TRZY KSIĄŻKI ASTRONAUTÓW, KTÓRE ZABIORĄ CIĘ W KOSMOS

03.10.2018

Kosmos to wciąż miejsce dla wybrańców. Większość z nas może jedynie marzyć o podróży ponad ziemską atmosferę, ale na szczęście astronauci lubią opowiadać lub spisywać własne doświadczenia z takich wojaży, dając nam namiastkę tych przeżyć i odkryć. Po które książki w tej tematyce warto sięgnąć?

cena-produkt-cena-niewazkosci

„Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos” Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

W kosmosie mieliśmy do tej pory tylko jednego przedstawiciela. Generał Mirosław Hermaszewski był uczestnikiem programu Interkosmos prowadzonego przez agencję kosmiczną Związku Radzieckiego. Jednak to, czy właśnie on poleci na orbitę, nie było wcale oczywiste. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski przybliżają sylwetkę pierwszego i jedynego polskiego kosmonauty oraz kulisy rekrutacji, przygotowań do lotu i wreszcie wyboru, kto będzie reprezentował nasz kraj: Mirosław Hermaszewski czy Zenon Jankowski? To nie jest historia na miarę amerykańskiego bohatera narodowego. Jest szczęście, ale i gorzki posmak pomówień, rywalizacji, może nawet zazdrości.

Książka Kortko i Pietraszewskiego zachwyca nie tylko tematyką, ale i sposobem, w jaki reporterzy ją poruszają. Nie skupiają się na samym Hermaszewskim, ale poświęcają również uwagę wydarzeniom „pobocznym”, które uzupełniają historię w najmniejszych detalach i dają tło historyczne, dzięki czemu w czasie lektury możemy spojrzeć na wszystko szerzej i z różnych punktów widzenia. To nie tylko opowieść o polskim kosmonaucie, ale również o polityce i PRL-u. Całość uzupełniają zdjęcia, dlatego „Cenę nieważkości” czyta się jeszcze lepiej.

zapytaj-astronaute-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-podrozach-i-zyciu-w-kosmosie-w-iext52287206

„Zapytaj astronautę” Tim Peake

Książka brytyjskiego astronauty wyróżnia się spośród innych książek jego kolegów po fachu wyjątkową formą. Peake zorganizował akcję #askanastronaut, w której każdy, bodajże poprzez serwis społecznościowy Twitter, mógł zadać nurtujące go pytanie dotyczące podróży w kosmos, astronautów itp. Brytyjczyk postanowił odpowiedzieć na część z nich w formie książkowej i tak właśnie powstało „Zapytaj astronautę. Wszystko co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie”. Tematyka książki jest bardzo szeroka: internauci pytali m.in. o życie na stacji kosmicznej, o doświadczenia, jakie w ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) przeprowadzają astronauci, o ich przygotowania do podróży, czy też o wygląd Ziemi z kosmosu. Same pytania są przeróżne: od poważnych i wnikliwych, poprzez zabawne i bezpośrednie, co nadaje książce fantastycznej lekkości.

„Zapytaj astronautę” dzięki tej wyjątkowej formie „pytanie-odpowiedź” okazuje się być prawdziwym kompendium wiedzy na temat życia astronautów i ich pracy. Po części jest to biografia, bo Peake opowiada o sobie i swoich doświadczeniach, i chociaż mogłoby się wydawać, że praca wszystkich astronautów wygląda tak samo, ciekawie jest poznawać różne punkty widzenia.

nieziemskie-wyzwanie-rok-w-kosmosie-zycie-pelne-odkryc-w-iext52680981

„Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć” Scott Kelly

Jak to jest spędzić cały rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Bez grawitacji, bez możliwości wzięcia normalnego prysznicu, bez żywych roślin i z grupką zaledwie kilku osób, które co kilka miesięcy wracają na Ziemię i robią miejsce dla kolejnych załóg? Scott Kelly podjął się tego zadania z myślą o lotach długodystansowych w przyszłości (docelowo na Marsa). Jego doświadczenia są niezwykłe i chociaż „Nieziemskie wyzwanie” to całkiem spora objętościowo książka (w porównaniu do innych napisanych przez astronautów), czyta się ją jednym tchem. To też typowa biografia: Kelly przybliża swoje dzieciństwo, dorastanie, historię swojej rodziny, małżeństwa oraz oczywiście to, w jaki sposób został astronautą. Jednak, żeby nie było zbyt przewidywalnie, kolejne etapy życia przeplata z opowieścią o rocznej misji.

To biografia wyjątkowa, bo Scott Kelly nie był złotym dzieckiem, wzorowym uczniem, który od małego wiedział, co chce w życiu osiągnąć. Jego historia może być inspiracją dla wielu dzieci, które myślą, że przez trudną sytuację rodzinną są od razu skazane na porażkę.

Autor

Marta Korytkowska
Marta Korytkowska
Z wykształcenia bibliotekoznawca, miłość do książek ma we krwi. Od ponad czterech lat dzieli się swoją pasją na blogu bibliofilembyc.pl, żaden rodzaj literatury jej nie straszny (no, może poza horrorem).
Artykuły autora