UPADEK CYWILIZACJI JEST BLISKO | ISAAC ASIMOV, FUNDACJA – RECENZJA

16.11.2021
fundacja isaac asimov recenzja

Kto z nas chociaż raz nie marzył o tym, by poznać przyszłość? Czy dzięki tej wiedzy potrafilibyśmy zmienić bieg historii? No i w końcu, czy autorzy science-fiction to tylko pisarze z bogatą wyobraźnią czy też wizjonerzy, którzy na podstawie wnikliwej obserwacji teraźniejszości, potrafią przewidzieć przyszłość?

Czy da się zmienić przyszłość?

fundacja isaac asimovImperium Galaktyczne chyli się ku upadkowi. A przynajmniej tak twierdzi profesor Hari Seldon, wybitny matematyk, twórca psychohistorii, czyli nauki, która za pomocą wzorów matematycznych, statystyki, historii i socjologii potrafi przewidzieć kierunek rozwoju cywilizacji i zachowania dużych zbiorowisk ludzkich. Gdy władze Trantora (stolicy Imperium) dowiadują się o przewidywaniach Seldona, starają się go uciszyć i skompromitować. Wytaczają mu proces, po którym skazują na wydalenie na Peryferia. Tam profesor Seldon, wraz z całym zespołem Fundacji, pracuje nad Encyklopedią. Jest to zbiór całej dotychczasowej wiedzy zgromadzonej przez ludzkość. Teoretycznie celem Encyklopedii jest skrócenie czasu trwania chaosu, który nastanie po zagładzie Imperium. Jednak jak szybko się okazuje, cały projekt jest tylko przykrywką dla rzeczywistego planu Seldona…

Fantaści czy wizjonerzy?

Są dwa powody, które sprawiają, że tak chętnie sięgamy po książki science fiction. Po pierwsze, te książki nigdy się nie starzeją. Tylko od wyobraźni autora zależy, jak daleko wybiegnie w przyszłość i jak bardzo niesamowity świat wymyśli na potrzeby swojej powieści. Dzięki temu, bez względu na to czy czytamy książkę pięć, dziesięć czy pięćdziesiąt lat od daty jej wydania, ten świat jest nadal interesujący. Po drugie, z ogromną ciekawością śledzimy, czy stworzone w wyobraźni autora zdarzenia bądź wynalazki, staną się rzeczywistością. Kto czytał Lema ten wie jakim wizjonerem się okazał.

Podobnie jest z Asimovem, choć jego przewidywania dotyczą kwestii politycznych i społecznych. Upadek cywilizacji, zmiany klimatu czy wykorzystanie religii jako instrumentu walki politycznej – brzmi znajomo? A to tylko jedne z wielu tematów, które porusza w swojej powieści Isaac Asimov. Pisarz z ogromnym wyczuciem łączy politykę, socjologię oraz psychologię. Pokazuje mechanizmy sprawowania władzy, walki o wpływy i manipulacji. Przedstawia sposób funkcjonowania państwo, które nieuchronnie zmierza ku upadkowi. Choć „Fundacja” została napisana ponad 70 lat temu, to przez tematy które podejmuje, staje się uniwersalna, a biorąc pod uwagę, w jakich czasach żyjemy, niepokojąco aktualna.

Niemożliwe stało się realne

Isaac Asimov był jednym z najwybitniejszych i najpoczytniejszych pisarzy gatunku science-fiction (i prawdopodobnie jest nadal). To dlatego tak chętnie nadal wracamy do jego powieści. Długo jednak trzeba było czekać na przełożenie powieści Asimova na ekran. Przez lata „Fundację” uznawano za nieadaptowalną. Próbowali po nią sięgać różni producenci, jednak z marnym skutkiem. Dopiero Apple TV+ zrealizowała ten, wydawałoby się, szalony pomysł. Za sterami serialu stanął David S. Goyer, scenarzysta m.in. trylogii o Batmanie Christophera Nolana. Choć plany chciał pokrzyżować Covid-19, to jednak udało się zrealizować plan i serial miał swoją premierę 24 września 2021 roku.

Sięgnijcie po „Fundację” to nie tylko po to, aby przypomnieć sobie ciekawą wizję świata, ale także po to, aby przekonać się, że wiele wizji zawartych w powieści, sprawdza się na naszych oczach.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Isaac Asimov “Fundacja”. Rebis 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora