W OBRONIE WOLNOŚCI | “ZEŁENSKI. BIOGRAFIA”, WOJCIECH ROGACIN

13.07.2022
ZEŁENSKI. BIOGRAFIA WOJCIECH ROGACIN recenzja

Jeszcze kilka miesięcy temu Wołodymyr Zełenski był po prostu prezydentem swojego kraju. 24 lutego 2022 roku wszystko się zmieniło. Od tej pory prezydent Ukrainy stał się najbardziej obserwowanym człowiekiem na świecie. Zaczęto go postrzegać, jako człowieka silnego, odważnego, walecznego, a przy tym wszystkim skromnego. Stał się symbolem walki o wolność i niezależność. Jaki jest naprawdę Wołodymyr Zełenski? Wojciech Rogacin przedstawia pierwszą polską biografię człowieka, którego nazwisko jest na ustach całego świata.

Nowy rok, nowe życie

zełenski biografiaJest sylwestrowy wieczór 2018 roku. Ludzie bawią się, oczekując nowego roku. Kanał telewizyjny 1+1 przerywa program rozrywkowy. Jednak zamiast prezydenta, który składa życzenia rodakom, na ekranie pojawia się Wołodymyr Zełenski. Wygłasza krótkie orędzie, w którym zapowiada swoją kandydaturę na najważniejszy urząd w państwie. Ten wieczór to zapowiedź nowej historii dla Ukrainy. Ten wieczór, to zapowiedź nowej historii dla Zełenskiego.

“Starzy wyjadacze polityczni uznali, że kandydatura Zełenskiego – aktora i klauna, jak go pogardliwie nazywano – to kompletne nieporozumienie”. Dzisiaj o Zełenskim nie mówi się inaczej, niż mąż stanu. Popularny aktor komediowy, który obśmiewał ukraińską scenę polityczną, stał się silnym prezydentem, który scenę polityczną realnie zmienia. Spodziewano się, że będzie miękkim przywódcą, którym łatwo będzie sterować wprost z Kremla. Okazał się człowiekiem twardym i nieuległym. Chciał być prezydentem niosącym swojemu narodowi pokój – a został prezydentem czasu wojny. Jednak jego odwaga, siła, a przy tym niezwykła skromność sprawiły, że stał się żywą legendą.

Droga z Krzywego Rogu do wielkiego świata

„Zełenski” Wojciecha Rogacina to pierwsza polska biografia prezydenta Ukrainy. To historia człowieka, który po raz pierwszy postawił na całkowitą niezależność. Choć wywodzi się ze środowiska niezwiązanego z władzą i bez wpływów politycznych, odniósł ogromny sukces. Jaki jest prywatnie największy bohater naszych czasów? Jakie miał dzieciństwo, jak wyglądał jego dom rodzinny, który go ukształtował? Na te pytania stara się odpowiedzieć autor biografii Wołodymyra Zełeńskiego.

Wojciech Rogacin przeprowadza nas przez historię dorastania komika do roli prezydenta ponad 44 milionowego państwa. Zaczyna od samych jego początków, czyli dzieciństwa. Pokazuje jego dom rodzinny, relacje z rówieśnikami. Przeprowadza nas przez czasy studenckie, a potem przez karierę aktorką. Wyjaśnia, jak ze świata rozrywki trafił do świata wielkiej polityki. Niezależnie jednak od roli, jaką przyszło mu grać, czy to jako komik, klaun, czy polityk, Wołodymyr Zełenski potrafił pozostawać sobą – zwyczajnym człowiekiem. Zawsze wierny ideałom, ceniący sobie wyżej swoje wartości niż pieniądze.

To historia człowieka XXI wieku, który stał się symbolem walki wolnego świata z imperium zła. Nie jest to jednak ani laurka, ani też demaskatorski proces. To polityczna i niezwykle osobista biografia. Książka bardzo ciekawa, dobrze napisana i niezwykle wciągająca. Niemal gotowy scenariusz na film. Bez względu na to, jakie będą dalsze losy wojny, Zełenski już teraz na stałe wpisał się w karty historii. Warto więc lepiej go poznać.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Wojciech Rogacin “Zełenski. Biografia” Wielka Litera. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora