3 SPOSOBY NA TO, JAK KUPIĆ KSIĄŻKĘ NA PREZENT (dla osoby, którą słabo znamy)?

20.12.2023
poradnik jak kupić książkę na prezent

Książka to zawsze trafiony prezent? Trochę prawdy w tym jest, ale dobranie odpowiedniej książki do gustu obdarowanego wcale nie jest proste. Szczególnie, jeśli niezbyt dobrze znamy tę osobę (widzimy ją raz na rok na święta). Czy dobrze wybierzemy gatunek? Jaka jest szansa, że ta książka już znajduje się w kolekcji? Mamy na to 3 proste triki!

1. Pewniaki

Tak, istnieją takie typy książek, które spokojnie można nazwać „pewniakami”. Pasują książkoholikom, a nawet osobom, które po książkę sięgają rzadko. Dla czytelnika bezpiecznym wyborem jest literatura piękna. Nawet jeśli trafimy na czytelnika, który ma swój ulubiony gatunek np. komiks, kryminały, romanse albo fantasy, w literaturze pięknej może odnaleźć coś dla siebie. Ten gatunek ma zawsze to coś, co występuje w innych – piękny język, problemy i konflikty znane z innych gatunków. Często też sam jest ich mieszanką np. literatury obyczajowej i romansu.

Tym, którzy po książkę sięgają rzadko – można dobrać lekturę opowiadającą o „modnych” tematach, pozwalającą na głębsze poznanie świata dookoła nas. Wtedy książka jest środkiem, by rozwinąć zainteresowania. Jeśli ich nie znamy, postawmy na to co widzimy w wiadomościach, co dotyczy niemal każdego z nas. Tutaj sprawdzą się biografie znanych postaci np. „Elon Musk” czy reportaże np. o wojnie na Ukrainie.

Bezpieczny gatunek to też kryminał. Ostatnio modne są tak zwane „cosy kryminały” albo komedie kryminalne. Brutalności jest tu tyle co nic, zagadka jak zawsze wciąga, a ogólna atmosfera jest „przytulna”. Dlatego może spodobać się też osobom wrażliwszym. Przykłady? Królową cosy kryminałów jest Agatha Christie z serią o Pannie Marple. Komedie kryminalne to z kolei domena Joanny Chmielewskiej. Polecamy też Jacka Galińskiego z serią o Zofii- babuszce, którą „ściga” zbrodnia, np. „Koniec się pani nie udał”.

2. Zabaw się w szpiega

Zawsze można delikatnie podpytać bez wzbudzania podejrzeń. Delikatna rozmowa o kulturze, o świecie, o najnowszym filmie w kinie… zupełnym przypadkiem o takim filmie, który jest adaptacją książki. Nasz „cel” obejrzał właśnie najnowsze „Igrzyska śmierci” i spodobało mu się – nie ma sprawy, dostanie „Balladę ptaków i węży” w wersji książkowej. Co roku na jesieni robi maraton „Harry’ego Pottera” albo „Władcy Pierścieni” – od czego są najnowsze piękne wydania tych serii? Ktoś właśnie oglądał start Starshipa? Biografia Elona Muska już się pakuje!

Jeśli wolimy być „szpiegiem” z ukrycia, wystarczy chwilę pomyśleć. Może nie znamy tej osoby za dobrze, ale nawet widząc ją raz do roku, wyczuwamy pewną „energię”, znamy osobowość. Ktoś może być introwertyczny i cichy, ale kiedy się odzywa – zawsze trafia w sedno. Ktoś z kolei rzuca żartami podczas spotkania przy stole. Ktoś lubi nowe wrażenia i zawsze opowiada o wyjazdach albo ciekawych zdarzeniach, które przeżył.

Dla każdego z tych typów możemy wybrać książkę pod osobowość – według nastroju. Dla tych cichych i refleksyjnych, wybieramy relaks lub/i fakt, dla śmieszków – humor, dla tych co nie umieją chwili usiedzieć w miejscu – akcja.

ZNAJDŹ IDEALNĄ KSIĄŻKĘ – WYSZUKIWARKA PO EMOCJACH >>>

znajdź idealną książkę wyszukiwarka po emocjach obrazek

3. Czy już jest na półce?

To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli nawet znamy gust. Najbezpieczniej wybierać książki modne, ale nowe – te z list bestsellerów i nowości. Szansa, że ktoś już tę lekturę zdążył zdobyć jest dużo mniejsza niż książki wydanej kilka miesięcy temu. Czytelnicy lubią też być na bieżąco i czytać książki popularne, bo można wtedy podyskutować o nich ze znajomymi.

Nieoceniona jest też pomoc w postaci artykułów zestawieniowych z prezentowymi polecajkami.

ZOBACZ 4 KSIĄŻKI POD CHOINKĘ>>>

Swoistymi pewniakami są też klasyki w nowych lub kolekcjonerskich wydaniach to strzał w dziesiątkę. Jeszcze pachnący drukiem „Mały książę” na pewno przepięknie będzie się prezentował na półce i zachęci do odświeżenia sobie tej lektury. Często taki zakup jest uważany za „zbytek”, bo przecież znam już tę historię, jest w każdej bibliotece… Dlatego właśnie to prezent idealny. Samemu czasem trudno się zdobyć na zakup, ale kiedy dostanie się ją od kogoś – radość jest ogromna. Odświeżona wersja ukochanej książki to skarb!

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora