Życiowe książki, czyli 3 królewskie biografie | „Lady Gaga”,„Ten drugi”, „Diana. Jej historia”

29.03.2023
królewskie biografie

W ostatnim czasie pojawiło się przynajmniej kilka biografii znanych postaci. Nie mogliśmy nie skorzystać z okazji. Zajrzeliśmy do tych najbardziej interesujących.

KRÓLOWA SCENY: Lady Gaga. Applause Annie Zaleski

lady gaga biografiaNa początek ikona. Lady Gaga. Postać, która dla wielu w ostatnich kilkunastu latach stała się inspiracją, drogowskazem, marzeniem.

„Lady Gaga. Applause” to poważna próba zmierzenia się z biografią piosenkarki. Annie Zaleski akcent stawia na karierze idolki i jej scenicznym wizerunku, ale sporo również tutaj wiadomości o życiu za kulisami. Autorka, krytyczka muzyczna, stara się także przybliżyć specyfikę funkcjonowania niełatwej branży amerykańskiego popu.

Książka jest bogato ilustrowana. To dobrze. Może szkoda jedynie, że Lady Gaga nie zdecydowała się ujawnić więcej zdjęć z początków kariery i dzieciństwa. Takie materiały znacząco wzbogaciłyby tę publikację.

KRÓLOWA LUDZKICH SERC Diana. Jej historia, Andrew Morton

diana jej historia andrew mortonW księgarniach znajdziecie też biografię księżnej „Diana. Jej historia”. To bogato ilustrowana wieloma prywatnymi zdjęciami opowieść o tragicznie zmarłej „królowej ludzkich serc”.

Fanom Diany zresztą książka jest już doskonale znana. Pierwsza jej edycja ukazała się ćwierć wieku temu, ale teraz pojawia się nowe wydanie, uzupełnione o analizę dziedzictwa księżnej.

Autorem książki jest Andrew Morton, uznany biograf, autor opowieści o Madonnie czy Angelinie Jolie. Spędzając wiele lat z księżną i księciem Karolem, miał możliwość wglądu w rzeczywistość niedostępną zwykłym śmiertelnikom.

Czytelnicy zachwalają tę opowieść jako potencjalnie najbliższą woli Diany. Wielu twierdzi, że gdyby księżna żyła i zdecydowała się opublikować wspomnienia, miałyby one najprawdopodobniej właśnie taki kształt.

KSIĄŻĘ BEZ DWORU Ten drugi, Książę Harry

ten drugi książę harryI wisienka na torcie, czyli absolutnie bestsellerowy „Ten drugi” Księcia Harry’ego. To 500-stronicowe tomiszcze, w którym książę Sussex rozlicza się zarówno z przeszłością, jak i z teraźniejszością.
O tej książce napisano już niebywale dużo, chociaż media skupiły się na wybranych, najbardziej sensacyjnych fragmentach.

Czytających książkę zaskoczy potoczysty styl, w jakim opowiedziano czasem niełatwe zdarzenia. Opowieść podzielona jest ponadto na krótkie rozdziały, dzięki czemu czyta się ją błyskawicznie.
Ale przede wszystkim książka jest okazją do przyjrzenia się, niejako od środka, sytuacji, jaka panuje na brytyjskim dworze. To również po prostu zbiór nieznanych dotąd szerzej anegdot czy myśli oraz odczuć, jakie towarzyszyły księciu Harry’emu w sytuacjach, które opinia publiczna znała jedynie z mediów.

 

znajdź button 2

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Lady Gaga. Applause”, Annie Zaleski, Znak Koncept 2023
„Diana. Jej historia, Andrew Morton”, Wydawnictwo Marginesy 2023
„Ten drugi”, Książę Harry, Wydawnictwo Marginesy 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora