrainy. „Anarchy in the UK” można także czytać jako powieść o dojrzewaniu.

„Skrawki dla Iriny” Waldemar Bawołek

„Skrawki dla Iriny” Waldemar BawołekDruga z naszych propozycji prozatorskich to zaproszenie do świata Waldemara Bawołka. To autor literatury cenionej przez krytyków, na swoim koncie ma między innymi nagrodzonych literacką Gdynią „Pomarłych”.

Fabuła jego nowej książki, „Skrawki dla Iriny”, rozgrywa się w Ciężkowicach, małym miasteczku, które jeszcze niedawno było wsią. Z Ciężkowic pochodzą również Waldemar i Pisarz. Jeden i drugi pracują fizycznie, przy czym ten drugi jeszcze pisze. Niesie ich tęsknota i niespełniona miłość do niejakiej Rozalki.
Jak określić sposób, w jaki opowiada swoją historię Bawołek? Chyba najlepszym będzie słowo „oniryczne”, bo atmosfera z pogranicza snu i rzeczywistości unosi się ponad warstwą fabularną tej historii.

„Ziarno granatu. Mitologia według kobiet” praca zbiorowa

Ziarno granatu. Mitologia według kobietZostajemy w onirycznych nastrojach. Do naszych rąk trafiła bowiem antologia „Ziarno granatu. Mitologia według kobiet”. To zbiór 13 opowieści napisanych przez 13 polskich autorek, wśród których znalazły się Weronika Murek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zielińska, Grażyna Plebanek czy Renata Lis.

Pomysł na książkę był zarazem i prosty, i genialny. Oto współczesne polskie pisarki sięgną po zdominowane przez męską perspektywę opowieści mitologiczne i przedstawią swoją „wersję zdarzeń”. W ten sposób na warsztat wzięte zostały między innymi Demeter, Eurydyka, Kasandra, Medea czy Penelopa.
Zbiór można potraktować jako udaną zabawę literacką, powtórkę z mitologii, ale również jako swoisty manifest polityczny. W kontekście tego ostatniego warto „Ziarno…” czytać jako udaną próbę usłyszenia głosów kobiet stłumionych przez tradycyjnie snute narracje mitologiczne.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Anarchy in the UK” Serhij Żadan, Wydawnictwo: Czarne 2022
„Ziarno granatu. Mitologia według kobiet” praca zbiorowa, Wydawnictwo Agora 2022
„Skrawki dla Iriny” Waldemar Bawołek, Wydawnictwo Czarne 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora