BESTSELLERY – GRUDZIEŃ 2019

10.01.2020

Nowy rok to mnóstwo czasu na… nowe książki! Waszym postanowieniem noworocznym jest przeczytanie 52 książek w 2020 roku? Świetnie! Chcecie po prostu sięgnąć po dobrą lekturę, aby jak najlepiej rozpocząć nowy sezon czytelniczy? Równie dobrze. Jeśli zastanawiacie się, od czego zacząć, sięgnijcie po najpopularniejsze książki grudnia. Przedstawiamy kolejną odsłonę naszego rankingu – które powieści najchętniej kupowaliście i czytaliście w ostatnim miesiącu? Listę TOP 10 otwiera nie kto inny, jak nasza noblistka, Olga Tokarczuk i jej „Bieguni”. Zaraz za nią niezwykle osobisty dziennik byłego Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska „Szczerze”. Na trzecim miejscu podium Wasza ulubiona Laila Shukri z powieścią „Jestem nieletnią żoną”.

1. Bieguni, Olga Tokarczuk

Na rok przed początkiem światowego kryzysu, Olga Tokarczuk napisała, jak się później okazało, książkę wizjonerską. Zabierzcie się w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy wraz z biegunami, prawosławnym odłamem starowierców, którzy zło oswajają… ruchem. Ważne jest to, żeby być mobilnym, nie pogrążać się w konwenansach i schematach. Dom nie jest stałym, zlokalizowanym w jakiejś konkretnej przestrzeni miejscem. Jest „nieskończony, bez adresu, bez szans na uwiecznienie w architektonicznych planach”.

Przeczytaj recenzję: Bieguni, Olga Tokarczuk

2. Szczerze, Donald Tusk

Donald Tusk, były Przewodniczący Rady Europejskiej, dzieli się z czytelnikami kulisami wielkiej polityki. To osobisty dziennik opowiadający o kluczowych momentach polskiej i europejskiej historii ostatnich lat. Towarzyszymy mu od pierwszych kroków stawianych w Brukseli, śledzimy najważniejsze wydarzenia ostatnich lat.

3. Jestem nieletnią żoną, Laila Shukri

Poznajcie wstrząsającą historię 12-letniej dziewczynki, która została wydana za mąż za starszego o 15 lat mężczyznę. Jednak najgorsze dopiero przed nią. Handel żywym towarem, niewolnictwo – to dzieje się naprawdę. Laila Shukri wysłuchała tej historii i opowiedziała ją światu, aby otworzyć innym oczy.

Przeczytaj recenzję: Jestem nieletnią żoną, Laila Shukri

4. Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Wielopoziomowa, imponująca, napisana z rozmachem. Taka jest właśnie ta książka. Pełna dbałości o szczegóły, powieść historyczna urzeka nie tylko pięknie utkanym obrazem dawnej Polski, ale i uniwersalnością i wielorakimi możliwościami jej odczytywania. To 912 stron podróży po Polsce, której już nie ma. Zdecydowanie polecamy!

5. Irlandczyk, Charles Brandt

Książka, wcześniej znana jako „Słyszałem, że malujesz domy”, to mrożący krew w żyłach kryminał. Jego makabryczne początki sięgają czasów II Wojny Światowej. To epicka saga o zorganizowanej przestępczości w powojennej Ameryce widziana oczami Franka Sheerana, weterana, specjalisty od szemranych interesów i zabójcy na zlecenie, który pracował dla mafijnego bossa Russella Bufalino. To też historia, która ujawnia ponure sekrety mafii przez wiele lat wywierającej wpływ na amerykański rząd. Przerażająca, prawdziwa, wciągająca!

Przeczytaj recenzję: Irlandczyk, Charles Brandt

6. Świat według Clarksona. Jeśli mógłbym dokończyć…, Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson, w zbiorze 92 felietonów, objaśnia świat, w którym przyszło nam żyć. Z godną podziwu wytrwałością tłumaczy, dlaczego Keith Richards ma prawo zażądać możliwości korzystania z hotelowej pralni poza normalnymi godzinami pracy. Radzi, gdzie jechać na wakacje tak, żeby trafić tam przed dżihadystami. Wyjaśnia, dlaczego (dla własnego dobra, to jasne) hipsterzy powinni zgolić brody. W sposób niezwykle trafny, przenikliwy, ostry jak brzytwa i przede wszystkim z ogromnym poczuciem humoru, komentuje codzienność. Obowiązkowa pozycja dla ludzi mających dystans do siebie i świata.

Przeczytaj recenzję: Świat według Clarksona. Jeśli mógłbym dokończyć…, Jeremy Clarkson

7. Miłość leczy rany, Katarzyna Bonda

Kerej jest Kazachem, który, by uniknąć odpowiedzialności, emigruje do Polski po tym, jak w obronie własnego honoru, zabija swoich oprawców. W Polsce staje się Igorem, stara się zapomnieć o swojej przeszłości i spotyka Tośkę, miłość swojego życia. Jednak sekrety mężczyzny zaczynają wychodzić na jaw… Jak prawda o jego przeszłości wpłynie na ich związek? To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, a autorka miała wiele trudności, by ją wydać – minęło kilka dobrych lat nim powieść ujrzała światło dzienne. Zaintrygowani? Sięgnijcie po książkę!

Przeczytaj recenzję: Miłość leczy rany, Katarzyna Bonda

8. Zapach śmierci, Simon Beckett

Jeśli w powieści kryminalnej znalezienie zmumifikowanego ciała ciężarnej kobiety jest dopiero początkiem, to znaczy, że będzie się działo! Simon Beckett wie, jak przykuć uwagę czytelnika i od razu rzuca mu przed nos zwłoki. A potem jest już tylko ciekawiej… Przekonajcie się sami!

Przeczytaj recenzję: Zapach śmierci, Simon Beckett

9. Miłość zaczyna się od miłości, Kora

Zeszyty Kory odkrywają przed nami tajemnicę tego, jak powstają piosenki, które śpiewa cała Polska. Kora prowadziła notatki, zapisywała swoje pomysły na teksty, luźne myśli i głębokie przemyślenia. Dzięki nim możemy prześledzić to, jak powstawały i dojrzewały w niej piosenki. Jednak to nie jest śpiewnik. To bardzo intymna książka, dzięki której poznajemy duchowy świat artystki. Fani Kory muszą po nią sięgnąć!

Przeczytaj recenzję: Miłość zaczyna się od miłości, Kora

10. Instytut, Stephen King

12-letni Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającym jego własny. Jest tylko jedna „drobna” różnica – ten pokój nie ma okien. Wkrótce orientuje się, że z powodu wyjątkowych zdolności, jakie posiada, trafił do tajemniczego Instytutu. Pobyt w tym miejscu miał przypominać wakacje w raju, a okazał się pułapką bez wyjścia. Kiedy trafia się do Instytutu, to już się z niego nie wychodzi, a przynajmniej nikomu do tej pory się to nie udało. Czy w takiej sytuacji jest w ogóle po co i o co walczyć? Luke podejmuje się tego pojedynku. Staje do walki, która wydaje się skazana na porażkę. Tutaj dobro nie zawsze zwycięża zło…

Przeczytaj recenzję: Instytut, Stephen King

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora