Piekło/niebo

31.10.2022
piekło niebo artykuł

Mówią, że nastał czas skupienia i refleksji. Ale my wolimy zapewnić Wam też trochę rozrywki. I to dosłownie. W każdym razie chyba tego typu lekturą są nowości książkowe, które chcemy zaproponować tym razem.

„Jan Borysewicz. Mniej obcy” Marcin Prokop

jan borysewicz mniej obcy marcin prokopZaczynamy od mocnego uderzenia (choć kolejne wcale nie będzie lżejsze, od razu uprzedzamy). To mocne uderzenie zapewnia Jan Borysewicz, artysta, muzyk, legendarny lider i współzałożyciel Lady Pank.
W książce „Mniej obcy” – wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Marcina Prokopa – Borysewicz dokonuje swoistego podsumowania dotychczasowego życia (przy okazji: nie chce się wierzyć, ale w 2025 roku skończy on 70 lat). Mówi, oczywiście – dużo i szczegółowo – o fascynacjach muzycznych, idolach, koncertowaniu. Ale jeszcze więcej miejsca poświęca życiu, po prostu.

A jest o czym mówić, bo życie Jana Borysewicza to scenariusz filmu wielogatunkowego. Są tu i elementy tragiczne, groteskowe, komiczne, ale również i wręcz baśniowe. Jest tu również dużo miłości i romansów. Nie zawsze udanych. „Z gitarami chyba nie miałem aż takiego problemu jak z kobietami” – mówi artysta.

Książka jest też inną wersją historii Polski drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku. Jan Borysewicz wracając pamięcią do przeszłości, nie omija istotnych szczegółów, na przykład opisując… zapach w radzieckich samolotach.

„Skandalista, wirtuoz, wrażliwiec, narcyz, dyktator, legenda, introwertyk” – to określenia, które padają w książce. Czy celnie opisują Borysewicza? Musicie się przekonać osobiście, najlepiej czytając „Mniej obcego”.

„Babilon. Kryminalna historia kościoła” Artur Nowak, Stanisław Obirek

babilon kryminalna historia kościołaDrugie mocne uderzenie książkowe to „Babilon. Kryminalna historia kościoła” Artura Nowaka i Stanisława Obirka. Autorzy są tutaj gwarancją jakości. To nie pierwsza ich publikacja na ten temat. Od dłuższego czasu zajmują się problemami współczesnego kościoła.

A problemów jest trochę: hierarchia kościelna żywiąca się człowiekiem, system oparty na poczuciu winy, domaganie się ślepego posłuszeństwa i pokory, by wymienić kilka z brzegu.

Autorzy rozpisują te z pozoru abstrakcyjne mechanizmy na konkretne sytuacje, znane z doniesień prasowych i reportaży. Sytuacja kobiet socjalizowanych do zaspokajania potrzeb, uszlachetnianie niepotrzebnego cierpienia, prześladowania osób nieheteronormatywnych – o tych, między innymi, tematach przeczytamy w książce.

Za wstrząsającą narracją kryją się konkretne dokumenty i świadectwa. Ważnym elementem tej opowieści są bowiem odsyłacze do tekstów, książek czy materiałów, czasem także autorstwa hierarchów kościelnych.
Wydawnictwo zastrzegło na czwartej stronie, że „to nie jest książka antykościelna”. To chyba celna uwaga, która przypomina, że otwarta i szczera dyskusja o sytuacji wewnątrz instytucji jest konieczna, by uzdrowić Kościół.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Jan Borysewicz. Mniej obcy” Marcin Prokop, Wydawnictwo Agora 2022
„Babilon. Kryminalna historia kościoła” Artur Nowak, Stanisław Obirek, Wydawnictwo Agora 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora