PORADNIK MIKOŁAJA: DLA KOGO KRYMINAŁY POD CHOINKĘ?

12.12.2018

Dla każdego! Znasz kogoś kto nie przeczytał w życiu choć jednego kryminału? Na pewno nie! Nawet ci, którzy na co dzień zaczytują się w powieściach czy fantastyce, od czasu do czasu nie pogardzą dobrą sensacją. Nie chcesz ryzykować? Zdecyduj się na kryminał, bo to prezentowy pewniak!

Władza absolutna, Remigiusz Mróz

Prawnik i pisarz, który wydaje kolejne powieści z prędkością światła! Rocznie na rynku pojawiają się co najmniej cztery jego nowe tytuły, a on wciąż twierdzi, że ma niezliczoną ilość pomysłów na kolejne historie. Największą popularność przyniosły mu kryminały. Stworzył kilka sensacyjnych cykli, m.in. „W kręgu władzy”, której „Władza absolutna” jest trzecim tomem.

Dla kogo: Dla czytelników ceniących sobie bogatą wyobraźnię autorów, którzy w wymyślaniu zawiłych intryg nie znają granic, przy czym potrafią tak uargumentować pojawiające się fakty, że układają się w całkiem prawdopodobną całość! To jest właśnie styl Mroza. Na przemian bawi i mrozi krew w żyłach nie oszczędzając swoich bohaterów, których pakuje w coraz większe tarapaty. No i zabójcze tempo, które nie zwalnia od pierwszych stron po imponujące zakończenie!

Fabuła w skrócie: Kraj pogrążył się w chaosie. Najważniejsi politycy wraz z Panią Prezydent zginęli w zamachu. Konstytucja nie przewiduje kto teraz powinien objąć władzę. Do walki przystępują wszystkie partie polityczne. Skompromitowany premier nie ma silnej pozycji, a dotychczasowy lider opozycji wciąż nie odzyskał sił po wypadku samochodowym. Wydarzenia opisane w ostatnim tomie serii skupiają się wokół Patryka Hauera, młodego lidera prawicy, który będzie musiał podjąć próbę ujawnienia spisku, który ma na celu przejęcie władzy nad krajem.

Zabójcza biel, Robert Galbraith

Robert Galbraith to ukrywająca się pod pseudonimemJ.K. Rowling, czyli autorka słynnej serii o Harrym Potterze! Pod pseudonimem napisała serię kryminałów – „Wołanie Kukułki”, „Jedwabnik” oraz „Żniwa zła”, które wchodzą w skład cyklu o prywatnym detektywie Cormoranie Strike’u. „Zabójcza biel” to czwarty tom serii.

Dla kogo: Książka dla osób, które lubią kryminały z podłożem psychologicznym, bez opisów makabrycznych zbrodni. Z niespieszną, ale klimatyczną akcją, która trzyma w napięciu, bo autorka raz po raz wpuszcza czytelnika w maliny i intrygę rozwiązuje w niespodziewany sposób.

Fabuła w skrócie: Po rozwiązaniu głośnej sprawy seryjnego mordercy agencja prywatnego detektywa Cormorana Strike’a i jego partnerki Robin Ellacott, staje się niezwykle popularna.  Do ich biura zgłaszają się dwie osoby: Jasper Chiswell, minister kultury w rządzie Torysów, prosi o pomoc w zdobyciu dowodów przeciw dwóm szantażystom oraz Billy Knight, młody człowiek z zaburzeniami psychicznymi, przychodzi z opowieścią z dzieciństwa o uduszonym dziecku. Okazuje się, że jednym z szantażystów Chiswella jest Jimmy Knight, starszy brat Billy’ego, grożący ujawnieniem afery sprzed lat, jeśli nie dostanie okupu. Okazuje się, że bracia Knight wychowywali się w sąsiedztwie majątku Chiswellów. Nowe śledztwo prowadzi detektywów do londyńskiego Parlamentu i złowieszczego dworku na dalekiej wsi.

Nie odpuszczaj, Harlan Coben

Harlan Coben to amerykański pisarz o międzynarodowej sławie. Zadebiutował w 1995 roku, ale przełom w karierze przyniósł mu thriller „Nie mów nikomu”, który w 2006 roku został zekranizowany, a w planach jest także serial. Pisarz, autor ponad trzydziestu powieści, otrzymał wiele prestiżowych nagród i uznawany jest za mistrza thrillerów!

Dla kogo: Historia spodoba się tym, którzy lubią zagmatwane, trudne sprawy, które sięgają daleko w przeszłość. Tym właśnie charakteryzują się powieści Cobena. Bardzo często w fabule powracają mroczne sekrety, a bohaterowie próbują rozwikłać wszystkie wątki i ułożyć je w spójną całość. Wielokrotne zwroty akcji sprawiają, że kryminały Cobena czyta się z zapartym tchem.

Fabuła w skrócie: Piętnaście lat temu brat detektywa Napoleona „Napa” Dumas zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Do dziś miasteczko żyje w cieniu tej tragedii. W tym samym czasie, gdy Leo i jego dziewczyna Diana zostali znalezieni martwi na torach kolejowych, bez śladu znika także dziewczyna Napa, Maura. Po latach Nap prowadzi śledztwo, w którym w samochodzie oskarżonego o morderstwo odnajduje odciski palców Maury… Rozpoczyna śledztwo, ale odnajduje tylko kolejne niewiadome.

 

Prawda o sprawie Harry‘ego Queberta, Joël Dicker

To wydany po raz pierwszy w 2012 roku kryminał, który błyskawicznie zdobył uznanie i ogromną popularność wśród czytelników. Powieść szwajcarskiego, dwudziestoośmioletniego pisarza została obsypana nagrodami, a w 2013 roku zdeklasowała na listach bestsellerów „Inferno” Dana Browna. Od jesieni bieżącego roku na platformie Showmax można oglądać dziesięcioodcinkowy serial na jej podstawie.

Dla kogo: Jeśli bliska Ci osoba lubi thrillery psychologiczne Hitchcocka, „Dziewczynę z tatuażem” Stiega Larssona i mroczny klimat „Twin Peaks”, będzie tym kryminałem zachwycona!

Fabuła w skrócie: Harry Quebert, szanowany pisarz, zostaje oskarżony o zamordowanie Noli Kellergan, piętnastoletniej dziewczyny, która zaginęła ponad trzydzieści lat temu. Dopiero teraz odkryto jej zwłoki, a przy ciele znaleziono manuskrypt słynnej powieści Queberta. Z pomocą pisarzowi rusza jego uczeń i przyjaciel, Marcus Goldman. Zamierza poprowadzić własne śledztwo, by dowieść jego niewinności. Szybko sytuacja zaczyna go jednak przerastać…

 

Inspiracji prezentowych szukaj w salonach Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora