TRZY PORUSZAJĄCE POWIEŚCI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ NA URLOPIE

25.07.2019

Wakacje. Magiczne słowo, którego znaczenie doceniają wszyscy.. A jak wakacje to i dobra książka. Mam dla Was trzy propozycje powieści, które umilą wspaniałe chwile wypoczynku, gdziekolwiek się udacie. Każda inna, wszystkie godne polecenia.


„(Nie)zwyczajna” to najnowsza powieść Samanthy Young, która ukazała się w czerwcu.. Główną bohaterką jest Comet, nastolatka, która nienawidzi swojego imienia. Dziewczyna jest nieśmiała, nie lubi być w centrum uwagi, żyje raczej na uboczu. Do jej szkoły przenosi się nowy uczeń, Tobias King, który skrywa ponurą tajemnicę. Pewnego dnia Comet i Tobias zostają przydzieleni do wspólnego projektu naukowego, który wymusi na nich konieczność przebywania ze sobą znacznie dłużej, niż oboje by tego chcieli. Początkowa niechęć przeradza się jednak w wyjątkową więź i odmienia los ich obojga.

Książka jest kierowana głównie do młodzieży i młodych dorosłych, którzy z uwagi na wiek głównych bohaterów, będą się w stanie bardziej z nimi utożsamić. Autorka poruszyła w swojej powieści trudny temat braku akceptacji. Jest to ciekawy wątek ze względu na to, iż osobami, które nie akceptują Comet wcale nie są jej rówieśnicy (jak to zazwyczaj bywa w książkach, których akcja osadzona jest się w liceach), lecz niechęć do niej płynie od jej rodziców. Dziewczynka jest nieplanowanym dzieckiem, które w oczach swojej matki i ojca jedynie ogranicza ich możliwości dalszego rozwoju. Comet od dziecka uznana była za przeciwność losu i zagrożenie w pielęgnacji uczucia między swoimi rodzicami. Los nie szczędził też Tobiasa, który musi się zmierzyć z rodzinnymi problemami. Uzależnienie od narkotyków, choroba bliskiej osoby i niezrozumienie ze strony kolegów odcisną na życiu chłopaka ogromne piętno. Autorka zwraca też uwagę na to, jak istotne w tych najgorszych momentach jest wsparcie innych osób. Daje nadzieję na lepsze jutro i motywuje do dalszego działania. „(Nie)zwyczajna” będzie idealną lekturą dla tych z Was, którzy lubią nietypowe książki młodzieżowe, które wciągają i nie dają się odłożyć aż do ostatniej strony.


Kolejną pozycją, którą chciałabym Wam polecić, jest „Sekret Heleny” od Lucindy Riley. To właśnie dzięki tej książce zrozumiałam fenomen powieści tej autorki, o których już od dawna słyszałam niesamowicie pozytywne opinie. Riley przenosi nas w magiczny klimat ciepłego i słonecznego Cypru, na którym znajduje się wyjątkowa willa zwana Pandorą. Miejsce to, tak jak mityczne naczynie, z którego wydostały się największe nieszczęścia, odkryje przed bohaterami swoje niezwykłe tajemnice. Helena wraca po dwudziestu czterech latach na Cypr, gdzie kiedyś spędziła najbardziej pamiętne wakacje w swoim życiu. Alex, syn Heleny, liczy na to, że wspomnienia natchną jego matkę do wyjawienia mu prawdy o tym, kto jest jego biologicznym ojcem. Nieplanowane spotkanie z Alexisem, dawnym znajomym kobiety, jest początkiem lawiny wypadków, które przywołają długo skrywane sekrety.

Lucinda Riley określana jest mianem autorki, która potrafi hipnotyzować, czarować i urzekać swoimi barwnymi opisami oraz kreśleniem fabuły, która na długo pozostaje w pamięci czytelnika. „Sekret Heleny” była moją pierwszą książką Riley i teraz już wiem, że z pewnością sięgnę po jej kolejne powieści. Moje serce podbiła niespieszna akcja przeplatana z zachwycającą charakterystyką opisywanych miejsc. Czytając tę powieść, miałam wrażenie, że siedzę gdzieś nad morzem, w słomkowym kapeluszu, grzejąc się w promieniach słońca. Dosłownie zapomniałam o otaczającym mnie świecie. To szalenie ciekawa, inspirująca i dająca do myślenia powieść. Jeśli macie w te wakacje sięgnąć tylko po jedną książkę Riley, to koniecznie przeczytajcie „Sekret Heleny”. Warto.


Ostatnia propozycja jest skierowana głównie do dojrzałych czytelniczek poszukujących bohaterek inspirujących, udowadniających, że życie po sześćdziesiątce nadal może być barwne i upływać w zgodzie z własnymi oczekiwaniami. „Zgubić i odnaleźć” Danielle Steel opowiada historię słynnej fotografki, Madison. Kobieta przez całe życie starała się stawiać sobie ambitne cele i nie dopuścić do stagnacji. Kiedy Madison czuje, że zaczyna tracić kontakt ze swoimi dorosłymi dziećmi, postanawia wyruszyć w podróż, która ma umożliwić jej odpowiedź na pytanie: „Co by było, gdyby…?”. Bohaterka odszukuje swoje trzy dawne miłości i udaje się na spotkanie z nimi. Droga przez wspomnienia okazuje się jednak bardziej emocjonująca, niż Madison na początku myślała. Po powrocie już nic nie będzie takie samo jak wcześniej.

Danielle Steel w swojej najnowszej powieści pokazuje, że potrafi pisać historie motywujące do troszczenia się nie tylko o swoich najbliższych, ale też o siebie samego. Udowadnia, że dojrzałe kobiety mogą cieszyć się swoim życiem i korzystać z niego tak, jak uważają za stosowane. Obrazuje też złożoność relacji matka-córka i pokazuje, że pomimo braku wsparcia od własnej rodziny, można być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. „Zgubić i odnaleźć” będzie idealną powieścią dla czytelników szukających pokrzepiającej i ciepłej historii, która umili im wakacyjny relaks.

 

Wymienione książki kupisz niedługo w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„(Nie)zwyczajna” Samantha Young. Przeł. Sylwia Chojnacka. Wydawnictwo Edipresse, Warszawa 2019
„Sekret Heleny” Lucinda Riley. Przeł. Maria Gębicka-Frąc. Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019
„Zgubić i odnaleźć” Danielle Steel. Przeł. Krzysztof Skonieczny. Wydawnictwo Między słowami, Kraków 2019

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora