PRZEPISY NA ZDROWĄ JESIEŃ BEZ DEPRESJI! KULINARNE BESTSELLERY, KTÓRE WARTO WYPRÓBOWAĆ

31.08.2018

Całe szczęście świadomość, że to co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie, jest coraz większa. Nie trzeba więc będzie was namawiać do sięgnięcia po książki z przepisami skomponowanymi przez ludzi z pasją do zdrowego jedzenia!

Bator_Zamien-chemie-na-energie_500pcx                                                                                                                 

Zamień chemię na energię. Zdrowie i siła na wynos, Julita Bator

Po sukcesie książki „Zamień chemię na jedzenie” Julia Bator przygotowała kolejny hit, tym razem z przepisami na energię i siłę! W publikacji namawia do wspólnego spożywania posiłków, rodzinnych obiadów przygotowanych z naturalnych składników. Wiadomo jednak, że nie jest to łatwe. Dlatego w książce znajdziecie odpowiedź, jak pogodzić szybkie tempo życia ze wzrostem świadomości konsumenckiej – czyli jak przygotować zdrowe, naturalne przekąski jednocześnie nie mając na to zbyt wiele czasu.

W książce Julita Bator przedstawia pięćdziesiąt przepisów na proteinowe batony, kulki, muffinki, ciastka, koktajle, słone przekąski, a nawet obiady, które można wziąć ze sobą i zjeść „w biegu”. Są to potrawy łatwe do zapakowania na wynos i zjedzenia bez użycia sztućców. Szczególnie dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Smaczne, zdrowe i praktyczne produkty do pracy, szkoły, na uczelnię czy wycieczkę. To alternatywa dla słodyczy, drożdżówek i fast foodów.

Przekąski zostały skomponowane tak, by zawierać jak najwięcej białka, błonnika i węglowodanów złożonych przy jednoczesnym wyeliminowaniu cukru i zastąpieniu go zdrowymi zamiennikami. Bez problemu można je wykonać „na zapas” i przechowywać w lodówce lub zamrozić. Zaspakajają głód, wspomagają odporność, dodają energii i są smaczne i zdrowe!

5b2d2d6db8526

Depresja. Jedzenie które leczy, Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2020 roku depresja będzie drugą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Choroba ta zwana jest epidemią XXI wieku. Obecnie choruje na nią ponad 350 milionów ludzi! Nie można bagatelizować tego problemu, warto wziąć sprawy w swoje ręce, pracować nad szczęściem i dobrym samopoczuciem.

Maciej i Karolina Szaciłło, w swojej nowej książce, często powołują się na teorie Alexandra Lowena – światowej sławy psychiatry, psychoterapeuty i twórcy bioenergetyki. Twierdzi on, że za depresję odpowiada brak kontaktu z własnymi emocjami. Zadaniem książki jest podpowiedzenie nam, jak nie wpaść w sidła depresji oraz co robić, gdy już się w nie wpadło. Autorzy proponują leczenie poprzez pracę z emocjami, medytację, proste i bezpieczne techniki oddechowe, a nawet asany jogi. Odpowiednio dobrane mieszanki ziołowe i zabiegi olejowe, które podpowiada, licząca sobie 5 tysięcy lat, ajurweda, czyli najstarsza nauka o zdrowiu, wspomagają  powrót do równowagi, który według medycyny Wschodu jest warunkiem naszego zdrowia i szczęścia.

Pracę nad sobą wspierają także zdrowe i dobrze skomponowane posiłki, zgodne ze współczesną medycyną oraz ajurwedą. Są to różnego rodzaju przekąski, kiszonki, napoje i przyprawy, np. słodko kwaśne tofu, jaglanka z pieczonymi gruszkami, kiszona rzepa czy pobudzające gomasio. Głównym zadaniem osiemdziesięciu przepisów zgromadzonych w książce, jest poprawa flory bakteryjnej jelit i przede wszystkim pozytywne oddziaływanie na nasz nastrój!

i-zdrowe-przetwory-jolanta-naklicka-kleser-zobacz-takze-ksiazki-muzyka-multimedia-zabawki-zegarki-i-wiele-wiecej

Zdrowe przetwory, Jolanta Naklicka-Kleser

Jolanta Naklicka-Kleser wzięła udział w II edycji programu Masterchef i od tej pory dzieli się swoimi pomysłami na zdrową kuchnię. W gotowaniu ceni sobie eksperymentowanie i jedzenie sezonowe. Na kursach i w książkach uczy gotowania zgodnie z porami roku, komponowania spiżarni idealnej oraz stosowania ziół i przypraw.

Zamiłowanie do przetworów wyniosła z domu. Dzięki nim można cieszyć się smakami lata przez cały rok! To zdrowe smakołyki, które bez problemu można przygotować samemu i nie korzystać z gotowych produktów sklepowych, które na pewno nie są tak zdrowe, jak te domowe. Weki to także sposób na pyszne uzupełnienie obiadów zimowych i ratunek, gdy lodówka świeci pustkami! Są także świetnym dodatkiem do zdrowych sałatek, np. sól smakowa, oliwa z ziołami czy marynowany imbir.

Przetwory to naturalne „lekarstwa”, które wzmacniają i pomagają zwalczać zimowe przeziębienia. Monika Kłosowska, dietetyczka, udzieliła autorce pomocy merytorycznej. Przy przepisach znajdziecie jej komentarze dotyczące wartości odżywczych i zdrowotnych danych produktów.

Autorka w niektórych przypadkach przepisy uprościła tak, by wekowanie było jak najprostsze i zajmowało mało czasu. Są tu przepisy na tradycyjne kiszonki, ale także te mniej popularne np. bób i rzodkiewki. Kto lubi pikle, będzie mógł rozszerzyć swoje przetwory o nowe smaki, np. pikle z czerwonej cebuli i borówek czy z bakłażana. Bardzo ciekawe są egzotyczne przepisy na przetwory inspirowane podróżami. W tym rozdziale znajdziecie kiszone cytrusy z Maroka, chutney z marchewką, koreańskie kimchi i bałkański ajwar! Jesienne śniadania i kolacje urozmaicą np. ketchup z mango, konfitura z czerwonej cebuli i pesto z czosnku niedźwiedziego. We wstępie książki znajdziecie cenne informacje dotyczące ogólnych zasad robienia przetworów. Dobrze zaopatrzona spiżarnia to zdrowie i dobre samopoczucie zimą!

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Julita Bator, „Zamień chemię na energię. Zdrowie i siła na wynos”. Znak.  Kraków 2018.

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło, „Depresja. Jedzenie które leczy”. Zwierciadło. Warszawa 2018.

Jolanta Naklicka-Kleser, „Zdrowe przetwory”. Zwierciadło. Warszawa 2018.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora