NIESPODZIANKA GONI NIESPODZIANKĘ, CZYLI BESTSELLERY 2020 ROKU!

14.01.2021

Rok 2020 na długo pozostanie w pamięci. Był najbardziej zaskakującym, nieprzewidywalnym i pełnym niespodziewanych wydarzeń rokiem w XXI wieku. Czy równie zaskakująco było na rynku czytelniczym? Zobaczcie naszą listę bestsellerów roku 2020 i przekonajcie się. Z jednej strony są tu pozycje, bez których nie mogło się obyć. Znajdziecie powieść naszej noblistki Olgi Tokarczuk, choć, ku naszemu zdziwieniu, nie jest ono na pierwszym miejscu, czy Remigiusza Mroza, najbardziej płodnego (literacko!) pisarza w Polsce. Z drugiej strony na podium znajduje się (co najmniej) jedna pozycja, której nigdy byśmy się nie spodziewali. Po co najchętniej sięgali czytelnicy w 2020 roku? Koniecznie to sprawdźcie!

1. Powrót z Bambuko, Katarzyna Nosowska

Na pierwszym miejscu zaskoczenie… Choć po dłuższym zastanowieniu nie dziwi nas ta pozycja. W końcu w roku, w którym nic nie było pewne, jedynie dystans i poczucie humoru mogły nas uratować. „Powrót z Bambuko” to prawdziwe ukojenie dla zszarganych nerwów, remedium na chorobę toczącą świat. To lekarstwo na stres, przejmowanie się opinią innych, porównywanie. Kasia ma jedyną skuteczną odpowiedź na to, co ludzie powiedzą – I co z tego? Chcecie się pośmiać, a przy okazji odstresować i poczuć ulgę? Nie ma lepszego sposobu, niż książka Katarzyny Nosowskiej.

Więcej o książce: Powrót z Bambuko, Katarzyna Nosowska

2. Zaginione arabskie księżniczki, Marcin Margielewski

Bliski Wschód nadal nas wabi, intryguje i kusi. Co takiego kryje się za ścianami luksusowych posiadłości, że ciągle chcemy o tym czytać? Marcin Margielewski poznał tę tajemnicę, dzieli się nią z nami i dlatego tak chętnie czytelnicy sięgają po jego książki. Historia o arabskich księżniczkach, które mają wszystko prócz wolności, zagościła na drugim miejscu naszej top listy roku 2020. Jeśli chcecie wiedzieć, co się stanie, kiedy kobiety żyjące w złotych klatkach zbuntują się, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

3. O krok za daleko, Harlan Coben

Mistrza suspensu nie mogło zabraknąć na liście najchętniej czytanych książek w najbardziej zaskakującym roku! Harlan Coben jest marką samą w sobie. Każdy, kto kiedykolwiek miał w ręce jakąkolwiek jego powieść wie, że jedyne, czego można się po nim spodziewać, to niepewność. Nie inaczej jest w przypadku „O krok za daleko”. Historia mężczyzny, który od wielu miesięcy poszukuje swojej córki Paige, jest pełna nierozwiązanych spraw z przeszłości i nagłych zwrotów akcji. Ile jesteśmy w stanie zrobić dla swoich najbliższych? Tego dowiecie się z książki „O krok za daleko” Harlana Cobena.

Więcej o książce: O krok za daleko, Harlan Coben

4. Tajemnice hoteli Dubaju, Marcin Margielewski

Marcin Margielewski po raz drugi znalazł się w zestawieniu najchętniej czytanych książek w 2020 roku! To informacja zaskakująca, jak cały 2020 rok. Niedostępny świat, pełen luksusowych hoteli i najbogatszych ludzi na świecie, ciągle wydaje się atrakcyjny, niemal bajkowy. Po przeczytaniu tej książki możecie jednak zmienić zdanie. Okazuje się bowiem, że w tych miejscach zamiast baśniowych scen, będziecie świadkami historii z najgorszych koszmarów. Macie odwagę, aby je poznać? Sięgnijcie po tę pozycję!

5. Bieguni, Olga Tokarczuk

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć noblistki Olgi Tokarczuk. Choć zaskakujące może wydawać się to, że jej powieść „Bieguni” jest dopiero na 5 miejscu najbardziej poczytnych książek w 2020 roku, to jednak my uważamy to za świetny wynik. Dlaczego? Ponieważ książki Olgi Tokarczuk to nie łatwa i szybka literatura, której treść ulatuje od razu po przeczytaniu. To ambitna proza najwyższych lotów. Jeśli więc czytelnicy każdego roku sięgają po nią tak chętnie, możemy się tylko cieszyć.

W „Biegunach” Tokarczuk zabiera nas w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy wraz z biegunami, prawosławnym odłamem starowierców, którzy zło oswajają ruchem. To on staje się sensem życia, a dom jest „nieskończony, bez adresu, bez szans na uwiecznienie w architektonicznych planach”. Dajcie się ponieść tej nieustającej wędrówce.

Więcej o książce: Bieguni, Olga Tokarczuk

6. Podróż Cilki, Heather Morris

Są takie historie, które wymyślić mogło tylko życie. Jeśli nie wydarzyłyby się naprawdę, nikt by w nie nie uwierzył. Taką właśnie jest historia Cilki, dziewczyny, która z obozu w Auschwitz trafiła prosto do rosyjskiego łagru. Dla niej słowo „wolność” oznaczało jeszcze większą niewolę. Nic dziwnego, że powieść „Podróż Cilki” znalazła się na liście bestsellerów 2020. Jest trudna i bolesna, ale także prawdziwa i – w co trudno uwierzyć – dająca nadzieję. Lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników historii.

Więcej o książce: Podróż Cilki, Heather Morris

7. Głosy z zaświatów, Remigiusz Mróz

Jest i we własnej osobie Remigiusz Mróz, mistrz pisania na czas 😉 Jednak, o dziwo, nie znalazł się tu z powieścią z serii o Joannie Chyłce. Czyżby czytelnicy znudzili sią tą intrygującą postacią? Jesteśmy przekonani, że nie. Po prostu Seweryn Zaorski okazał się bohaterem równie przykuwającym uwagę, a przy tym tajemniczym i mrocznym. Jego kłamstwa mieszają się z prawdą, skrupulatny plan z przypadkiem, wspomnienia z teraźniejszością. Tutaj niczego nie można być pewnym. Koniec zaskoczy nawet wytrawnych naśladowców Sherlocka Holmesa! 

Więcej o książce: Głosy z zaświatów, Remigiusz Mróz

8. Cham niezbuntowany, Rafał A. Ziemkiewicz

Kiedy taka postać, jak Rafał A. Ziemkiewicz, popełni książkę, nie można przejść obok niej obojętnie. Jest to bowiem jeden z najbardziej wpływowych i najbardziej kontrowersyjnych publicystów w Polsce. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Jedni wierzą mu na słowo, inni nie przyjmą do wiadomości niczego, co wychodzi spod jego pióra. Jedni chcą go czytać, inni sprawdzać 😉 Nic dziwnego więc, że znalazł się na liście najchętniej czytanych książek w 2020 roku.

Ziemkiewicz tłumaczy nasze narodowe działania, konflikty i wybory. Jesteśmy państwem, które ma bogatą historię, przez wieki byliśmy europejskim mocarstwem. Co więc stało się z naszymi elitami, że tak łatwo (w jego ocenie) ulegają zachodnim wpływom? Dlaczego mamy problem z okazywaniem dumy narodowej i celebrowaniem polskości? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w książce „Cham niezbuntowany”.

9. Czuły narrator, Olga Tokarczuk

Rzutem na taśmę do zestawienia bestsellerów roku dołączyła najnowsza książka Olgi Tokarczuk, wydana zaledwie w połowie listopada 2020 roku. Jest to swoiste podsumowanie jej dotychczasowych osiągnięć, ale także przyjrzenie się jej pracy, procesowi twórczemu. „Czuły narrator” to coś więcej niż eseje i wykłady Olgi Tokarczuk. To odkrywanie tajemnic, odsłanianie osobistych doświadczeń i zaglądanie za kulisy pracy polskiej noblistki. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć z bliska, jak rodzi się dzieło genialne.

Czy Olga Tokarczuk wyjdzie kiedyś z mody? Mamy szczerą nadzieję, że nie.

10. Srebrne skrzydła, Camilla Läckberg

Królowej szwedzkiego kryminału nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu top 10 roku. Ku naszemu zaskoczeniu, nie znalazła się jednak na podium. Czyżby ktoś chciał zdetronizować Camillę Läckberg? Mamy nadzieję, że nie, bo nowa seria jej powieści o bezkompromisowej i żądnej władzy Faye to powiew świeżości na rynku literackim. Jest bowiem narzędziem walki o prawa kobiet.

Tym razem kobieta próbuje zatrzymać to, co wydaje się nieuchronne. Zrobi wszystko, aby ratować Revenge, a przy tym i swoich najbliższych. Do czego tym razem posunie się Faye, aby dopiąć swego? Mamy wrażenie, że nie ma nikogo ani niczego, co mogłoby ją zatrzymać… Tą powieścią pisarka udowadnia, że choć korona jest lekko przekrzywiona, to nadal nie spada z jej skroni.

Więcej o książce: Srebrne skrzydła, Camilla Läckberg

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora