Przepis na szczęście | Jak cieszyć się życiem. Dobrostan w pięciu odsłonach, Dr Tal Ben-Shahar

11.10.2022
jak cieszyć się życie dr Tal Ben-Shahar recenzja

Czy optymizmu można się nauczyć? Na ile poczucie szczęścia zależy od nas samych, a na ile od czynników zewnętrznych? Na te pytania nie tylko znajdziecie odpowiedź w książce “Jak cieszyć się życiem. Dobrostan w pięciu odsłonach”. Mało tego, poznacie metodę, która sprawi, że każdego ranka będziecie patrzeć z nadzieją w przyszłość.

Od czego zależy szczęście?

Psycholożka Sonja Lyubomirsky, badaczka szczęścia, odkryła, że poczucie szczęścia w około 50% jest uwarunkowane genetycznie. Jednak czy oznacza to, że jesteśmy tylko skazani na genetyczne uwarunkowania? Otóż nie! Okazuje się, że mamy ogromny wpływ na tę drugą połowę. Większość bowiem potencjału budowania szczęścia zależy od nas. Okoliczności życiowe wpływają na nasze poczucie szczęścia jedynie w 10%.

I tym potencjałem, na który mamy wpływ, zajmuje się psycholog dr Tal Ben-Shahar. To wykładowca na Uniwersytecie Harvarda, który stworzył najpopularniejszy kurs w historii Harvardu. Jest nauczycielem oraz pisarzem w dziedzinie psychologii pozytywnej i przywództwa. Napisał wiele powieści, które szybko okazywały się bestsellerami. Dziś mamy przed sobą kolejną pozycję, która pozwoli wam każdy poranek witać z większym optymizmem i nadzieją na przyszłość.

Filary dobrego samopoczucia

Dr Tal Ben-Shahar stworzył autorską metodę SPIRE (najwyższy punkt, do którego dążymy) odnajdywania własnego szczęścia. Twierdzi w niej, że nasze poczucie szczęścia opiera się na pięciu filarach – dobrostanach. Są to:

  • – dobrostan duchowy – uważne i świadome życie,
  • – dobrostan fizyczny – dbanie o własne ciało,
  • – dobrostan intelektualny – ciekawość i otwartość na wyzwania,
  • – dobrostan relacyjny – pielęgnowanie korzystnych dla nas więzi,
  • – dobrostan emocjonalny – szanowanie i zrównoważenie uczuć.

W książce “Jak cieszyć się życiem. Dobrostan w pięciu odsłonach” dr Tal Ben-Shahar rozkłada na czynniki pierwsze każdy z dobrostanów. Podpowiada, jak dbać o te najważniejsze filary życia i co robić, aby nigdy nie stracić ich z oczu. Kluczem do osiągnięcia szczęścia jest bowiem uważność i wgląd we własne uczucia i emocje. Na koniec każdego rozdziału dostajemy także bardzo praktyczne narzędzie – listy kontrolne, dzięki którym można pomyśleć, zastanowić się i odpowiedzieć sobie na ważne pytania. To poradnik, który uczy nas, jak żyć uważnie i świadomie, a dzięki temu jak odnaleźć sens i cel w życiu.

Złoty przepis na sukces?

To nie jest podręcznik dla studentów psychologii. Wszystko napisane jest prostym i przystępnym językiem, aby każdy mógł skorzystać z zawartej tu wiedzy. Czy metoda SPIRE jest potwierdzona empirycznie i naukowo? Trudno powiedzieć. Tal Ben-Shahar opiera się wprawdzie na badaniach naukowych, jednak – jak sam mówi – równie ważne są dla niego wgląd w siebie, autorefleksja i przyglądanie się sobie. Jednak jeśli po przeczytaniu książki poczujecie się szczęśliwsi i utwierdzicie się w przekonaniu, że macie wpływ na swoje samopoczucie, to można śmiało ogłosić sukces.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Dr Tal Ben-Shahar “Jak cieszyć się życiem.Dobrostan w pięciu odsłonach”. Zwierciadło. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora