Wyzwanie: Rodzinne Czytanie

17.03.2023
wyzwanie rodzinne czytanie

A jakby tak urządzić sobie wyzwanie w postaci rodzinnego klubu czytelniczego?
Zasady są proste: każda frakcja (pokolenie) wybiera książkę dla siebie, czytamy przez tydzień, potem wymieniamy spostrzeżenia i polecenia (zachęcamy też oczywiście do polecania na blogu w akcji Polecacie-Pomagacie). Pomożemy dobrać książki „pokoleniowo”, tak aby wszystkim pasowało. Czytamy nowości wydawnicze, aby faktycznie trzeba było książki przeczytać, a nie „odkurzyć” stare lektury. Gotowi? START!

DRUŻYNA DZIECI / MŁODZI DOROŚLI: Solitaire, Alice Oseman

solitaire Alice Oseman„Solitaire” Alice Oseman to lektura z gatunku Young Adult, czyli idealna pozycja dla najmłodszego pokolenia. Powieść jest debiutem osoby autorskiej bestsellerowego „Heartstoppera” (zekranizowanego na Netflix). Pojawiają się w niej znane postaci z komiksu. Ta pozycja jest jednak dużo mroczniejsza.
Tori Spring chodzi do dwunastej klasy. Z reguły trzyma się z boku, nie ma wielu przyjaciół. Może dlatego nie potrafi uwierzyć, że ciekawy Michael Holden może chcieć nawiązać z nią relację. Czy ten chłopak w ogóle istnieje? Tymczasem w szkole następuje „przewrót” w grupach trzymających władzę i zaczyna się piekło…

Już z samego streszczenia widać, że na tych 320 stronach powieści dzieje się bardzo dużo. Alice stara się przedstawić wiele problemów współczesnych nastolatków (np. depresję). Nie udaje jej się w pełni omówić tych tematów, warto więc pociągnąć tę dyskusję dalej na rodzinnym spotkaniu czytelniczym. Powieść jest dobrym punktem wyjścia do szerszej dyskusji.

DRUŻYNA RODZICÓW: Pokolenie Ikea, Piotr C.

pkolenie ikea piotr cW szkole czytaliśmy o „szklanych domach”, dziś żyjemy w szklanych wieżowcach. Piotr C. próbuje opisać pokolenie Millenialsów. Czarny to prawnik, gwiazdor, imprezowicz i bawidamek (delikatnie mówiąc). Olga – wiecznie w garsonce. Ale czy faktycznie jest tak ułożona, czy garsonka jest jednie kostiumem, skrywającym wewnętrzny chaos?

Ich codzienność wydaje się „płytka”, bez głębszego sensu. Bohaterowie jednak pragną czegoś więcej. Wychowani w popkulturze, szukają idealnego romansu, który mylą z prawdziwą miłością. A może powinni „wrócić do rzeczywistości” i postawić na przyjaźń?

Książka „Pokolenie Ikea” powstała ponad dekadę temu, ale to właśnie teraz została zekranizowana. Czy to oznacza, że wciąż jest aktualna? Ocena należy do Was!

DRUŻYNA DZIADKÓW: Fotograf utraconych wspomnień, Sanaka Hiiragi

fotograf utraconych wspomnień Sanaka HiiragiTa książka jest bardzo krótka. Ma zaledwie nieco ponad 170 stron. Jej emocjonalny i refleksyjny potencjał jest jednak ogromny. To swego rodzaju przypowieść o życiu, nadziei i dziwnych ludzkich losach.
Sanaka Hiiragi opowiada historię 3 osób, które przed udaniem się w zaświaty mogą jeszcze na chwilę się zatrzymać w stopklatce ich życia. Co wybiorą i dlaczego? Czy ich wybór będzie miał jakieś konsekwencje w kolejnym życiu?

„Fotograf utraconych wspomnień” to książka, która nie tylko wzrusza, ale też zmusza do refleksji. Często kiedy zastanawiamy się, co jest w życiu najważniejsze, myślimy o wartościach lub ludziach wokół nas. Ale co stanie się z naszym postrzeganiem życia, jeśli zastanowimy się nad… najważniejszymi momentami?

BONUS DLA DOROŚLEJSZYCH: Wyrwa, Wojciech Chmielarz

wyrwa okładka filmowa wojciech chmielarzBonus lub alternatywa dla starszej grupy wiekowej. Idealna pozycja dla tych, którzy najpierw czytają, a potem idą do kina, bo już można obejrzeć ekranizację tej powieści w gwiazdorskiej obsadzie (Tomasz Kot, Karolina Gruszka, Grzegorz Damięcki).

„Wyrwa” to mocny thriller od Wojciecha Chmielarza. Opowiada historię Macieja, który dowiaduje się, że jego żona zginęła w wypadku samochodowym. Tragedia przeradza się w przerażającą zagadkę, kiedy na jaw wychodzą sekrety zmarłej. Kim faktycznie była? Co się stało?

 

Podejmujecie wyzwanie? CZAS, START!

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Solitaire”, Alice Oseman, Jaguar 2023
„Pokolenie Ikea”, Piotr C. Novea Res 2023
„Fotograf utraconych wspomnień”, Sanaka Hiiragi, Grupa Wydawnicza Relacja 2023
„Wyrwa”, Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora