O RELACJACH W BESTSELLERACH | Rodzina Monet: Perełka, Weronika Marczak vs Podniebny taniec, Nora Roberts

19.07.2023
o relacjach w bestsellerach rodzina monet nora roberts

O relacjach międzyludzkich można pisać książki… Tak właśnie robi Weronika Marczak, która przedstawia je z punktu widzenia nastolatki i Nora Roberts – opisująca problemy… czarownicy. Zarówno „Rodzina Monet: Perełka”, jak i „Podniebny taniec” to tomy bestsellerowych serii. Sprawdźmy, dlaczego tak bardzo mogą się podobać.

Rodzina Monet: Perełka. Tom 3, Weronika Marczak

perełka rodzina monet weronika marczakSeria „Rodzina Monet” Weroniki Marczak to fenomen na polskim rynku wydawniczym. Od początku zyskała wielką popularność wśród przedstawicieli young adults, a jednocześnie wywołała gorącą dyskusję. Bo to nie jest seria łatwa do oceny.

Główna bohaterka, Hailie Monet, jako mała dziewczynka straciła bliskich i była zmuszona zamieszkać u swoich pięciu starszych braci. Nagle znalazła się w wielkim domu, zaczęła chodzić do elitarnej szkoły. Na przestrzeni serii obserwujemy, jak dorasta, radzi sobie z żałobą, wyzwaniami nowego życia i byciem „kimś ważnym i bogatym”. A przede wszystkim jak rozwijają się jej trudne relacje z braćmi i ojcem.

„Perełka” to tom, w którym Hailie staje się „prawdziwą nastolatką”, zaczyna korzystać z życia, podróżować od Niagary po Hollywood… i zmieniać się z „szarej myszki” w pewną siebie dziewczynę. Jej zachowania nie są jeszcze spójne, jej decyzje – czasem opłakane w skutkach, jej emocje – nieujarzmione.

To zdecydowanie seria dla starszych nastolatków, którzy umieją czytać między wierszami, lubią analizować, a także spojrzeć na świat przedstawiony i postacie w nim pokazane z szerszej perspektywy. To pozycja, która może być dobrym tematem do długich, rozwijających rozmów o relacjach i dorastaniu.

Wyspa Trzech Sióstr: Podniebny taniec. Tom 1, Nora Roberts

podniebny taniec nora robertsSeria „Wyspa Trzech Sióstr” to fantastyczna opowieść o czarownicach z pewnej wyspy w Nowej Anglii. W czasach procesów w Salem, trzy wiedźmy uciekają tam, by odnaleźć spokój. Po latach ich potomkinie Ripley, Nell i Mia powracają na wyspę. Uczą się czarów, ale przede wszystkim, rozwijają relacje międzyludzkie. Tym razem, to świat bardzo dorosłych relacji (i dla dorosłego czytelnika), naznaczony traumami, ale też nadzieją na lepszą przyszłość.

„Podniebny taniec”, czyli pierwsza część, opowiada o jednej z nich – Nell. Kobieta ucieka od przemocowego męża. Na wyspie odnajduje przyjaźń i wsparcie Mii i Ripley oraz… kandydata na prawdziwą miłość. Problem w tym, że wciąż jest mężatką.

Nora Roberts miesza wątki obyczajowe i fantastyczne, ale głównie skupia się na rozwoju emocjonalnym Nell. To on jest osią fabuły. Nell odnajduje w sobie moc – nie tylko tę czarodziejską, a obserwowanie jej przemiany jest wciągające.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Rodzina Monet: Perełka. Tom 3, Weronika Marczak, Wydawnictwo You and YA 2023
Wyspa Trzech Sióstr: Podniebny taniec. Tom 1, Nora Roberts, Wydawnictwo Świat Książki 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora