NELA, DZIEWIĘCIOLETNIA REPORTERKA

07.10.2016
Nela

Niedawno na CzytamWszędzie.pl  trafił mój materiał o najmłodszych publikowanych pisarzach. Zaraz doniesiono mi, że warto wspomnieć także o pewnej 9-latce z Polski, uważanej za najmłodszą reporterkę na świecie. Poznajcie Nelę, Małą Reporterkę!

Wszystko zaczęło się ponoć od programu przyrodniczego z nieżyjącym już Steve’em Irwinem, słynnym „Łowcą Krokodyli”. Na pięcioletniej wówczas Neli Steve zrobił takie wrażenie, że postanowiła zostać podróżniczką. Rodzice ani myśleli się sprzeciwiać, przeciwnie – dołożyli starań, aby córka zrealizowała marzenie. Pierwszy reportaż Neli powstał jeszcze przed jej szóstymi urodzinami. Dziś dziewczynka podróżuje po świecie z ekipą filmową, a jej przygody od roku 2014 pokazuje program „Nela Mała Podróżniczka” na antenie TVP ABC.

Program zyskał dużą popularność wśród najmłodszej widowni, a zachęcona sukcesem Nela od razu usiadła do pisania. Genezę swojego książkowego debiutu, „10 niesamowitych przygód Neli„, autorka przedstawiła w rozmowie z redakcją „Fokusa”: „Mama powiedziała: Nela, chcesz napisać książkę? Ja powiedziałam: tak. Miałam taki sam pomysł. I zaczęłyśmy pisać. Mówiłam mamie, co ona może napisać i wtedy mama to pisała. Czasami ja pisałam, a mama mi mówiła. I tak na zmianę”.

Do dziś ukazały się jeszcze trzy książki autorstwa małej reporterki – „Nela i tajemnice świata„, „Nela na 3 kontynentach” i „Nela na tropie przygód„, a także cykl puzzli, zeszytów z zagadkami oraz dwa „Przygodniki”.

W moje ręce trafił właśnie „Przygodnik 2016/17”, najnowsza pozycja w dorobku młodej autorki. Jest to prześlicznie wydany kalendarz szkolny. Pełen przystępnie podanej wiedzy o geografii, efektownych zdjęć i zabawnych ciekawostek (kto wie, kiedy wypada Dzień Jeża?) na pewno przypadnie do gustu ciekawym świata kilkulatkom. Przyznaję: trochę zazdroszczę.  Dwadzieścia lat temu kalendarze szkolne wyglądały inaczej.

Czy Nela (nigdy dotąd nie podpisująca się nazwiskiem) zostanie następczynią Beaty Pawlikowskiej – nie wiadomo. Na razie na pewno doskonale się bawi, zwiedzając kolejne kraje, a przy okazji popularyzuje podróże i edukuje młodych czytelników. Nawet jeśli za sukcesem Neli  stoją przede wszystkim przedsiębiorczy rodzice – cóż, barwnych wspomnień nikt jej nie zabierze. A być może mała podróżniczka zainspiruje i zarazi ciekawością świata przyszłych wybitnych reporterów?

Autor

Piotr Rogoża
Piotr Rogoża
Rocznik 1987. Prawie ukończył kulturoznawstwo. Autor trzech książek i szeregu opowiadań, scenarzysta gier komputerowych, tłumacz angielskiego, copywriter. Członek „Writers Guild of America.
Artykuły autora