Śmiech i ból | Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz, Matthew Perry

20.01.2023
perry wielka straszna rzecz

Każdy, kto choć trochę zna Matthew Perry’ego wie, że jego autobiografia nie będzie historią rodem z sitcomu. Jeśli liczycie na zabawną opowiastkę przeplataną licznymi anegdotami z planu serialu “Przyjaciele”, bardzo się rozczarujecie. Natomiast w zamian dostaniecie do bólu szczerą historię człowieka, który chcąc wypełnić pustkę, wpadł w sidła uzależnienia na długie lata. Czy udało mu się z nich wyrwać? Koniecznie przeczytajcie “Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, aby się tego dowiedzieć.

perry biografiaMatthew Perry to jeden z najbardziej popularnych aktorów lat 90. Był bowiem gwiazdą najpopularniejszego sitcomu w historii. Serial “Przyjaciele” i postać Chandlera Binga, w którą się wcielał przez 10 lat, przyniosła mu sławę, pieniądze i kobiety. Można by pomyśleć, że Matthew Perry w wieku dwudziestu kilku lat osiągnął wszystko. Powinien być cieszącym się życiem młodym człowiekiem korzystającym z uroków sławy. Szybko przekonamy się, jak bardzo mylne jest to przypuszczenie.

Życie to nie serial komediowy

W szczerej i niezwykle otwartej opowieści Matthew dzieli się historią swojego życia i przede wszystkim walką, jaką toczy przez większą jego część. Tytułowa Wielka Straszna Rzecz to uzależnienie, z którym Matthew boryka się od ponad trzydziestu lat. Akor odsłania przed nami najmroczniejsze zakamarki swojego życia, pokazuje najtrudniejsze jego momenty. Choć nauczył się przekuwać ból w komedię, zapłacił za to wysoką cenę. Dopiero po wielu latach nauczył się być sobą, bez zakrywania prawdziwych uczuć śmiechem.

“Cała sala wybuchła śmiechem, choć nie była to zabawna kwestia w sitcomie. Teraz to było prawdziwe życie. Ci ludzie z telewizji nie byli już moimi ludźmi. Nie, moimi ludźmi byli ci, przed którymi leżałem i trząsłem się, opatulony kocami. I miałem szczęście, że ich mam. Ratowali mi życie”.

Lekko o trudnych sprawach

Nie jest to lekka historia, której można byłoby się spodziewać po Chandlerze. Jednak napisana jest niezwykle lekko i być może dlatego pochłania się ją w jeden wieczór. Choć to opowieść o demonach, niezwykle trudnych doświadczeniach i wiecznej walce z samym sobą, to czyta się ją bez wpadania w mrok beznadziei. Można powiedzieć, że to przestroga, ale dająca nadzieję na lepsze jutro.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Matthew Perry “Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”. WAB. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora