ZŁY NIE JEST TAKI ZŁY | Asystentka złoczyńcy, Hannah Nicole Maehrer

18.03.2024
asystentka złoczyńcy hannah nicole maehrer recenzja

Hannah Nicole Maehrer to debiutantka, ale od razu jej „Asystentka złoczyńcy” podbiła media społecznościowe i serca czytelników. Skąd ten fenomen? Czy to możliwe, że pierwsza powieść może być tak dobra?

ZWYKŁA NIEZWYKŁA

asystentka złoczyńcy Hannah Nicole MaehrerEvie Sage jest zwykłą 23-letnią dziewczyną mieszkającą w mieście w środku lasu. Opiekuje się chorym ojcem, wychowuje młodszą siostrę i szuka pracy. Prowadzi zwykłe, ciężkie życie, pomijając fakt, że żyje w świecie pełnym magii i w mieście Złego.

Zły natomiast to przeciwnik dobrego króla. Wszyscy wiedzą, że robi złe rzeczy, że jest największym zbrodniarzem, ale nikt nie potrafi dokładnie wymienić jego niecnych czynów.

Zdesperowana Evie przyjmuje propozycję pracy od niego jako asystentka. Szybko przyzwyczaja się do strasznych widoków, jeszcze szybciej wtapia się w niemal korporacyjny klimat, jaki panuje na jego dworze, a już w ogóle błyskawicznie dostrzega, jak atrakcyjny jest jej szef.

Evie zaprzyjaźnia się z treserem smoków i uzdrowicielką, prowadzi potyczki z kadrową, a przede wszystkim stara się zapobiec grożącemu Złemu niebezpieczeństwu.

To jest świat, z którym możemy się identyfikować – tak bardzo zwykły w swoich skomplikowanych relacjach międzyludzkich i swoich obowiązkach pracowniczych, a jednocześnie tak bardzo niezwykły w poczuciu zagrożenia, w magii, szarej moralności i w przygodzie.

PIERWSZA, ALE NIE OSTATNIA

Hannah Nicole Maehrer debiutuje z przytupem. Jej opowieść jest pełna groteski. Pełno tu humoru językowego i sytuacyjnego. Narracja dosłownie płynie.

Co istotne, nie ma tu częstego w fantasy motywu drogi, jesteśmy przykuci do tego małego miasteczka niemal jak do teatralnej sceny, a jednocześnie nie ma wrażenia stagnacji. Dzieje się sporo. Mamy fascynujący świat, intrygi rodem z powieści szpiegowskich, tajemnice i sekrety jak z kryminałów – to jest tego typu klimat. Magia nie przytłacza i nie gra pierwszych skrzypiec, jest po prostu obecna i nadaje kolorytu opowieści.

„Asystentka złoczyńcy” jest fantastyczna dosłownie i w przenośni. A zakończenie ma obiecujące. W drugim tomie, oby powstał, na pewno będzie się działo!

 

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„Asystentka złoczyńcy”, Hannah Nicole Maehrer, Prószyński Media 2024

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora