10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK Z 2019 ROKU. POZNAJ HISTORIE, KTÓRE CZYTAŁA CAŁA POLSKA!

22.01.2020

Nie zdążyliście przeczytać najlepszych nowości książkowych 2019 roku? Macie szansę to nadrobić! Zobaczcie, które pozycje biły u nas rekordy popularności w ubiegłym sezonie. Jest w czym wybierać – od dobrych kryminałów, przez wstrząsające historie z życia wzięte, aż po naprawdę dobre biografie i reportaże. Poznajcie nasz czytelniczy ranking 2019 roku!

#1 Kobiety, jakich nie ma w literaturze, czyli „Złota klatka” Camilli Läckberg

Listę otwiera nie kto inny, jak królowa szwedzkiego (jeśli nie światowego!) kryminału, Camilla Läckberg. Po wielu latach sukcesów, w 2019 roku zdecydowała się na odważny krok – skończyła z Fjällbacką i przeprowadziła się literacko do Sztokholmu. „Złota klatka” jest powieścią, która pisze o kobietach w sposób, w jaki niewielu ma odwagę. Pokazuje nie tylko siłę charakteru, determinację i niezłomność kobiecą, ale także rywalizację, wolę walki i chęć brutalnej zemsty. Takich kobiet w literaturze mamy niewiele, nic więc dziwnego, że „Złota klatka” była czytelniczym numerem 1 w 2019 roku.

Przeczytaj recenzję: „Złota klatka” Camilla Läckberg

#2 Superbohaterka Michelle Obama „Becoming. Moja historia”

Michelle Obama to chyba pierwsza „pierwsza dama” w historii, która cieszyła się takim samym (jeśli nie większym) zainteresowaniem mediów i społeczeństwa, jak jej mąż, prezydent Barack Obama. Nas to nie dziwi, bo to kobieta niezwykła – inteligentna, przebojowa, ambitna, a jednocześnie ciepła i wspierająca. Chodzący ideał? Niekoniecznie. To, jaka naprawdę jest Michelle Obama, sprawdzicie czytając jej biografię „Becoming. Moja historia”, nr 2 na liście bestsellerów 2019 roku.

Przeczytaj recenzję: „Becoming. Moja historia” Michelle Obama

#3 Przemieszczanie się jako sens życia – Olga Tokarczuk „Bieguni”

Nasza lista byłaby niepełna, gdyby nie znalazła się na niej książka laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. W ubiegłym sezonie największą popularnością u nas cieszyła się powieść „Bieguni”, która jest wszystkim tym, za co pisarka otrzymała tę prestiżową nagrodę. Jest tu i narracyjna wyobraźnia, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia, znajdziecie także odniesienie do ważnych spraw lokalnych, ale i zobaczycie rzeczywistość z szerszej perspektywy, „z lotu ptaka”.

Przeczytaj recenzję: „Bieguni” Olga Tokarczuk

#4 Niekończące się pomysły, czyli Remigiusz Mróz i „Listy zza grobu”

Tuż za podium znalazł się Remigiusz Mróz, nasz polski John Grisham. 😉 Można się spierać, czy Mróz dorównuje talentowi mistrza prawniczych kryminałów, ale jedno jest pewne – dorównuje mu (a może nawet przewyższa) liczbą wydanych książek na rok. Jednym z tytułów wypuszczonych przez Remigiusza Mroza w 2019 były „Listy zza grobu”. To pierwsza z nowego cyklu powieści z Sewerynem Zaorskim w roli głównej. Czym różni się od pozostałych serii? Sięgnijcie po nasz bestseller nr #4, by się o tym przekonać.

Przeczytaj recenzję: „Listy zza grobu” Remigiusz Mróz

#5 Powieść chwytająca za serce – „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris

Takie historie kochamy! Prawdziwe, wzruszające, czasem pełne bólu, ale i nadziei. „Tatuażysta z Auschwitz” to niezwykła historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery więźniom z obozu w Auschwitz. Nic dziwnego, że powieść znalazła się w naszym książkowym top 10 za 2019 rok.

#6 „Zranić marionetkę” i Katarzyna Grochola, jakiej nie znacie

Nowa odsłona Katarzyny Grocholi przypadła zaskakującej liczbie czytelników do gustu! Ta znana z obyczajowych, lekkich lektur pisarka całkowicie zmieniła swoje oblicze i napisała kryminał. Jednak nie jest to jednowymiarowa powieść. Ogromny nacisk autorka położyła na niezwykle ważne problemy społeczne i to one wydają się być głównym tematem książki. Pedofilia, relacje rodzinne oraz wpływ technologii na życie dzieci to tylko część z nich. Chcecie poznać więcej szczegółów? Sięgnijcie po ten bestseller 2019 roku!

Przeczytaj recenzję: „Zranić marionetkę” Katarzyna Grochola

#7 Zakamarki pamięci – „Pacjentka” Alex Michaelides

Stopniowo potęgowane, dawkowane z lekarską precyzją napięcie i umiejętnie napisane, zaskakujące zakończenie, postawione jak trudna lecz trafna diagnoza. Tak można w jednym zdaniu opisać thriller „Pacjentka” Alexa Michaelidesa. Kochacie dreszczyk emocji? Nr #7 na liście bestsellerów 2019 roku jest dla Was!

Przeczytaj recenzję: „Pacjentka” Alex Michaelides

#8 Blanka Lipińska „Kolejne 365 dni” i kolejny sukces

Przed taką decyzją nie chciałby stanąć żaden mężczyzna – uratować ukochaną żonę, czy wyczekiwane potomstwo? Bohater powieści Blanki Lipińskiej staje przed niemożliwym wyborem. Co postanowi zrobić? Dowiecie się, jeśli sięgniecie po książkę 🙂 Kontynuacja bestsellerowej serii powieści o Laurze Biel w naszym zestawieniu na pozycji #8.

#9 „SODOMA. Hipokryzja i władza w Watykanie” Frédéric Martel

Tego nie spodziewał się nawet najbardziej zagorzały przeciwnik Kościoła katolickiego. Efekt ponad czteroletniego śledztwa prowadzonego wśród duchownych z trzydziestu krajów zaskoczył nawet Frédérica Martela. Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać na temat swojej orientacji seksualnej, a także o podwójnym życiu Kościoła i jego hipokryzji. Co odkrył ten francuski pisarz i socjolog? Dowiedzcie się i sięgnijcie po bestseller nr #9.

Przeczytaj recenzję: „SODOMA. Hipokryzja i władza w Watykanie” Frédéric Martel

#10 „Byłam arabską stewardessą”, Marcin Margielewski

Ta wstrząsająca historia zamyka naszą listę 10 najchętniej czytanych książek w 2019 roku. Praca stewardesy w luksusowych arabskich liniach lotniczych miała być spełnieniem marzeń, a okazała się największym horrorem w życiu. Marcin Margielewski odkrywa przed nami to, o czym wielu nie miało pojęcia. Jeśli macie odwagę, wejdźcie do świata, w którym kobiety są tylko narzędziem do zaspokajania żądz mężczyzn.

Najlepsze książki kupicie zawsze w: Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora