NIE MA MIŁOŚCI BEZ WOLNOŚCI | KS.JÓZEF TISCHNER, „WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA GÓR”

31.01.2022

Ludzie od dawna wyruszają w góry w poszukiwaniu wolności i niezależności. Jednak czy nie popychają nas tam mit i legenda? Może w dzisiejszych czasach łatwiej znaleźć wolność na nizinach, tam gdzie ludzie skłonni są wystąpić w obronie własnych wartości? Wybór tekstów ks. Józefa Tischnera pozwoli nam odpowiedzieć na to pytanie, a także lepiej zrozumieć, czym jest wolność i dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy.

Zatrzymaj się i zajrzyj w głąb siebie

wolność człowieka gór tischner“Wolność człowieka gór” to zbiór nieznanych dotąd tekstów księdza Józefa Tischnera w opracowaniu Wojciecha Bonowicza. Choć minęło już ponad dwadzieścia lat od śmierci księdza, to ma się wrażenie, że jego teksty nie przestały być aktualne. Ba, można nawet powiedzieć, że zyskały mocy i nabrały jeszcze silniejszego wydźwięku. Teksty o wolności bowiem to coś, czego obecnie szczególnie nam potrzeba.

W obecnych czasach, kiedy pośpiech dominuje naszą codzienność, trudno zatrzymać się, przystanąć i skoncentrować na samym sobie. Nie mamy czasu na zajrzenie w głąb siebie i refleksję. Józef Tischner zachęca do takiej autorefleksji, zastanowienia się, jakie wartości są dla nas najważniejsze. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zrozumieć i poczuć prawdziwą wolność. „Bo wolność u Tischnera jest przede wszystkim aktem indywidualnego samorozumienia – odkrycia i nazwania tego, co człowiek uważa za najważniejszą dla siebie wartość, za swoje dobro” – pisze Wojciech Bonowicz we wstępie.

Inspiracja, ale bez gotowych recept

W tekstach Tischnera możemy znaleźć inspirację, niezwykłą mądrość, ale także humor, dystans i bezpośredniość. Ksiądz Tischner nie daje nam jednak gotowych recept i odpowiedzi na to, jak żyć. Jego teksty są tylko wstępem, początkiem, motywatorem do przemyśleń, rozważań i pracy właściwej. To punkt wyjścia do autorefleksji, która łatwa nie jest, ale niezbędna do świadomego przeżywania, odczuwania i doświadczania.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
ks. Józef Tischner “Wolność człowieka gór”. Wybór i opracowanie Wojciech Bonowicz. Wydawnictwo Znak. Kraków 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora