ZESTAW DLA TWARDZIELI I TWARDZIELEK

31.01.2024

Nowy rok, nowe lektury – głosi stare porzekadło książkolubów. Nie będziemy z nim polemizować, tylko od razu przystępujemy do naszych rekomendacji.

NATALIA PRZĄŚNICZKA – „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro

Natalia de Barbaro przędzaNajpierw coś dla płci, jak powiadają, mocniejszej niż kiedykolwiek: dla kobiet. I nie tylko zresztą, dodajmy od razu, choć rzeczywiście głównie „Przędza” jest kierowana do odbiorczyń.

Natalia de Barbaro, autorka bestsellerowej “Czułej Przewodniczki”, wraca do szczególnego wątku, któremu poświęciła wiele miejsca w swojej książce. Chodzi o tak zwane życie po swojemu. Albo, mówiąc inaczej, życie własnym życiem.

Co to w praktyce znaczy? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta, ale de Barbaro zachęca do powolnego odkrywania dla siebie kolejnych warstw, które doprowadzą nas do wewnętrznej wolności.

Jak to wszystko zrobić? Ano właśnie. Trzeba zajrzeć do tej książki i zaufać Natalii de Barbaro, która tka bezpieczną przestrzeń dla tych, które się odważą.

Wiele tysięcy kobiet powiedziało już „tak”. Ty też?

PRAWDA OSOBISTA – „Bralczyk o sobie”, Jerzy Bralczyk

bralczyk o sobieNa tę książkę czekało bardzo dużo czytelników i czytelniczek. Jej bohater, Jerzy Bralczyk, to bowiem niekwestionowany autorytet w sprawach językowych, ale również uwielbiana postać.

Kim jest? Skąd pochodzi? Jakie miał marzenia w młodości? Czy popełnia błędy językowe? Te i wiele, wiele innych, niełatwych często pytań zadają profesorowi Bralczykowi Paweł Goźliński i Karolina Oponowicz. A bohater odpowiada i to w sposób charakterystyczny dla niego: ze swadą i humorem.

W książce „Bralczyk o sobie” poza pasjonującym wywiadem-rzeką znajdziecie również wiele zdjęć, które przypomną, że Jerzy Bralczyk… różne miał oblicza i różne z tymi fotografiami historie się wiążą – zarówno te prywatne, małe, jak i te duże, pisane Wielką Literą.

Polecamy tę pasjonującą lekturę, nie tylko zresztą wielbicielom profesora.

RELIGIA BEZ ZŁUDZEŃ – „Chrześcijaństwo. Amoralna religia”, Artur Nowak, Ireneusz Ziemiński

nowak ziemiński chrześcijaństwo amoralna religiaI na koniec mocna propozycja, która zainteresuje wszystkich, którzy śledzą żywe debaty na temat religii i religijności.

Autor podcastu „Kryminalna historia Kościoła” oraz wielu książek na temat Kościoła, Artur Nowak, rozmawia z filozofem, Ireneuszem Ziemińskim. Mówią, a raczej rozmawiają o polskim katolicyzmie bez znieczulenia, jak określił to autor wstępu, Stanisław Obirek.

Szerokie jest spektrum tematów i szczegółowych zagadnień, jakie poruszają autorzy. Osobne miejsce poświęcono na takie kwestie jak miłość, miłosierdzie czy odkupienie, ale sporo czasu w rozmowie zajmują również sprawy władzy, zarówno tej duchowej, jak i politycznej.

Kilkadziesiąt stron poświęconych jest natomiast wzorcom kobiet w Biblii, ale także losom kobiet oraz osób LGBTQIA w chrześcijaństwie.

Ciekawa, wciągająca i prowokująca do myślenia książka.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„Chrześcijaństwo. Amoralna religia”, Artur Nowak, Ireneusz Ziemiński, Prószyński Media 2023

„Bralczyk o sobie”, Jerzy Bralczyk, Agora 2023

„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro, Agora 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora