Z DUCHAMI PO SĄSIEDZKU | „MARTWIEC. CYKL O POLICJANTACH Z LIPOWA.” TOM 13, KATARZYNA PUZYŃSKA

16.09.2021
bury martwiec puzyńska recenzja

Jak wiele złych rzeczy może dziać się w małej, zapomnianej przez świat miejscowości? Może, i to całkiem sporo, jeśli jest to wieś duchów… Katarzyna Puzyńska serwuje nam kolejny, 13. już tom powieści z cyklu o policjantach z Lipowa. Czy 13 przyniosła jej pecha czy szczęście?

martwiec katarzyna puzyńska

 

“Weronika Podgórska wpatrywała się w kobietę rozkopującą świeżą mogiłę.

– Ona żyje! – krzyczała Alina Konopka – Nie rozumiecie?! Dominika żyje!”

Co się dzieje w Lipowie?

Na cmentarzu w Rarogach odbywa się scena jak z największego koszmaru. Alina Konopka rozkopuje grób swojej zamordowanej córki twierdząc, że ona żyje. Choć sytuacja wydaje się być jedynie obrazem rozpaczy matki po stracie dziecka, to otwarcie trumny podsuwa podejrzenia, że być może się nie myliła. Wydarzenia te zostały zapoczątkowane kilka miesięcy wcześniej, gdy Dominika była pasażerką lokalnego autobusu, który nigdy nie dotarł do celu. Ślad po kierowcy i pasażerach zaginął. Wprawdzie Dominika po dwóch dobach wróciła do domu, jednak nigdy nie powiedziała nikomu, co się wydarzyło, a sprawy do tej pory nie udało się rozwiązać. I Dominika w jej rozwiązaniu już nie pomoże, ponieważ została uduszona.

Jakby tego było mało, jej brat dokładnie rok wcześniej został zamordowany, a teraz znaleziono jego czaszkę. Pojawiają się wątpliwości, czy przyczyna śmierci chłopaka jest taka, jak wcześniej podejrzewano. Aspirant Daniel Podgórski próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy te dwa morderstwa łączą się ze sobą i co ma z tym wspólnego zniknięcie autobusu.

Puzyńska w znakomitej formie!

Katarzyna Puzyńska jak zawsze serwuje nam wysokiej klasy kryminał, w których wątki obyczajowe oraz psychologicznie doskonale uzupełniają treść. Nie bez powodu nazywana jest polską Agathą Christie lub Camillą Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad 20 krajów. Pisarka na polskim rynku nie ma sobie równych jeśli chodzi o doskonałość w łączeniu tych trzech motywów – klasycznego kryminału, powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.

“Co właściwie czuła? Trudno było to określić. Było w tym coś z przerażenia, coś z odrazy. najbardziej chyba jednak głęboki n i e p o k ó j.”

Choć historia opowiedziana w powieści Katarzyny Puzyńskiej “Martwiec” ma wiele wątków, na pierwszy plan wysuwa się sprawa zaginionego autobusu. To ona spaja ze sobą wiele motywów, wydaje się być osią łączącą wszystkie elementy. Jednak nie myślcie, że łatwo jest rozwikłać tę zagadkę! Pisarka od samego początku skrzętnie, systematycznie buduje intrygę kryminalną i choć raz po raz daje nam wskazówki, to jednak rodzą one jeszcze więcej pytań niż dają odpowiedzi. Napięcie z każdym kolejnym rozdziałem wzrasta, a częste zwroty akcji i sytuacje postawione na ostrzu noża powodują, że ciężko książkę odłożyć.

Jednak doskonale przemyślana intryga nie jest jedyną wartością książki. Katarzyna Puzyńska wykorzystuje swoje wykształcenie i doskonale opisuje postaci pod względem psychologicznym i emocjonalnym. Jej bohaterowie nie są płascy ani przewidywalni. To ludzie z krwi i kości z całym przekrojem fantastycznych zalet i doprowadzających do szewskiej pasji wad. To sprawia, że stają się nam bliscy niczym przyjaciele i chcemy wiedzieć nie tylko, czy uda im się rozwikłać sprawę, ale po prostu – co u nich słychać.

Jako smaczek można dodać tutaj motyw homoseksualizmu i tego, jak jest on odbierany przez tak małą i specyficzną społeczność. Puzyńska bowiem nie byłaby sobą, gdyby nie wspomniała o jakimś społecznym problemie.

Podsumowując – powieść “Martwiec” to 100% Puzyńskiej w Puzyńskiej. Znajdziecie tu to, co kochacie u autorki najbardziej. Dla osób, które po raz pierwszy sięgają po książkę z tej serii mam również dobrą wiadomość – choć to 13. tom z cyklu, to jednak można bez problemu czytać go nie znając poprzednich części. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się, kim jest tytułowy Martwiec, to koniecznie sięgnijcie po najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej. Będziecie zaskoczeni!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Katarzyna Puzyńska “Martwiec”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora