WIELCY I KONTROWERSYJNI PRZYWÓDCY

26.09.2019

Czy wystarczy przeskoczyć płot, aby zostać prezydentem? Pewnie, że nie. Ale jeśli dodamy do tego charyzmę, która ciągnie za sobą tłumy, bezkompromisowość, która czasem przysparza tyle samo wrogów, co zwolenników oraz wyrazistość, dzięki której zostaje się zapamiętanym na zawsze, to wychodzi niezły przepis na niecodziennego przywódcę kraju. Proste, prawda? Jeśli więc masz zakusy na objęcie prezydenckiego stołka i chcesz dowiedzieć się, jak się to robi, koniecznie przeczytaj poniższe książki!

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska „Lech, Leszek. Wygrać wolność”

30 lat temu Polacy wybrali wolność. Jednak nie był to wybór prosty. Samo doprowadzenie do sytuacji, aby wybór był możliwy, to walka, która niosła za sobą ogromne koszty – polityczne, ekonomiczne i społeczne. Walkę tę podjął elektryk z wąsem ze Stoczni Gdańskiej. Osobiste poświęcenie, dokonywanie trudnych wyborów oraz szalona praca sprawiły, że został pierwszym prezydentem wolnej Polski. I choć brzmi to jak historia z filmu rodem, jest prawdziwa. Nie bez przyczyny Lech Wałęsa został odznaczony Pokojową Nagrodą Nobla, a tygodnik „Time” uznał go za jednego ze 100 najważniejszych ludzi stulecia.

W rozmowie, w której brał również udział Leszek Balcerowicz, najbardziej kontrowersyjny prezydent Polski, mówi o determinacji, trudnych decyzjach i sposobach działania, które doprowadziły do historycznych przemian w Polsce. Jaką cenę zapłacili architekci tych przemian? Czym jest wolność dla Lecha Wałęsy i Leszka Balcerowicza? Czy wolność jest społeczeństwu dana raz na zawsze? Między innymi te pytania Katarzyna Kolenda-Zaleska zadaje autorom polskiej transformacji. Sprawdź, jak na nie odpowiedzieli.

Michael Wolff „Trump pod ostrzałem”

„Stany, Stany, fajowa jazda, Zjednoczonych łopot flag” – choć ten tekst powstał w 1992 roku, to można go odnieść do dzisiejszej sytuacji politycznej Zjednoczonych Stanów Ameryki Północnej. Są tacy, którzy mają odwagę mówić wprost – Biały Dom ogarnęło szaleństwo. Decyzje, które tam zapadają, sprawiają, że jego pracownicy albo stamtąd uciekają, albo przestają wykonywać polecenia swojego szefa.

Na Stany Zjednoczone każdy (no, może prawie każdy) do tej pory patrzył wielkimi z podziwu oczami. Teraz oczy ludzi nadal są szeroko otwarte, ale nie z podziwu, a ze zdziwienia. Jednym z najpotężniejszych krajów świata rządzi bowiem człowiek z tupetem… Michael Wolff przez wiele miesięcy prowadził dogłębne dziennikarskie śledztwo na temat Donalda Trumpa. Pokazuje ono, że decyzje zapadające w Białym Domu nie tylko są nieprzemyślane, ale przede wszystkim szkodliwe. Autor twierdzi, że Donald Trump usilnie próbuje zatuszować swoje poczynania. Marzył o tym, aby ta książka nigdy się nie ukazała, próbował zablokować jej publikację. Na szczęście bez skutku. Michael Wolff bowiem dotarł tam, gdzie jeszcze nikomu się nie udało. Blokowanie śledztwa na temat rosyjskich wpływów na kampanię prezydencką, czy zakulisowe szczegóły dotyczące pokrętnego handlu nieruchomościami w rodzinie Trumpa, to tylko niektóre smaczki z książki. Chcesz wiedzieć, jak wyglądają dziś kulisy rządzenia najpotężniejszym państwem świata? Koniecznie przeczytaj “Trump pod ostrzałem”.

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

  

Katarzyna Kolenda-Zaleska „Lech, Leszek. Wygrać wolność”. Znak Horyzont. Kraków 2019

Michael Wolff „Trump pod ostrzałem”. Przeł. Magda Witkowska, Bartosz Sałbut, Magdalena Moltzan-Małkowska. Prószyński i S-ka. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora