CUDOWNY CHŁOPAK I JESTEŚ MOJA – LEKTURY, KTÓRE ZMUSZAJĄ DO REFLEKSJI

07.02.2018

Książka to zawsze świetny pomysł, aby przyjemnie spędzić wolny czas. Pozwala nam  zrelaksować się, ale także zmusza do przemyśleń. Jedna z nich niedawno wyszła z odświeżoną, filmową okładką, druga  swoją premierę miała 11 stycznia 2018 r. Cudowny chłopak i Jesteś moja to historie, które wywołają w Was wiele sprzecznych uczuć i zmuszą do refleksji. Takich książek zbyt szybko się nie zapomina.

cudowny-chlopak-wydanie-filmowe-b-iext51213845

Cudowny chłopak to opowieść o chłopcu, który na skutek mutacji pewnego genu urodził się z zniekształconą twarzą. Jego rodzice decydują, że jest on już gotowy na pójście do normalnej szkoły. Dni spędzone wśród rówieśników, którzy wytykają chłopaka palcami i z niego szydzą, to ogromna lekcja życia dla Augusta, jego rodziny oraz kolegów z klasy.

Książka R.J. Palacio to niezwykle trudna i przejmująca, ale jednocześnie piękna i zabawna historia dla każdego. Opowiada o chłopcu ze zdeformowaną twarzą, ale tak naprawdę traktuje, o każdym kto chociaż raz w życiu w czymś wyróżniał się z tłumu. Inny kolor skóry, wzrost, waga. Specyficzny ubiór. Każdy przejaw inności spotyka się z nietolerancją i niezrozumieniem. Cudowny chłopak udowadnia nam, że wygląd to coś co liczy się najmniej. Ważne jest, to co w sercu. Książka sprawia, że inaczej spoglądamy na świat i otaczających nas ludzi. Podczas jej czytania jesteśmy poruszeni i zdenerwowani, gdy odkrywa prawdę o nas samych.

Kolejną zaletą tej powieści jest jej budowa. Autorka oddaje głos wielu bohaterom, dzięki czemu śledzimy tę historię z różnych punktów widzenia. Okazuje się, że pierwsze dni Augusta w szkole są trudne też dla jego siostry, czy kolegów niespotykających się dotąd z podobną sytuacją.

jestmoja

Jesteś moja Helen Klein Ross to z kolei opowieść o kobiecie, która nie może mieć dzieci. Gdy tylko nadarza się okazja, Lucy impulsywnie zabiera pozostawione w wózku na zakupy dziecko i postanawia wychować je jak swoje.

Każdy czytający tę książkę, będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego zdolna jest kobieta, której największym marzeniem i sensem życia jest być matką?

Jesteś moja to piękna historia o macierzyństwie i kobiecości. Z jednej strony do głosu została dopuszczona Lucy, która ogromnie pragnęła być matką, jednak los nie pozwolił jej urodzić dziecka ani dokonać adopcji. W jednej chwili postanawia zmienić swoją sytuację i porywa dziewczynkę z wózka. Z drugiej strony zrozpaczona matka, której zwykłe wyjście do sklepu zamieniło się w najgorszy koszmar. Dzięki książce mamy szansę poznać historię z każdej perspektywy i zrozumieć problemy każdej ze stron. Trzeba postawić się na miejscu każdej z tych kobiet, aby zrozumieć tę powieść. Kobieta, która czuje, że spełniłaby się jako matka, a  nie może tego zrobić myśli o sobie, że jest bezwartościowa i niepełna. Ta, która nie wie gdzie znajduje się jej ukochane dziecko cierpi każdego dnia i nie może wybaczyć sobie, że córeczka jest teraz z kimś innym.

Tolerancja, macierzyństwo, kobiecość, inność. Książki poruszają mnóstwo problemów. Cudowny chłopak i Jesteś moja z pewnością zmuszą Was do wielu refleksji i nie pozostawią obojętnymi na przedstawione w nich historie.

 

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora