UKRYTA SIEĆ – CYKL PRZESZYWAJĄCYCH THRILLERÓW

16.12.2019

O tych książkach jest naprawdę głośno. Jakub Szamałek nie schodzi z ust czytelników. Na początku roku ukazał się jego thriller zatytułowany „Cokolwiek wybierzesz”, a w październiku premierę miała kontynuacja tej serii, w postaci „Kimkolwiek jesteś”. Oba tytuły zbierają bardzo dobre oceny, a liczba fanów twórczości Szamałka ciągle rośnie. Pewne jest jedno, po przeczytaniu tych powieści zaczniecie zaklejać kamerki w swoich laptopach i smartfonach, a każde zdanie publikowane w sieci, przemyślicie dwa razy.

Cykl „Ukryta sieć”

W pierwszym tomie serii (która docelowo ma być trylogią), poznajemy Julitę Wójcicką. Młodą dziennikarkę pracującą dla plotkarskiego portalu Meganewsy. Kobieta natrafia na niepokojący trop, w związku z wypadkiem samochodowym, w którym ginie Ryszard Buczek, znany aktor prowadzący program dla dzieci. Julita zaczyna drążyć sprawę i na jaw wychodzi wiele tajemnic denata, ale też jego dziwne koneksje z podejrzanym środowiskiem. Po jakimś czasie Wójcicka otrzymuje pogróżki…. Komuś zależy na tym, aby prawda nie ujrzała światła dziennego.

„Cokolwiek wybierzesz”

Rozpoczyna się od mocnego wydarzenia, jakim jest śmierć jednego z bohaterów. Autor od razu wprowadza czytelnika w sam środek akcji i utrzymuje szybkie tempo fabuły aż do samego końca. Nie sposób się podczas lektury nudzić. Tym, co zasługuje na uznanie, jest obszernych research, którego autor musiał dokonać przed napisaniem tej powieści. Wydarzenia są logiczne i trudno doszukać się w nich jakiejkolwiek nieścisłości. Co więcej, to jedna z tych powieści, która oprócz rozrywki oferuje też sporo nowej, ciekawej wiedzy, którą może wykorzystać każdy z nas. Niby jesteśmy świadomi, że żyjemy w świecie, który przesiąknięty jest technologią, ale czy na pewno wiemy jakie zagrożenia czekają na nas w związku z coraz większą ilością informacji, jakie sami zostawiamy w sieci? Ta książka daje do myślenia i nie pozostawia nikogo obojętnym.

„Kimkolwiek jesteś”

W drugim tomie serii Julita Wójcicka zostaje wplątana w sprawę tajemniczej śmierci, która relacjonowana była online. Zabójca nie był świadom tego, że kiedy dokonywał mordu na KandyKroosh, znanej camgirl z Mińska Mazowieckiego, jego poczynania śledziło dziesiątki internautów. Trop prowadzi aż za wschodnią granicę, gdzie technologia przenika się z polityką i hakerskim światkiem. Julita wkracza na najbardziej niebezpieczne obszary Internetu i jest zdeterminowana, aby znaleźć sprawcę zabójstwa młodej dziewczyny. Kobieta nie jest jednak świadoma tego, że od dłuższego czasu każdy jej krok jest obserwowany.

Czy udało się powtórzyć sukces?

Po bardzo udanym pierwszym tomie, Szamałek postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Czy udało mu się wykreować fabułę, która może odnieść podobny sukces jak „Cokolwiek wybierzesz”? Oczywiście, że tak. Co więcej, ta powieść okazała się jeszcze bardziej ekscytująca i szokująca jednocześnie. Aż strach się bać, co autor przygotuje dla nas w kolejnym tomie. Po lekturze tej książki przestaniecie ufać politykom i baczniej będziecie się przyglądać ich pracy. Poznacie mechanizmy, które nieświadomie wpływają na decyzje wyborcze obywateli i służą jedynie osiągnięciu wybranego celu przez partie rządzące. Włos się na głowie jeży, kiedy człowiek dopuści do siebie myśl, że gdzieś w czeluści tej fikcji, może kryć się ziarno prawdy. Pytanie tylko, czy aby jest to jedynie ziarno… Na wskroś prawdziwa i dotykająca realnych, teraźniejszych problemów. Wiele uświadamia, ale tak samo dużo stawia pytań. To idealna powieść, dla tych z Was, którzy lubią książki niebanalne i pozwalające na całkowite oderwanie się od świata zewnętrznego. Kiedy zaczniecie czytać, to nie będziecie się w stanie od niej oderwać. Nie da się. Chęć poznania zakończenia powoduje, że książkę czyta się bardzo szybko, od czasu do czasu otwierając szerzej oczy ze zdumienia. Czytajcie, bo warto. Na trzecim tom czekam z ogromną ciekawością!

Książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierze”. Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2019
Jakub Szamałek „Kimkolwiek jesteś”. Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2019

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora