SŁODKO-GORZKI SMAK ZEMSTY | “POWOLNE SPALANIE” PAULA HAWKINS

14.09.2021
powolne spalanie hawkins recenzja

Zemsta to jedno z najsilniejszych uczuć, stare jak świat. Tak mocne, jak nowoczesna broń o największej sile rażenia. Jak snajper obserwuje winnego – w najmniejszych detalach rejestruje każdy jego ruch. Tygodniami, miesiącami, a nawet latami szykuje się do ataku. Celuje w najczulszy punkt, by zabolało najmocniej. Jeśli chodzi o zemstę, nawet porządni ludzie są zdolni do straszliwych czynów. Do czego się posuną, żeby odzyskać spokój?

powolne spalanie Paula Hawkins

 

„W języku angielskim termin ‘powolne spalanie’ (slow fire) odnosi się do procesu degradacji papieru, w wyniku którego żółknie i staje się kruchy na skutek zakwaszania. Kwasy obecne są w samym papierze, którego włókna zawierają ziarna własnego zniszczenia.
Ludzi, których wkrótce poznacie, również coś zżera od środka – żądza zemsty, pragnienie miłości, chęć doprowadzenia do końca niezałatwionych spraw; coś, co tli się w nich latami.
Tak samo jak każdego z nas, prawda?”

Na barce mieszkalnej w Londynie zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny. Został zamordowany przy użyciu ostrego narzędzia, a sposób w jaki to zrobiono, świadczy o silnych emocjach sprawcy. Rusza śledztwo, które odkrywa więcej tajemnic, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wyciąga na światło dzienne powiązania między ludźmi, których z pozoru nic nie powinno łączyć. Tutaj nic nie jest oczywiste – najbardziej podejrzani wydają się niewinni, ci z pozoru nieskazitelni, mają coraz więcej rzeczy na sumieniu. Jak i dlaczego doszło do morderstwa? Kto jest w nie zamieszany? I co łączy wszystkich bohaterów powieści?

Paula Hawkins zaprasza nas do świata tłumionych emocji, duszonych w zarodku, których nie widać gołym okiem, a które trawią nas od środka. Latami tlą się w naszym ciele po cichu, niezauważalnie dla ludzi z zewnątrz. Zdają się być pożerającym człowieka ogniem, a jeśli damy im pożywkę – pochłaniają żywcem. Takie uczucia – ukrywane, chowane, ale jednocześnie podsycane, by nie odejść w zapomnienie – sprawiają, że ludzie zdolni są do czynów, których nikt by się po nich nie spodziewał. To właśnie takie skrywane emocje popchnęły zabójcę Daniela Sutherlanda do zbrodni.

Jednak w powieści „Powolne spalanie” to nie zbrodnia jest najważniejszym punktem. Jest jedynie tłem dla postaci, dzięki niej poznajemy ich prawdziwe oblicze. Paula Hawkins w niezwykle wnikliwy sposób przygląda się swoim bohaterom, krok po kroku odkrywa ich tajemnice, pokazuje motywacje. Poznajemy trzy skrzywdzone kobiety – Laurę, Carlę i Miriam. Różni je pochodzenie, osobista historia, życiowe cele. Łączą natomiast emocje, które trawią je od środka, spalają każdego dnia. Każda z tych kobiet, choć z różnych powodów, kipi gniewem.

„Ludziom, którym się zdaje, że mają wszelką władzę, którzy uważają, że nas na nic nie stać, mogłybyśmy udowodnić, że się mylą, mogłybyśmy im pokazać, że my również potrafimy być silne.”

Paula Hawkins daje nam odważny i pikantny kryminał, pełen pułapek i niespodzianek. Jednak nie tylko zwroty akcji i ciekawa intryga są wartością tej powieści. Ma ona do przekazania coś więcej – autentyczną i złożoną prawdę o nas samych. Autorka zadaje pytanie o to, jak długo tajemnica może się tlić, zanim wybuchnie żywym ogniem?

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Paula Hawkins „Powolne spalanie”. Świat książki. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora