CARYCE KATARZYNY – WŁADCZYNIE POLSKIEGO KRYMINAŁU | Katarzyna Puzyńska vs Katarzyna Bonda

11.08.2023

Dwie Katarzyny, dwie mistrzynie powieści kryminalnych w Polsce. Warto znać je obie!

KATARZYNA PUZYŃSKA

zgłoba katarzyna puzyńskaKatarzyna Puzyńska najbardziej znana jest z serii o policjantach w Lipowie. Charakteryzują ją misternie uknute fabuły i przedstawienie realiów życia wiejskiej społeczności. Autorka z wykształcenia jest psychologiem, co widać w warstwie psychologicznej powieści. Często porównuje się ją do twórców klasycznych – Agathy Christie czy Camilli Lackberg, jednak Puzyńska ma szerszą bibliografię. Seria Lipowo to tylko część jej dokonań. Poza książkami czysto kryminalnymi, pisze książki dokumentalne o policjantach oraz „gawędziarską” serię Grodzisko („Chąśba”, „Sąpierz”) – kryminałów w klimatach słowiańskiego fantasy.

Jej najnowsze dzieło, czyli „Zgłoba” to piętnasty tom serii o Lipowie. Tym razem policjanci muszą prowadzić śledztwo w dość nietypowym miejscu zbrodni – nawiedzonym wąwozie. Od lat pochłania on swoje ofiary: w XIX wieku znaleziono tam „czarownicę”, w XX wieku – ginie tam mała dziewczynka. Teraz z kolei ginie Sara, która pomagała swojemu partnerowi rozwikłać zagadkę zaginięcia jego ojca. Daniel Podgórski próbuje rozwikłać tę ostatnią zagadkę, co nie jest łatwe, kiedy świadkowie zasłaniają się „klątwą czarownicy” lub szybko osądzają podejrzanego.

KATARZYNA BONDA

miłość pokonuje śmierć katarzyna bondaKatarzyna Bonda wprowadziła do polskiej literatury postać profilera policyjnego, czyli Huberta Meyera. Akcja jej powieści najczęściej rozgrywa się w miastach. Nie ma tu miejsca na wątki fantastyczne, ale to nie oznacza, że jest nudno. Mimo że fabuły są bardzo rozbudowane, Bonda gładko prowadzi nas między wątkami, tak by można było szybko się odnaleźć. Klimat jest mroczny, rodem z kryminałów skandynawskich.

Najbardziej znana jest seria o Hubercie Meyerze, ale za diament w jej twórczości uznaje się serię „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Bonda pisze też serie dokumentalne lub powieści oparte na faktach. Od 2022 roku dodała do swojej listy nowy cykl o detektywie Jakubie Sobieskim.

Jej najnowsza książka to „Miłość pokonuje śmierć” – ostatni tom trylogii „Wiara – Nadzieja – Miłość”. To seria inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Poza zmienieniem detali i anonimizacją, fabułą dość wiernie trzyma się faktów. Nikodem Ferenc, szef powiatowej komendy, stara się wyjaśnić sprawę zaginięcia, a potem śmierci w podejrzanych okolicznościach, lokalnego milionera. Jednocześnie, jest oczarowany Anną, żoną zmarłego…

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O POLSKICH SERIACH KRYMINALNYCH
TOP 5 bohaterów polskich serii kryminalnych – profilerzy, prawnicy, detektywi…
polscy detektywi

wyszukiwarka button 1

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Zgłoba”, Katarzyna Puzyńska, Prószyński Media 2023
„Miłość pokonuje śmierć”, Katarzyna Bonda, Muza 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora