ŚMIERĆ LEPSZA OD PRAWDY | ZIMNA SPRAWA, KATARZYNA BONDA

14.06.2022
katarzyna bonda zimna sprawa recenzja

“Zimna sprawa” to najnowsza książka Katarzyny Bondy i zarazem siódma odsłona cyklu o przygodach Huberta Meyera, doświadczonego profilera. Dla wielu czytelników książka ta może być zaskoczeniem, bo po ostatniej części nie spodziewali się powrotu Meyera do pracy. Jak profiler poradzi sobie z nową, mroczną sprawą, pomimo słabej kondycji psychicznej, w jakiej się znajduje? Koniecznie to sprawdźcie!

Zmowa milczenia

zimna sprawa katarzyna bondaNa poznańskim Sołaczu policja dokonuje makabrycznego odkrycia. W podziemiach zabytkowej willi znaleziono zwłoki kobiety i trójki dzieci. Rodzina od dawna była uważana za zaginioną i sprawy nigdy nie udało się rozwiązać. Teraz, po odkryciu ciał, policja wznawia śledztwo. Szukają ojca rodziny, Gustawa Grabarczyka. Hubert Meyer, choć nie jest osobiście zaangażowany w sprawę, postanawia się jej przyjrzeć. O pomoc prosi go aspirant Grzegorz Kaczmarek, który nie wierzy w winę ojca. Jednak wiele wskazuje na niego – morderstwo bowiem nosiło znamiona mordu rytualnego, a Grabarczyk należał do sekty.

Gdy śledczy przyjeżdżają do Poznania okazuje się, że sprawa tego morderstwa jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Tajemnicze przesyłki z odciętymi częściami ciała, tajne zgromadzenia religijne, rytualne zbrodnie – to tylko początek makabrycznej historii. Jednak świadkowie milczą, choć kolejne osoby giną w podobny sposób, jak rodzina Grabarczyka. Czy Meyerowi uda się rozwiązać zagadkę, pomimo tylu tajemnic i zmowy milczenia?

To nie jest ostatnie słowo

Katarzyna Bonda zaskoczyła wielu fanów wracając do historii z Hubertem Meyerem w roli głównej. W ostatniej części na jego oczach zginęła Weronika, jego kochanka. Wydawało się więc, że poczucie winy i trauma nie pozwolą profilerowi wrócić do aktywności zawodowej. Bonda mile więc zaskoczyła czytelników i przywróciła go do pracy, w której to Meyer próbuje znaleźć odskocznię i zagłuszyć cierpienie. Mało tego – okazało się, że Meyer nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wraca w dobrym stylu w niesamowicie mrocznym i niebezpiecznym klimacie.

“- To chyba ludzka ręka – szepnęła kobieta. – Pan wezwie policję, panie Jakubik, W gabinecie jest druga.
Z trudem hamowała się przed rozciągnięciem usta w triumfalnym uśmiechu.
– Chyba wiem, do kogo mógł należeć komplet.”

Wiele wątków, jedna historia

Bonda w bardzo zgrabny sposób łączy w powieści “Zimna sprawa” wątki kryminalne, społeczne i osobiste. Mamy więc tutaj doskonale utkaną intrygę, zawiłą, wielowątkową i zarazem niezwykle ciekawą historię. Dodatkowo wprowadza motyw sekt, bardzo specyficznego środowiska. Jak raz do niego wejdziesz, nie możesz z niego wyjść. Choć wszyscy widzą co się dzieje, nikt się nie wychyla ze strachu o swoje życie. Ponadto obserwujemy rodzinne losy bohaterów – wieloletni brak kontaktu z bratem, małżeństwo bez miłości oparte na tym co opłacalne i wygodne, powrót po latach do rodzinnych stron. Choć wątki te są bardzo różne i przeplatają się ze sobą, to razem tworzą złożoną, ale spójną całość. Tutaj wszystko jest opisane po coś, ma swój sens.

“Zimna sprawa” udowadnia, że Katarzyna Bonda jest w doskonałej literackiej formie. Dostajemy tutaj wciągająca intrygę, interesujące postacie i świetne poczucie humoru, czyli wszystko to, czego oczekujemy od dobrego kryminału.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Katarzyna Bonda “Zimna sprawa”. Muza. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora