Zagubiona we mgle| Ludzie z mgły, Izabela Janiszewska

11.05.2023
izabela janiszewska ludzie z mgły

Kojarzycie „Apartament” albo „Niewybaczalne”? Autorka tych bestsellerów, Izabela Janiszewska, powraca z kolejną książką. Tym razem przenosimy się do mglistych Sinic.

Złowroga mgła

Ludzie z mgły Izabela JaniszewskaPodlaskie Sinice otacza mgła. Można byłoby powiedzieć, że jest magicznie, że spacery wśród łąk osnutych mlecznymi oparami mogą przenieść nas dosłownie w inny świat. Niestety, wygląda na to, że przenoszą w zaświaty.

Dziewiętnastoletnia Alicja wychodzi z domu i już nie wraca. Nie jest pierwszą zaginioną osobą w okolicy. Na mieszkańców pada blady strach. Sytuacji nie poprawia fakt, że kilka tygodni po zaginięciu nastolatki, z białych oparów wyłania się tajemniczy mężczyzna, który nie pamięta kim jest, ale ma ze sobą naszyjnik Alicji.

Dochodzenie w sprawie prowadzi para policjantów Krzysztof Lipski i Monika Sowińska. Mają trudne zadanie. Śledztwo wśród ludzi z małej społeczności nigdy nie jest łatwe, a przypadek Sinic jest szczególny. Prawda ginie gdzieś we mgle lokalnych sekretów, strachu i legend.

Gęsta atmosfera

„Ludzie z mgły” to opowieść gęsta, dusząca niemal. Izabela Janiszewska przenosi nas do małej miejscowości. Czujemy się klaustrofobicznie. A wokół czai się zagrożenie. Autorka nie ułatwia sprawy, komplikując misterną układankę kryminalną. Mamy tu dwie płaszczyzny czasowe: teraźniejszość i przeszłość. Do tego sporo bohaterów, jeszcze więcej tajemnic i zagadek. Chapeau bas dla Izabeli Janiszewskiej za skonstruowanie tak skomplikowanej intrygi!

To kryminał, który wzbudza emocje jak z thrillera czy horroru nawet. Autorka jednak posługuje się językiem wziętym z literatury pięknej. Stylistycznie, powieść może naprawdę zachwycić. Pełne detali opisy pozwalają na dokładne wyobrażenie sobie spowitego mgłą świata przedstawionego. Dialogi dostosowane są zaś do języka bohaterów.

„Ludzie z mgły” to lektura, która dostarcza wrażeń pod każdym względem: estetycznym, artystycznym i emocjonalnym. Pozwala „wciągnąć się” w fabułę i docenić sprawny język.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Ludzie z mgły, Izabela Janiszewska, Czwarta Strona 2023

znajdź button 2

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora