TROCHĘ HISTORII I… NOSOWSKA

24.11.2023

Wznowienie pierwszego z dwóch tomów przyjemnej (do czytania) i grubej biografii Napoleona nie mogła umknąć naszej uwadze. Ale mamy dla Was jeszcze i dwie inne, nie mniej ciekawe propozycje.

NAPOLEON, Max Gallo

napoleon max galloKsiążka, która pojawiła się w nowym wydaniu na półkach księgarskich i do której lektury gorąco zachęcamy, nie jest absolutną nowością. „Napoleon” Maxa Gallo ukazywał się już w Polsce wcześniej i znajdywał odbiorców błyskawicznie. Ale nie ma się czemu dziwić. Autor to wybitny biografista.

„Najsłynniejszy Francuz” w jego wydaniu to drobiazgowa, niespieszna momentami opowieść o człowieku i epoce. Pełna szczegółów i niuansów historia pozwala zanurzyć się w świecie przeszłości i śledzić dzieje postaci niczym kolejne odcinki fascynującego serialu.

Pełna narracyjnego wdzięku, fascynująca i wnikliwa opowieść o bohaterze i jego dziele.
Lektura nie tylko dla historyków.

W CIENIU KATASTROFY. „ENCOUNTER”, KONGRES WOLNOŚCI KULTURY I PAMIĘĆ XX WIEKU, Jan Tokarski

w cieniu katastrofy jan tokarski kongresPrzenosimy się teraz do wieku XX, wieku burzliwego, ale także momentu, w którym pojawił się periodyk „Encounter”, jeden z najważniejszych tytułów intelektualistów.

W piśmie analizowano rewolucje, ustroje totalitarne, przekształcenia kulturowe, gospodarcze czy społeczne. Zastanawiano się zatem nad najważniejszymi sprawami, które wywoływały często wojny i prowadziły do wielu innych katastrof.

Z tytułem związani byli pisarze, poeci, filozofowie, między innymi Arthur Koestler, Raymond Aron czy Daniell Bell. I to między innymi oni pojawiają się na kartach książki, do której zachęcamy.

Książka Jana Tokarskiego to zaproszenie do poznawania historii europejskiej XX wieku. To nie tylko opowieść o życiu intelektualistów skupionych wokół tytułowym Kongresu Wolności Kultury, ale również pouczająca lekcja o tym, jak rozmawiać o świecie wplątanym w ideologie.

Lekcja ważna, bo wciąż aktualna.

NIE MYLIĆ Z MIŁOŚCIĄ, Katarzyna Nosowska

nie mylić z miłością katarzyna nosowskaJej reklamować ani rekomendować nie trzeba. Katarzyna Nosowska. I wszyscy wiedzą, o kogo chodzi. I dlaczego warto jej książki czytać. „A ja żem jej powiedziała…” była kilka lat temu bestellerem i przez długie miesiące nie schodziła z list przebojów.

Zapowiada się, że i najnowsza – „Nie mylić z miłością” – ma duże szanse u zakochanych czytelniczek i czytelników. Zwłaszcza, że od zakochania zaczyna się ten zbiór.

„Maciej z grupy Biedronek był pierwszy. Błękitnooki, z aureolą precyzyjnie poskręcanych pszenicznych loczków tworzących absolutnie zachwycający skalp” – pisze Nosowska w pierwszych zdaniach.

Dalej bywa różnie, choć zawsze uwaga Nosowskiej kręci się wokół miłości. O tym jest bowiem ten zbiór, a także o tym, co miłością się zdaje, a wcale nią nie jest. I o wielu innych konsekwencjach tego czasem niebezpiecznego zjawiska.

Momentami intymna, często zabawna, chwilami ciepła i prowokująca do dyskusji. Taka jest ta nowa miłosna Nosowska.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Napoleon”, Max Gallo, Rebis 2023
„W cieniu katastrofy. „Encounter”, Kongres Wolności Kultury i Pamięć XX wieku”, Jan Tokarski, Znak 2023
„Nie mylić z miłością”, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora