PRZESZŁOŚĆ, KTÓRA NIE DAJE SPOKOJU

28.02.2020

Podobno nie ma sekretu, który nigdy nie wyjdzie na jaw. Nawet jeśli ktoś swoje tajemnice zabiera do grobu, to one z tego grobu i tak wyjdą… Jaką drogę wybrać — iść w zaparte do końca z nadzieją, że prawda nie wyjdzie na jaw, czy postawić wszystko na jedną kartę, zdobyć się na szczerość i stawić czoła konsekwencjom? Zobacz, jakie decyzje podjęli bohaterowie najnowszych książek Remigiusza Mroza i Kristin Hannah i z jakimi skutkami tych decyzji musieli się borykać.

Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów”

Seweryn Zaorski powraca. Jest jeszcze bardziej tajemniczy i jeszcze bardziej mroczny. Ufać mu czy nie ufać? To pytanie pojawia się jak mantra przez całą książkę. Jego kłamstwa mieszają się z prawdą, skrupulatny plan z przypadkiem, wspomnienia z teraźniejszością. Tutaj niczego nie można być pewnym. Koniec zaskoczy nawet wytrawnych naśladowców Sherlocka Holmesa.
Seweryn Zaorski jest w Żeromicach skreślony. Niedawne wydarzenia zepchnęły go na margines społeczeństwa, niewiele jest osób, które chcą go znać. Jednak kiedy do zakładu patomorfologii zaczynają trafiać ciała małych dziewczynek i nikt nie potrafi ustalić przyczyny śmierci, komendant Konarzewski, choć niechętnie, wzywa go na pomoc. Seweryn zostaje uwikłany w sprawę, dostaje tajemnicze wiadomości od mordercy, jego córki znajdują się w niebezpieczeństwie. Okazuje się, że wydarzenie z przeszłości jest kluczem do rozwiązania zagadki śmierci dziewczynek. Do tego dochodzi sprawa Dzieci Zamojszczyzny z okresu II wojny światowej, o której niewielu już pamięta. A we wszystko zamieszany jest odbywający karę dożywotniego więzienia ojciec Burzyńskiej. Jak poskładać te elementy układanki w jedną całość? Czy uda się to zrobić Zaorskiemu, chroniąc jednocześnie ukochaną Burzę?
Remigiusz Mróz pokazuje swoją najlepszą formę. Mógłby odcinać kupony od sukcesu, tworząc kolejne dobrze sprzedające się kryminały, a sięga dużo głębiej. Wykorzystuje swoją popularność, aby mówić o rzeczach ważnych, aktualnych sprawach społecznych. Nie boi się trudnych tematów i wplata je w fabułę powieści w ciekawy sposób. „Remigiusz Mróz 
w mistrzowskiej formie!” pisze Tomasz Sekielski i trudno się z nim nie zgodzić. Książka wciąga, intryguje, ale też uświadamia i otwiera oczy. Czego więc chcieć więcej?

Kristin Hannah „Nocna droga”

Czy to, w jakiej rodzinie się wychowamy, determinuje naszą przyszłość? Czy przeszłość jest tym, od czego nie można się uwolnić? Czy jedno wydarzenie wystarczy, aby całe życie 
i plany legły w gruzach? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Kristin Hannah w swojej najnowszej powieści.
„- Jesteśmy rodziną – rzekła Eva. – Nie wiem co to znaczy”. Nastoletnia Lexi trafia do kolejnej już rodziny zastępczej. Zapowiada się, że tym razem na dłużej, być może nawet na stałe. Odnalazła się bowiem jej daleka rodzina, siostra jej babci. Jednak dziewczyna nie wie, co to znaczy mieć rodzinę. Z kolei rodzeństwo Mia i Zach, żyli do tej pory pod okiem i pod kloszem matki. Nie doświadczyli w życiu żadnych trudności, matka skutecznie usuwała im je spod nóg. Choć nastolatkowie mają tak różną przeszłość, różne doświadczenia życiowe, zaprzyjaźniają się ze sobą. Wszystko pomyślnie się układa, do pewnego feralnego dnia. Jedna decyzja raz na zawsze odmienia losy trójki nastolatków. Czy będą umieć stawić czoła konsekwencjom? A może znajdą siły, żeby przebaczyć? Aby się tego dowiedzieć, koniecznie sięgnij po książkę.
Kristin Hannah ma wyjątkowy dar opowiadania o rzeczach zwykłych w sposób niezwykły. „Nocna droga” to opowieść o dorastaniu, budowaniu relacji, a także wpływie naszego wychowania na to, jak chcemy wychować swoje dzieci. To książka dla każdego, bo dotyczy tego, co najważniejsze — rodziny.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Remigiusz Mróz “Głosy z zaświatów”. Filia. Poznań 2020
Kristin Hannah “Nocna droga”. Przeł. Joanna Puchalska. Świat Książki. Warszawa 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora