BESTSELLERY – LUTY 2020

11.03.2020

Luty jest w tym roku co najmniej zaskakujący. Równie zaskakująco jest w naszym podsumowaniu miesiąca. Co w nim znajdziecie? Nowości, które od razu stały się najchętniej czytanymi tytułami, książki, które od miesięcy Wam się nie nudzą i zaskakujące awanse w rankingu. Szukacie inspiracji czytelniczych? Dobrze trafiliście, poznajcie nasz top 10 książek lutego!

Co czytaliście najchętniej w lutym 2020? Na pierwszym miejscu nowość, która od razu wskoczyła na sam szczyt. Jack Reacher, jak zwykle niepokonany również i w naszym rankingu, rozpoczyna zestawienie. Za nim również nowa pozycja na naszych półkach – “Zaginione arabskie księżniczki”. Z kolei na trzecią pozycję z siódmej wskoczył Remigiusz Mróz ze swoją powieścią “Głosy z zaświatów”.

1. Jack Reacher: Zgodnie z planem, Lee Child

Jack Reacher już po raz 24 (!) staje twarzą w twarz ze zbrodnią i bezprawiem. Jak na 60-latka, jest całkiem dziarski i robi to z niesłabnącą energią 😉 W najnowszej historii przemierza Stany Zjednoczone autobusem i robi co w jego mocy, żeby nie wpakować się w kłopoty. Co więcej, decyduje się pomóc starszemu mężczyźnie, który pozostawiony samemu sobie bez wątpienia padłby ofiarą przestępstwa. Kto by pomyślał, że bezinteresowna chęć niesienia pomocy wpakuje go w nic innego, jak kłopoty właśnie. Będzie musiał stawić czoło bandzie lichwiarzy, złodziei i zabójców, członkom gangów – ukraińskiego i albańskiego. Czy poradzi sobie z tym? Przekonajcie się sami!

2. Zaginione arabskie księżniczki, Marcin Margielewski

Marcin Margielewski podróżując po świecie przez 10 lat, mieszkał m.in. w Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. O tamtejszych władcach, szejkach i najbogatszych ludziach na świecie wie wszystko lub prawie wszystko. Tym razem opowie nam historie arabskich księżniczek. To kobiety, które mogą spełnić każdą swoją zachciankę. Za pieniądze swoich mężów robią to, na co mają ochotę. Można rzecz, że mają wszystko… prócz wolności. Żyją w złotej klatce i muszą być absolutnie podporządkowane mężczyznom. Co się stanie, kiedy się zbuntują? Sprawdźcie w najnowszej książce Marcina Margielewskiego

3. Głosy z zaświatów, Remigiusz Mróz

Książka premierę miała pod koniec stycznia 2020 roku, nic dziwnego, że w lutym nadal znajduje się wśród najchętniej czytanych pozycji. Remigiusz Mróz zaserwował nam bowiem thriller na światowym poziomie. Druga część losów Seweryna Zaorskiego to historia, która przyprawia nas o ciarki na plecach. Niewyjaśnione zgony małych dzieci, których nikt nie szuka, tajemnicze wiadomości podrzucane dosłownie pod domem, upiorne wspomnienia z przeszłości – to wszystko w jednej tylko książce. Do tego dodajcie zakazaną relację, jaka łączy Seweryna z Kają Burzyńską oraz tajemniczą sprawę z przeszłości. Zaintrygowani? Sięgnijcie po najnowszą powieść Remigiusza Mroza.

Przeczytaj recenzję: Głosy z zaświatów, Remigiusz Mróz

4. Podróż Cilki, Heather Morris

Są czasy, w których dzieją się rzeczy tak okrutne, że trudno w nie uwierzyć. Druga wojna światowa i obóz w Auschwitz to piekło, które Cilka przeszła i, jako jedna z nielicznych, wyszła z niego cało. Ale to nie koniec jej dramatycznych losów. Prosto z obozu w Auschwitz trafiła do rosyjskiego łagru. Dla niej słowo „wolność” oznaczało jeszcze większą niewolę. W swojej długiej i bolesnej życiowej podróży doświadczyła trudnych warunków życia, pracy ponad siły, ludzkiego okrucieństwa. Ale to nie zabiło w niej jednego – miłości.

Przeczytaj recenzję: Podróż Cilki, Heather Morris

5. Sztuka kobiecości, Aneta Borowiec, Dorota Wróbel

Czy kobiecość da się zdefiniować, nadać jej ramy i określić niezmienne wytyczne? Nie da się! I to jest w kobiecości najpiękniejsze. Każda kobieta jest inna, każda wyjątkowa, ale każda jest kobieca na swój unikalny sposób. Dziennikarka Aneta Borowiec rozmawia z ginekolożką Dorotą Wróbel o fizyczności kobiet, o tym, jak wyglądają, jak się zmieniają wraz z wiekiem, o intymności i seksie. Ponieważ ciało to tylko część kobiecości, Doktor Wróbel opowiada też o stresie, wychowywaniu dzieci, wreszcie o budowaniu dobrych związków. To wywiad pełen poczucia humoru, ciętych uwag, ale też ogromu merytorycznej wiedzy. Lektura dobra nie tylko dla kobiet!

6. Bieguni, Olga Tokarczuk

Czy nasza noblistka wyjdzie kiedyś z mody? Mamy szczerą nadzieję, że nie. I czytelnicy każdego miesiąca to potwierdzają. „Bieguni” Olgi Tokarczuk znalazły się bowiem po raz kolejny w naszym zestawieniu najbardziej poczytnych książek miesiąca. Chyba już każdy wie, o czym jest ta powieść. Ale jeśli jeszcze uchował się ktoś, kto nie wiem, koniecznie musi to nadrobić! Tokarczuk bowiem zabiera nas w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy wraz z biegunami, prawosławnym odłamem starowierców, którzy zło oswajają ruchem. To on staje się sensem życia, a dom jest „nieskończony, bez adresu, bez szans na uwiecznienie w architektonicznych planach”. Los ludzki jawi się jako nieustanna podróż – zarówno w przestrzeni, jak i metaforyczna, w głąb własnego ciała. Dlatego tak ważne jest to, żeby być mobilnym, nie pogrążać się w konwenansach i schematach.

Przeczytaj recenzję: Bieguni, Olga Tokarczuk

7. Nocna droga, Kristin Hannah

Kristin Hannah ma wyjątkowy dar opowiadania o rzeczach zwykłych w sposób niezwykły. W „Nocnej drodze” dotyka tematu dorastania, budowania relacji, a także wpływu naszego wychowania na to, jak chcemy wychować swoje dzieci. W powieści poznajemy losy dwóch, zupełnie różnych rodzin i żyjących w nich nastolatków – wychowujących się pod kloszem nadopiekuńczej, ale kochającej do granic matki, Mii i Zacha oraz Lexi, która raz po raz trafia do nowej rodziny zastępczej. Kiedy zetkną się ze sobą tak odmienne doświadczenia, efekt musi być nieprzewidywalny… i tragiczny. To książka dla każdego, bo dotyczy tego, co najważniejsze – rodziny.

Przeczytaj recenzję: Nocna droga, Kristin Hannah

8. Światło w środku nocy, Jojo Moyes

Jojo Moyes zabiera nas do roku 1937, do małego miasteczka w stanie Kentucky, gdzie żyje bardzo tradycyjna, bogobojna społeczność. W to środowisko trafia nieco znudzona Brytyjka Alice. Zamiast wielkiej, namiętnej miłości, dostaje skostniałe społeczeństwo, w którym kobiety traktuje się jako niezbyt rozumny dodatek do mężczyzny oraz darmową pomoc domową. Jednak pojawia się tu grupa kobiet z charakterem i własnym zdaniem, które stają okoniem wobec tych reguł. Alice ochoczo dołącza do tej grupy. Czy to początek rewolucji obyczajowej? Powieść wydaje się tak od nas odległa, a jednak wiele kobiet nadal odnajdzie tutaj swoje doświadczenia.

Przeczytaj recenzję: Światło w środku nocy, Jojo Moyes

9. Przyjaciel człowieka, Andrzej Pilipiuk

Ten zbiór opowiadań miał swoją premierę w styczniu, lecz nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, to bowiem proza pisana lekko i przystępnie, ale poruszająca ważne i ciekawe tematy. Co więcej, niesie ze sobą sporo wiedzy i ciekawostek historycznych. Tym razem Pilipiuk mierzy się z czterema jeźdźcami Apokalipsy. Wojna, Zaraza, Głód i Śmierć zwiastują nadejście „Przyjaciela człowieka”. Ich wybór nie jest przypadkowy. W czterech zawartych w książce utworach autor porusza bowiem tematy ostateczne.

Przeczytaj recenzję: Przyjaciel człowieka, Andrzej Pilipiuk

10. Małe kobietki, Louisa May Alcott

Premiera filmu na podstawie książki-klasyka to zawsze dobra okazja, aby sobie ją przypomnieć. Dla tych z kolei, którzy jeszcze powieści nie mieli w rękach, to świetny moment, aby nadrobić zaległości. „Małe kobietki” to powieść wyjątkowa, ciepła i ciągle aktualna. Stany Zjednoczone Ameryki Południowej, czas wojny secesyjnej. Większość mężczyzn walczy gdzieś na froncie, kobiety same stawiają czoła trudnej codzienności. Kto w takim momencie ma czas na to, żeby zastanawiać się nad tym, czym jest wolność? Pomimo niesprzyjających okoliczności Marmee March uczy tej postawy swoje córki – Meg, Jo, Beth i Amy. „Małe kobietki” to wyjątkowa i ponadczasowa książka o sile kobiet i ich solidarności. To powieść, która po dziś dzień niesie aktualne przesłanie i pokazuje nam, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć.

Przeczytaj recenzję: Małe kobietki, Louisa May Alcott

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora