Ten jeden moment | Jak ocalić życie, Eva Carter

16.09.2022
jak ocalić życie eva carter recenzja

„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” powiedział Heraklit z Efezu. Nie ma chyba bardziej uniwersalnej prawdy. Eva Carter idealnie oddaje te słowa swoją powieścią “Jak ocalić życie”. Bo to historia, która pokazuje, że nasze plany, marzenia i oczekiwania czasem nijak mają się do rzeczywistości. Czy mamy wpływ na nasze życie czy rządzi nim przypadek? To pytanie na pewno będziecie sobie zadawać czytając najnowszą powieść Evy Carter.

Serce staje, ich historia rusza

jak ocalic zycie eva carterO naszym życiu decydują nieraz minuty. Dokładnie tak było w przypadku trójki bohaterów powieści “Jak ocalić życie”, kolegów z jednej klasy szkoły średniej. Tim i Kerry to najbliżsi przyjaciele, których marzeniem jest zdanie egzaminów na medycynę. Joel z kolei to szkolny przystojniak i wschodząca gwiazda lokalnego futbolu. Każde z nich jest pełne nadziei, ale też zmaga się z problemami i rozterkami. Serce Kerri jest rozdarte pomiędzy tym, kogo naprawdę kocha, a tym, kogo kochać wypada. Tim opiekuje się chorą matką, a Joel… Życie Joela i jego przyjaciół zmienia się podczas jednej sylwestrowej nocy,

Kiedy Joel nagle traci przytomność, a jego serce przestaje bić, Kerry ratuje mu życie. Wydaje się, że wszystko skończyło się dobrze, ale to dopiero początek. Kto by przypuszczał, że osiemnaście minut odmieni kolejne osiemnaście lat ich życia…

Ta sylwestrowa noc połączy Kerry, Tima i Joela w skomplikowaną relację. Przez kolejne lata będzie tłem do wielu wydarzeń, przyczyną podejmowanych takich a nie innych decyzji, wpłynie na ich sukcesy i porażki, wzloty i upadki. Jednak dzięki temu stopniowo będą odkrywać swoje prawdziwe ja i szukać odpowiedzi na pytanie jakimi ludźmi tak naprawdę są?

Trójka ludzi, jedna historia, jedna gorzka pigułka

Eva Carter powieść “Jak ocalić życie” napisała pod wpływem osobistych doświadczeń. W przeszłości sama reanimowała swojego partnera. Jej mama z kolei pracowała jako pielęgniarka na oddziale ratunkowym, co było źródłem wielu ludzkich historii. Jednak “Jak ocalić życie” to nie książka ukazująca realia pracy medyków w służbie zdrowia. To opowieść o tym, jak jedno wydarzenie może na zawsze odmienić nasze życie.

Śledzimy losy bohaterów od wieku nastoletniego przez kolejne kilkanaście lat. Poznajemy ich wzloty i upadki, radości i smutki, śledzimy skutki tych mądrych i tych niefortunnych decyzji. Nie jest to jednak niepozorna, banalna historia o życiu. Znajdziemy tu gorzką prawdę o tym, że nie wszystko od nas zależy i czasem nasze losy to efekt nieszczęśliwego przypadku. To powieść o mierzeniu się z trudnymi relacjami, niespełnioną miłością, przyjaźnią, a nawet walką z uzależnieniem. To także historia o poszukiwaniu siebie i próbie odpowiedzi na pytanie “kim jestem”?

Powieść łączy w sobie motywy medyczne, obyczajowe i dodaje solidną dawkę refleksji. Na pewno spodoba się fanom serialu „Chirurdzy”.

“Przyleciałam do Indii w poszukiwaniu siebie, ale po dwóch tygodniach jestem tak samo zagubiona jak zawsze”, mówi Kerry.

Czy bohaterom uda się odnaleźć siebie i znaleźć klucz do szczęścia? Koniecznie przeczytajcie powieść, aby się o tym przekonać.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Eva Carter “Jak ocalić życie”, Marginesy, Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora