DWA ŚWIATY | „Arcydzieło” Tom Hanks, „Zanim wystygnie kawa 2” Toshikazu Kawaguchi

11.07.2023

Szybka polecajka od nas. Dwie książki o różnych światach. Każdy z nich magiczny: jeden z podróżami w czasie, a drugi zaprasza do magicznego Hollywood. Zapraszamy do podróży, będzie się działo!

Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni, Toshikazu Kawaguchi

zanim wystygnie kawa opowieści z kawiarni Kawaguchi ToshikazuWyruszamy do Tokio, do małej kawiarni ukrytej w piwnicy bez okien. Dzieją się tu rzeczy przedziwne, bo można usiąść przy kawie i… przenieść się w czasie. Podróż trwa tylko kilka chwil, zanim nie wystygnie kawa, ale to wystarczy, by odmienić swoje życie, a przynajmniej swoje nastawienie.

Można spotkać się ze zmarłym przyjacielem, wyjaśnić trudne sprawy z matką, z którą nie zdążyło się pożegnać, spojrzeć jeszcze raz na dawną miłość, czy spróbować pogodzić się z żoną.

Opowiadania Kawaguchi czyta się płynnie, szybko i ze łzami wzruszenia na twarzy. W zrozumieniu relacji pomaga mapka powiązań bohaterów umieszczona na początku tego wydania „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni”. To dobra pozycja na szybkie oderwanie się od rzeczywistości, chwilę relaksu i jednocześnie nabranie dystansu do świata. Kto wie, może refleksja bohaterów i nas zmusi do przewartościowań…

Arcydzieło, Tom Hanks

arcydzieło tom hanksA może by tak wpaść do Hollywood? Tak na jakieś pół tysiąca stron…

„Arcydzieło” to tak naprawdę opowieść o dwóch dziełach – pierwsza część powieści skupia się na powstaniu komiksu superbohaterskiego, a druga – na powstawaniu jego ekranizacji filmowej. Do tego dodajmy trzy płaszczyzny czasowe: czasy II wojny światowej, lat 50. i wreszcie – teraźniejszość.

Tom Hanks opowiada historię utalentowanego chłopca i wprowadza prosto na plan filmowy. Pełno tu „informacji z branży” i anegdotek, ale trudno odróżnić fikcję od faktycznych sfabularyzowanych wspomnień autora. To wie chyba tylko on. Nie zmienia to faktu, że jest to świat fascynujący, pociągający, w który można się zanurzyć bez pamięci.

Tom Hanks przećwiczył swój warsztat pisarski na opowiadaniach „Kolekcja nietypowych zdarzeń”. Czy był gotowy na powieść? To już trzeba ocenić samemu.

wyszukiwarka button 1

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni, Toshikazu Kawaguchi, Grupa Wydawnicza Relacja 2023
Arcydzieło, Tom Hanks, Wielka Litera 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora