TARGI KSIĄŻEK DLA PRAWDZIWYCH SMAKOSZY LITERATURY!

15.03.2017
Targi książek

Targi książek to bardzo ciekawe wydarzenia, nie tylko ze względu na promocję literatury, ale także z powodu imprez im towarzyszących. Podczas wystaw zawsze odbywają się liczne spotkania kulturalne, rozmowy z pisarzami, ilustratorami, ludźmi kultury i sztuki.

Na targach przede wszystkim są książki. Wszędzie. Tysiące ciekawych, pięknych i intrygujących tytułów. Pełno ich na półkach, czasem tworzą fantazyjne konstrukcje czy wzory, a nawet rzeźby, dlatego targi to także design, nie tylko na okładkach, ale i z samych książek 😉 Wystawcy prześcigają się w pomysłach, by przyciągnąć wzrok odwiedzających. Często można zaobserwować odejście od tradycyjnej formuły targów. Niektóre imprezy przypominają bardziej teatr czy happening. Bywa, że na targach zorganizowane są sekcje przeznaczone tylko dla danego gatunku książek, np. kucharskich. Przy stoiskach odbywają się wówczas pokazy gotowania, degustacje, a poza książką z przepisami można kupić także produkty potrzebne do wykonania niektórych dań. Na wielu imprezach można także kupić gadżety okołoksiążkowe, takie jak kubki, torby, zakładki, notesy czy etui na okulary. Wiele z nich nadaje się na prezenty, niektóre są naprawdę pomysłowe. To oczywiście okazja do zakupu wielu tytułów w okazyjnych cenach, zapoznania się z nowościami i trendami, a także możliwość udziału w warsztatach, spotkaniach i seminariach prowadzonych przez ciekawych ludzi z całego świata.

Nie wyobrażamy sobie, żebyście od czasu do czasu nie mieli ochoty zagłębić się w świat pełen książek! Targi to wydarzenie, które potrafi zainspirować do czytania na cały rok. Entuzjazm wystawców i czytelników jest zaraźliwy!  Poniżej kalendarium imprez książkowych, na które warto się wybrać 🙂

TARGI W POLSCE:

24-26.03.2017 r. Poznańskie Spotkania Targowe 2017 – Książka dla dzieci, młodzieży i rodziców

Impreza skierowana jest do najmłodszych czytelników. Bogaty program wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Prezentuje nowości wydawnicze, książki można kupić w promocyjnych cenach, zdobyć autografy ulubionych pisarzy.

18-21.05.2017 r. Warszawskie Targi Książki 2017

Organizowane od 2010 r. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki. Od 2013 r. impreza ma miejsce na Stadionie Narodowym. W wydarzeniu biorą udział wydawnictwa polskie oraz zagraniczne. Impreza cieszy się wielkim zainteresowaniem. Podczas targów odbywa się wiele spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości i bestsellerów. Organizowane są konkursy, wystawy i inne atrakcje literacko-artystyczne.

23-25.06.2017r. BIG BOOK Festival Warszawa

To nowoczesny festiwal, który odbywa się w  kilkunastu miejscach – ulicach, parkach czy gabinetach pisarzy. To ponad 50 różnych wydarzeń – spotkań interaktywnych, happeningów, plenerowych spektakli, dyskusji, spacerów literackich, słuchowisk i gier angażujących publiczność, a także wspólne, głośne czytanie. Festiwal odwiedzają liczni goście z Polski i świata.

26-29.10.2017 r. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 2017

To wydarzenie gromadzi blisko 700 wystawców i około 70 000 zwiedzających. Przedstawiana jest oferta wydawnicza polskich i zagranicznych wydawnictw. Odbywają się warsztaty i panele branżowe, ale także spotkania z autorami. Co roku gośćmi targów są najgorętsze nazwiska literatury. Odbywają się także konkursy i wystawy, a także spektakle teatralne i koncerty poza terenami targowymi.

10-12.11.2017 r.  Śląskie Targi Książki 2017 Katowice

Śląskie Targi Książki po raz pierwszy odbyły się w 2015r. To impreza skierowana przede wszystkim do czytelników. Stanowi niepowtarzalną okazję do spotkań z popularnymi autorami, zapoznania się z ofertą wydawnictw polskich i zagranicznych oraz zakupu książek w atrakcyjnych cenach. Targom towarzyszą spotkania literackie, warsztaty i dyskusje.

 17-19.11.2017 r. Salon Ciekawej Książki 2017 Łódź

Salon Ciekawej Książki to łódzkie wydarzenie podczas którego miłośnicy czytania mają możliwość zapoznania się z nowościami rynku księgarskiego i zakupu bestsellerów, często w promocyjnych cenach. Wśród wystawców są największe firmy wydawnicze z kraju. Na spotkaniach autorskich pojawiają się najpopularniejsi polscy autorzy.

TARGI MIĘDZYNARODOWE:

14-16.03.2017 r. London Book Fair, Wielka Brytania

Targi w Londynie po raz pierwszy odbyły się w 1971r., dziś to bardzo ważna impreza czytelnicza, co roku gromadząca ludzi z branży księgarsko-wydawniczej. To bardziej wydarzenie biznesowe, niż otwarte spotkania literackie. Polska jest tegorocznym tzw. Market Focus, czyli gościem honorowym, co daje szansę na szersze niż zwykle zaprezentowanie oferty i zwrócenie uwagi na nasz rynek wydawniczy.

24-27.03.2017 r. Paris Book Fair, Francja

Paryskie targi książki to prawdziwe święto literatury i jedno z istotniejszych wydarzeń tego rodzaju w Europie. Gromadzi wydawców, pisarzy, scenarzystów i ilustratorów, którzy uczestniczą w debatach, warsztatach i spotkaniach autorskich z czytelnikami. Targi są w takim samym stopniu skierowane do przedstawicieli branży, jak i czytelników.

3-6.04.2017 r. Bologna Children’s Book Fair, Włochy

Bolonia w kwietniu staje się światową stolicą książek dla dzieci. Targi odbędą się już po raz pięćdziesiąty trzeci! Polska będzie obecna na targach i zaprezentuje ofertę wielu polskich wydawców – nie tylko tych największych, ale także kameralnych, specjalizujących się w książkach dla dzieci.

23-27.04.2017 r. Beijing International Book Fair, Chiny

Bardzo ciekawe wydarzenie. Są to największe azjatyckie targi książki, swoje publikacje pokazuje tu ponad 2 000 wydawców z 60 krajów. W ubiegłym roku targi odwiedziło 180 000 czytelników. Liczne wydawnictwa, w tym polskie, przybliżają swoją literaturę chińskim czytelnikom poprzez warsztaty, koncerty, fora dyskusyjne i seminaria.

31.05-2.06.2017 r. BookExpo America, USA

Nowojorskie targi to największe tego typu wydarzenie w Stanach Zjednoczonych, służące promocji i informacji o nowych książkach. Ponad 20 tysięcy wydawców, pisarzy, tłumaczy, agentów literackich, księgarzy i bibliotekarzy spotyka się w pawilonach Javits Center na Manhattanie. Targi poświęcone są głównie promocji krajów oraz utrzymywaniu kontaktów z wydawcami.

11-15.10.2017 r. Frankfurt Book Fair, Niemcy

Największe i najważniejsze branżowe targi książki na świecie! Dla tych, którzy pracują w branży wydawniczej – obecność obowiązkowa! Ogromne hale mieszczą wydawnictwa z całego świata, to tutaj odbywają się spotkania biznesowe. Tylko ostatni dzień targowy otwarty jest dla publiczności. Warto się tutaj pojawić. Oprócz obejrzenia oryginalnych książek z różnych zakątków świata, można także spróbować regionalnych potraw, a także obejrzeć nietuzinkowe gadżety związane z książkami. Łącznie we Frankfurcie wystawiają się goście z ponad stu krajów, a liczba stoisk przekracza 7400!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora