ZNANI I LUBIANI NIE CAŁKIEM POWAŻNIE

20.10.2020

Świat staje na głowie. Zmienia się to, co wydawało się stałe i niezmienne. Nie wiadomo, co będzie jutro. Co zrobić w takiej sytuacji? Jedynym, co nas uratuje to spokój… i dobra książka. Taka, która doda otuchy, wyrwie Cię do innego świata i pokaże światełko w tunelu. Ale też taka, przy której będzie można się pośmiać. Bo śmiech i dystans to jedyne skuteczne koło ratunkowe. Sięgnij po książkę, dzięki której poczujesz się lepiej w tych nienajlepszych czasach.

„Powrót z Bambuko” Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska to postać zwykła i niezwykła zarazem. W codzienności potrafi odnaleźć niesamowitą radość i wznieść ją do rangi najwyższego szczęścia. Z blichtru i sławy z kolei odkleja brokat i cekiny i ujawnia ich płytkość i bezsens. Dzieli się swoimi przemyśleniami (a ma ich niemało!), pokazuje swój punkt widzenia. I przy tym wszystkim pozostaje dobra dla ludzi – nie ocenia, nie krytykuje, nie naśmiewa się. Wręcz przeciwnie, szuka wspólnoty. „W czasach, gdy tropienie różnic i szukanie podziałów zdaje się stanowić fundament codzienności, razem odnaleźliśmy przestrzeń, w której spotkanie w prawdzie, bez lęku i wstydu, jest możliwe”. Tą przestrzenią z pewnością jest najnowsza książką Katarzyny Nosowskiej „Powrót z Bambuko”.

Co tutaj znajdziesz? Opowiadania o paznokciach odchodzących od macierzy, stowarzyszeniu amatorów kropek czy bagietkach od Pierre’a. Mnóstwo humoru, masę żartów i ogrom dystansu – do świata i (co najważniejsze) do siebie. Ale znajdziesz tutaj też wiele ważnych kwestii – o życiu, relacjach, ludziach. Kasia Nosowska jak nikt inny potrafi podsumować w kilku zdaniach sens istnienia, wytknąć absurd tam, gdzie inni doszukują się prawdy objawionej, pokazać, że choć każdy jest inny, to niczym się od siebie nie różnimy. „Samotność jest iluzją. Można się w niej zatracić, będąc INNYM pośród takich samych, lub rozejrzeć się w poszukiwaniu innych INNYCH.”

Poszukaj więc tych innych INNYCH wśród czytelników Nosowskiej i dołącz do zacnego, lekko zwariowanego, grona jej fanów.

„Dyrdymarki” Marek Niedźwiedzki

Niewielu jest ludzi w Polsce, tak silnie kojarzonych z radiem. Marek Niedźwiedzki, bo o nim mowa, zna się na muzyce i muzykach jak nikt inny. Poświęcił jej 40 lat swojego życia, bo „Trójka stała się moim życiem, innego nie było. To znaczy było, ale tylko na marginesie. Radio – to było piękne życie!” Jednak po 40 latach pracy, jego zaangażowanie nie zostało docenione. Rozstał się z radiem w sposób, którego nikt nie był w stanie przewidzieć.

Teraz Marek Niedźwiedzki próbuje żyć życiem pozaradiowym. Wrócił do pisania, bloga, jeździ po Polsce i… napisał książkę. I wydaje się, że to była najlepsza decyzja, jaką mógł podjąć. Bo nikt innym takich historii o muzyce i muzykach nam nie opowie. Jak to się stało, że Lionel Richie pił zdrowie Marka Niedźwiedzkiego? Co w prezencie kupuje się Madonnie? Jednak „Dyrdymarki” to nie tylko opowieść o muzyce. To także kawałek życia samego Marka Niedźwiedzkiego. To nawet więcej – Marek zaprasza nas do swojego stołu, sadza naprzeciwko, częstuje mielonymi à la Niedźwiedź, do których podaje piwo mangowe. Do tego wszystkiego oczywiście częstuje czytelników wzruszającymi opowieściami, zabawnymi anegdotami, pięknymi wspomnieniami. Dasz się zaprosić na ucztę serwowaną przez Marka Niedźwiedzkiego?

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Katarzyna Nosowska „Powrót z Bambuko”. Wielka Litera. Warszawa 2020
Marek Niedźwiedzki „Dyrdymarki”. Wielka Litera. Warszawa 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora